Američané se asi jen tak neuklidní. Aktuální informace o atentátu




Sdílet článek:

SYRZDARMA

Američané mají silné pochybnosti o tom, že atentát na Donalda Trumpa je dílem osamoceného dvacetiletého střelce, který bez jakékoli pomoci dokázal málem spáchat úspěšný atentát na někoho, kdo by měl být mezi několika nejstřeženějšími osobami světa. Souhrn dostupných informací.

Zdroj každé informace v závorce a v odkazu pod textem. Situační plánek celé akce z neoficiálních zdrojů na konci.

ÚVOD

Atentátník, který se pokusil zabít Donalda Trumpa, se jmenuje Thomas Matthews Crooks a je mu dvacet let. Pracoval jako sociální pracovník. (CNN)

Budova, ze které střílel atentátník, byla zhruba 120 metrů od pódia, na kterém stál Donald Trump. (CBSNews)

Vzdálenost mezi pódiem a polohou atentátníka je tak krátká, že je možné pro atentát použít běžně dostupnou pušku. (bývalý odstřelovač Cory Mills pro televizi CNN)

Podle plánu tajné služby byla budova mimo vnitřní perimetr ochrany. To znamená, že přístup k ní nebyl chráněn detektory kovů. (Washington Post)

Celkovou odpovědnost za akci měla tajná služba, která podle vlastních slov pro ostrahu budov mimo vnitřní perimetr využila služeb místní policie. (Washington Post)

Velitel místní policie v rozhovoru pro televizi řekl, že místní policie měla na starosti pouze dopravní situaci v místě, v žádném případě neměli jiné úkoly. (rozhovor pro Fox News)

Tři odstřelovači tajné služby byli umístěni uvnitř budovy místo na její střeše. Na střeše budovy nebyl nikdo, neboť střecha budovy je nakloněná a „tajná služba musela vzít do úvahy bezpečnostní hlediska”. (šéfová tajné služby v rozhovoru pro televizi)

Odstřelovači tajné služby, kteří byli umístěni uvnitř budovy, neměli z důvodu nedostatečného počtu lidí k dispozici další muže, kteří by byli v davu a upozorňovali je na podezřelé osoby, což je jinak standardní postup. (místní noviny Beaver Countian)

ZÁPLETKA

Žena, která na mítincích Donalda Trumpa prodává upomínkové předměty, prohlásila, že tento mítink se lišil od desítek předešlých, kterých se účastnila. Na předešlých mítincích byla vždy blokována přímá viditelnost na podium například jeřáby, nákladními vozy nebo jinou těžkou technikou. V tomto případě byla podle ní přímá viditelnost na pódium ze směru od budovy. (přímé svědectví na videu)

Přímá viditelnost z budov je jednou z bezpečnostních hrozeb, na kterou se tajná služba zaměřuje od doby atentátu na prezidenta Johna Kennedyho. (Washington Post)

Matthew Crooks vzbudil pozornost tři hodiny před začátkem akce, neboť ochranka zachytila, že má s sebou dalekohled s měřením vzdálenosti, který používají lovci pro přesné stanovení vzdálenosti před střelbou. (CNN)

JEŠTĚ VĚTŠÍ ZÁPLETKA

Jeden z odstřelovačů umístěný uvnitř budovy zpozoroval atentátníka a pořídil jeho fotografii, neboť se jevil jako podezřelý. Fotografii odeslal nadřízeným. Mezi okamžikem, kdy byla pořízena fotografie a momentem střelby, uplynulo 62 minut. (senátní korespondent Andrew Desiderio podle senátorů, kteří se účastnili slyšení s FBI a tajnou službou)

Odstřelovači tajné služby se o pozici atentátníka dozvěděli 20 minut před tím, než vypálil. (Andrew Desiderio)

Účastníci mítinku zpozorovali atentátníka necelé 2 minuty před střelbou a upozornili policii. (CNN)

Jeden z policistů se po upozornění diváků, že na střeše budovy je podezřelý muž, vytáhl za pomoci rukou a druhého policisty na hranu střechy. Poté, co na něj atentátník zamířil pušku, se policista pustil a spadl dolů. (velitel místní policie pro Fox News)

Policisté ihned poté oznámili na sdíleném radiovém kanálu, že na střeše budovy je muž s puškou. Každý, kdo byl na sdíleném radiovém kanálu, slyšel, že na střeše je muž s puškou. Tajná služba Donalda Trumpa neodvedla z pódia. Kolik času uplynulo do střelby policista neví. (rozhovor s policistou na sociální síti)

ATENTÁT

Atentátník vystřelil 6 až 8 ran. Poté byl zastřelen odstřelovačem tajné služby. (CBS News)

Donalda Trump zachránilo mírné pootočení hlavy. Obracel se na velkou obrazovku, na které ukazoval nárůst počtu ilegálních migrantů v posledních letech. Jeden muž z davu zemřel, když vlastním tělem kryl svoji dceru a manželku, dva diváci jsou v nemocnici ve stabilizovaném stavu. (New York Times)

Rodiče Matthew Crookse v den konání demonstrace volali policii a vyjádřili obavy o svého syna. Detaily, proč volali, nejsou známy. (Fox News)

