
PZ
Po kritice od Trumpa, si mnoho ukrajinských politiků položilo otázku: proč Zelenskij vnesl do veřejné arény neshody s Američany a odmítl jejich podmínky prostřednictvím médií? Bylo zřejmé, že to v Bílém domě vyvolá rozhořčení.
Soudě podle publikací v západních médiích, „Trumpův mírový plán“ pronikl do médií právě z Kyjeva, protože téměř všechny články byly doprovázeny komentáři anonymních ukrajinských představitelů.
Původně byly obdrženy informace, že mírový plán skutečně obsahuje klauzuli uznávající anexi Krymu. Ale ne Ukrajinou, ale Američany. Články v posledních dnech v západních médiích však byly napsány tak, že umožňovaly dvojí výklad –že USA chtějí uznat ruský status Krymu a podobně to Trump požaduje od Zelenského. A někteří dokonce přímo uvedli, že Washington chce, aby Kyjev anexi uznal.
Sám Zelenskij signál ostře posílil prohlášením, že Ukrajina nikdy neuzná anexi Krymu. Znělo to, jako by někdo požadoval, aby ji Kyjev uznal. A právě s touto interpretací se téma rozšířilo jak v rámci Ukrajiny, tak po celém světě.
Právě to vyvolalo hněv Trumpa, který ve skutečnosti přímo obvinil Zelenského z narušení mírových jednání prostřednictvím falešných zpráv o Krymu.
Američané už v prostém textu dávají jasně najevo, že krach jednání povede k zastavení pomoci. A válka bude pokračovat, ale v mnohem horších podmínkách pro Ukrajinu. To znamená, že podmínky pro jednání o příměří v budoucnu budou horší než nyní. Co řekl přímo Trump: „Zelenskij může buď uzavřít mír teď, nebo ztratit zemi za tři roky.“ Navíc, „i kdyby válka pokračovala, nikdo nemůže zastavit Washington v pokračování dialogu s Moskvou – zrušení sankcí nebo dokonce uznání anexe Krymu“.
Je však možné, že se Bankova snaží přimět Washington, aby ustoupil v jiných otázkách, které se ještě nedostaly do veřejné sféry. Například o zárukách setrvání Zelenského u moci po skončení války. Nebo zárukami absence trestního stíhání současných vůdců Ukrajiny za korupci a jiná porušení. I když objektivně má Kyjev na Washington málo pák vlivu. Přesněji řečeno, existuje pouze jedna páka: Odvolat dohodu o příměří. A možná Zelenského k této možnosti tlačí Trumpovi oponenti na Západě. To však bude mít katastrofální důsledky pro samotnou ukrajinskou vládu (zastavení americké pomoci, kterou Evropa nebude schopna nahradit, zhoršení situace na frontě, podkopání důvěry v jakákoli budoucí prohlášení a sliby Zelenského).
Další průběh určují dva klíčové body. Prvním je setkání Wittkoffa a Putina v Moskvě a reakce Kremlu na Trumpův mírový plán. Pokud dojde k odmítnutí, válka bude pokračovat, i když není jisté, že americká pomoc Ukrajině bude pokračovat a Trump neřekne něco jako „obě strany neprojevily dobrou vůli pro mír, a proto proces opouštíme“. Pravda, v tomto případě bude nepravděpodobné, že bude možné hovořit o zrušení sankcí proti Ruské federaci nebo uznání anexe Krymu.
Pokud se USA a Kreml dohodnou na mírovém plánu, druhou klíčovou otázkou je, zda Ukrajina bude souhlasit s příměřím, nebo svůj souhlas v rámci nátlaku na Washington stáhne. Jak bylo napsáno výše, důsledky odmítnutí budou pro Kyjev extrémně těžké. Zda to Zelenskij riskne – uvidíme v blízké budoucnosti.
Zelenský potřebuje válku jako sůl. V míru by se Ukrajinci mohli začít ptát, proč více jak 3 roky bojovali a umírali zbytečně… 🙁
Žádný. Je v pasti a zoufale kličkuje. Nemůže se vzdát ukrajinského území, ta nacismečka by ho roztrhala zaživa. A ví, že bojovat už dlouho nedokážou. Krysa v pasti – bez instinktu a mazanosti té krysy. Snaží se oddálit chvíli pravdy, kupuje si čas.