Mluvit a psát o MORAVĚ je nežádoucí
Sdílet článek:

Jihlava leží na Moravě, je to odjakživa moravské hraniční město, jedno z významných měst moravských markrabat , které bylo ve středověku nazýváno Moravskou zemskou pevností. Tedy alespoň ta původní středověká Jihlava, která vznikla jako město havířů stříbrných dolů. A kde se dodnes vždy v červnu pořádají tradiční Havířské průvody. Ta původní středověká Jihlava leží několik kilometrů od dávné zemské hranice ,na kterou upomínají dodnes velké zdobné a nepřehlédnutelné hraniční sloupy z dob Marie Terezie. Král Přemysl Otakar II.sem pozval kdysi německé kolonisty, což ale neměnilo nic na tom, že Jihlava zůstávala moravským městem . A že až za řekou Jihlavou leží Země Česká. A to se respektovali i později za dob totality ,kdy spadalo město Jihlava pod Jihomoravský kraj . Vše se ale dost drasticky změnilo s ustavením podivného Kraje Vysočina. Snad už v tom byl nějaký zvláštní záměr- nerespektovat zemskou hranici ,ignorovat hranice Moravy a Čech . Ty historické hranice, které dosud byly vždy alespoň formálně respektovány. A to , jak praví staří pamětníci, dokonce i německými okupanty za války. I po válce.

A tak mají jihlavští konšelé v čele se sluníčkovou a puirátskou paní primátorkou oporu ve vedení kraje, který přece leží napůl na Moravě a napůl v Čechách bez ohledu na zemskou hranici, takže snahy Moravanů podporovat nemusí. Jde třeba o vlajku Moravy, kterou na každoroční státní svátek – příchod věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu, vyvěšují mnohá moravská města. Což Jihlavský magistrát vytrvale odmítá a jak prohlásil jeden ze zastupitelů – s občany se o tom bavit nebudou. Zajímavý přístup. Oni se totiž s občany vůbec nebaví o více věcech. Naposledy je nezajímaly jiné názory, když prosazovali a prosadili dovoz Iráčanů do Jihlavy. Z čehož byla pořádná ostuda. Dokonce mezinárodní.

Jihlavský magistrát vydal pěkné propagační brožurky o městě. Barevné a zdarma. Nikde jsem v nich však nenašel ani slovo o tom, že Jihlava leží na Moravě, že to vždy bylo a je významné moravské hraniční město. Atd. A tak se mnozí méně informovaní turisté diví,že jsou tady ještě na území Moravy ! Tohle vše musíte hledat v učebnicích a odborných publikacích,kde najdete i středověké básně. Jedna z nich říká ,že ,,město stejně převýtečné,nemáš celá Moravo”. To se samozřejmě nehodí současnému sluníčkovému vedení magistrátu,které sice naštěstí už upustilo od přátelství s Čínou a záměru vybudovat čínské kulturní středisko ve městě, ale snaží se ze všech sil proměnit Jihlavu v město velmi multi kulti. A tam příslušnost k Moravě zřejmě překáží,nebo rozhodně není IN pro všelijaké normálním lidem nejasné a dost podezřelé pirátské záměry.

A tudíž ani proč není žádoucí moravská vlajka na radnici na svátek svatých věrozvěstů.

Vladimír Kříž

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

3 Comments

  1. “Svatých věrozvěstů”… Pche! Jak zpívá Obereg: “Pro jedny jsou kati, pro druhé jsou svatí.”

  2. “upustilo od přátelství s Čínou”, upustilo i od přátelství s Ruskem. Jestli ona ta Jihlava už neleží v Německu!?

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*