Na místě atentátu byl nalezen vysílač, který měl být napojen na výbušné zařízení umístěné v autě, kterým atentátník na místo přijel. Policie nenašla důkazy, že by Matthew Crooks na internetu hledal návod k sestrojení bomby. (místní noviny WPXI)

ZÁVĚR

Po atentátu byla šéfová tajné služby a šéf FBI předvoláni do Kongresu. Jednání bylo tajné. Kongresmani mohli položit pouze čtyři otázky. (kongresman Ron Johnson)

Lidé na sociálních sítích zveřejnili řadu zajímavých informací. Například videa, která ukazují, jak dlouho trvalo tajné službě, než odvedla Donalda Trumpa z pódia po identifikaci nebezpečí, například výkřiku, že má někdo zbraň:

2016, Reno: 6 sekund. 2016, Dayton: 13 sekund. 2020 Washington: méně než 1 minuta.

Po atentátu uvedla některá média, že relativně velká investiční společnost Austin Private Wealth koupila těsně před atentátem významný objem finančních derivátů, které spekulovaly na pokles ceny akcií společnosti Truth Social. Firma provozuje sociální sít podobnou síti X, dříve Twitter. Částečně ji vlastní Donald Trump.

Austin Private Wealth obratem zareagovala a vydala prohlášení, že počet derivátů, který koupila, byl výrazně nižší, než uváděla média. K chybě došlo při hlášení nákupu derivátů regulátorovi, neboť při hlášení někdo omylem vynásobil počet nakoupených finančních derivátů číslem 10.000.

Bývalý odstřelovač a nyní kongresman Cory Mills v rozhovoru pro televizi CNN řekl, že tak fatální selhání při plánování akce a během jejího průběhu nutně vede k pochybnostem. Reportérka televize CNN mu opakovaně skákala do řeči a žádala jej, aby nic takového nenaznačoval, že to nahrává konspiračním teoriím. (CNN)

Pozn. redakce: Reakce reportérky CNN je charakteristickým znakem současnosti. Je to veřejné přiznání, že cílem médií není služba veřejnosti a hledání pravdy, ale servilní opakování vládních prohlášení bez ohledu na jejich nesmyslnost.

Druhým aspektem je arogance. Lidé by měli věřit, že dvacetiletý mladík náhodou vyleze na budovu v blízkosti pódia, kterou náhodou nikdo nechrání a ze které je vidět přímo na pódium, a tajná služba ho nechá vystřelit několik nábojů, přestože o něm věděla desítky minut. Jak se trefně vyjádřili lidé na internetu, takhle nekompetentní nemůže být ani tajná služba po mnoha letech inkluze.

Šéfovi FBI bylo nařízeno, aby se dostavil na slyšení do Kapitolu příští týden.

POST SCRIPTUM

Pozn. redakce:

Všechny tyto informace jsou dostupné každému, kdo má mobil s internetem a nějaké znalosti angličtiny, i když ani ty nejsou úplně nutné ve věku překladačů. Sám si může přečíst, co uzná za vhodné a co mu připadá důvěryhodnější. Na konci si svobodně udělá vlastní názor.

Není odsouzen k tomu, aby musel spoléhat na to, že mu řeknou, že to se prostě někdy stává a ať o tom dále nepřemýšlí. Možnosti mediální manipulace jsou nekonečné a chybějící kontext nebo to, co se neřekne, jsou neuvěřitelně účinnou zbraní. Příklad zde.

Možnost přečíst si vše, co člověk uzná za vhodné třeba o atentátu na Donalda Trumpa, je přesně ten důvod, proč Evropská komise hodlá kontrolovat sociální sítě. Jí uváděné důvody je pohádka pro malé děti. Lidé svobodně listující různými informacemi jsou pro demokraty v Bruselu nejhorší noční můrou, neboť oni jsou ti, kdo lidem řekne, co si o Trumpovi a Americe mají myslet.

A proto Evropská unie popotahuje Elona Muska, viz zde.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (26 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

  1. Práce zevnitř nebo sabotáž je totiž pravděpodobnější, než kaskáda cca 10 selhání po sobě, a to u nejelitnějšího útvaru na ochranu osob v historii této planety. Viděl jsem rozhovor s člověkem, u kterého byl Trum na návštěvě. U blbé návštěvy Trumpa na večeři tajná služba řeší, jaké se budou používat příbory, každý centimetr pohybu Trumpa analyzují, zjišťují kde kdo bude sedět, kdo komu bude podávat ruku, budovu den předem pročesají (i každý otvor za každou skříní) a od té doby vše hlídají. Když vidí z místo, kke se Trump bude pohybovat jakoukoli budovu, ptají se komu patří, jestli ho znají, proklepnou ho a celý barák souseda pročesají a umístí v něm týmy na všechna místa s výhledem. Hlídají i všechny přístupové cesty na taková místa.

    Toto “selhání” se rovná deseti vyhraným jackpotům během týdne. Dostat se na tu střechu “jen tak náhodou”, bez znalosti bezpečnostního plánu celé akce, je nemožné.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*