Dotkne se slintavka a kulhavka v okolních zemích ceny masa?




Sdílet článek:

MILAN KAJÍNEK

Letos v březnu byla na Slovensku potvrzena slintavka a kulhavka (SLAK) v několika ohniscích. Česká Státní veterinární správa (SVP) včera potvrdila nález dvou nových ohnisek v Maďarsku v obcích Dunakiliti a Darnozseli. V ohrožení jsou aktuálně i rakouské chovy. Ovlivní šíření viru ceny masa a mléka?

Obě maďarská ohniska se podle SVP nacházejí v blízkosti hranice se Slovenskem. „V obou farmách byla zahájena vakcinace zvířat s cílem minimalizovat vylučování viru do doby likvidace ohniska. Okolo obou ohnisek bylo vymezeno uzavřené pásmo,“ uvádí veterinární správa. Jedná se o farmy mléčného skotu s počtem 2 500 a 1 000 zvířat.

V reakci na vývoj v okolních zemích a další nález onemocnění v Rakousku včera vydala vláda ČR nařízení, které umožní zapojení vojáků Armády České republiky do preventivních opatření, která už na hranicích zajišťují pracovníci SVP a Policie ČR.

Od konce března platí zákaz převážení zvířat vnímavých ke SLAK ze Slovenska, Maďarska a také ze dvou spolkových zemí sousedního Rakouska: Burgernlandska a Dolního Rakouska.

Nemoc postihuje sudokopytníky, zejména skot, ovce, kozy a prasata, ale i divokou zvěř, jako jsou jeleni a divoká prasata.

Dovozy, spotřeba a ceny

Ze zemí zasažených nemocí se dle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) loni dovezlo do Česka:

Loni se do ČR dovezlo z postižených zemí přes 31 200 tun živého hovězího dobytku, což představuje skoro třetinu celkové české spotřeby hovězího masa. Pokud jde o již zpracované hovězí maso, dovezlo se dalších skoro 8 tisíc tun. Vepřů se ze Slovenska, Maďarska a Rakouska dovezlo přes 14 500 tun a vepřového masa pak skoro 23 tisíc tun.

Celková spotřeba vybraných druhů masa a mléka v ČR za rok:
Vepřové 454 milionů kg
Hovězí 99,6 milionů kg
Telecí 544 tisíc kg
Skopové, kozí a koňské 3,37 milionů kg
Mléko kravské 2,69 miliardy litrů.
Zdroj: ČSÚ, rok 2023, přepočet z údajů spotřeby na 1 obyvatele

„V krátkodobém horizontu by současná situace neměla mít vliv na cenotvorbu. Pokud by však došlo k masivnímu propuknutí nákazy a začaly by se utrácet tisíce kusů zvířat, pochopitelně se to začne projevovat na ceně výrobků,“ říká mluvčí Potravinářské komory ČR Marek Zemánek.

Vzestup cen by vycházel z nedostatku masa a mléka. Zemánek tvrdí, že některé země omezují chovy a tím začíná být například nedostatek hovězího masa reálný.

Preventivní opatření

Čeští veterinární inspektoři ve spolupráci s mlékárnami budou vyšetřovat vzorky mléka na přítomnost viru slintavky a kulhavky z 57 chovů v Jihomoravském kraji, každý chov plánují testovat dvakrát. Důvodem je, že v mléce je virus přítomný několik dní předtím, než se projeví u zvířete, řekl ministr zemědělství.

Koncem března zakázaly Lesy České republiky vstup do všech svých sedmi obor v Jihomoravském kraji a jedné obory v Moravskoslezském kraji. Potravináři doporučují nevyvážet z ČR živá zvířata.

SVP zakázala kromě přemísťování zvířat vnímavých ke SLAK také přepravu krmiv a steliv pro hospodářská zvířata ze Slovenska a Maďarska.

Zakázáno je i přemísťování zárodečných produktů, vedlejších živočišných produktů a také tepelně neopracovaných živočišných produktů z těchto zemí.

Určená vozidla nad 3,5 tuny mohou překračovat hranice ze Slovenska do ČR výhradně přes čtyři určené hraniční přechody. Před překročením hranic budou vozidla dezinfikována projetím přes dezinfekční pás.

(SVP)

Slintavka a kulhavka (SLAK)

Je vysoce nakažlivé virové onemocnění, které postihuje sudokopytníky, zejména skot, ovce, kozy a prasata, ale i divokou zvěř, jako jsou jeleni a divoká prasata. Šíří se velmi snadno a rychle, a to různými způsoby. Nejedná se o zoonózu – tedy nákaza není přenosná na člověka. V ČR byla nákaza naposledy zjištěna v roce 1975.

Zvířata v karanténě a pohyb zvířat: Nákaza se může rychle šířit, pokud není dostatečně regulován pohyb zvířat mezi farmami nebo státy, což usnadňuje šíření viru na dlouhé vzdálenosti.

Přímý kontakt mezi zvířaty: Virus se přenáší přímým kontaktem mezi nemocnými a zdravými zvířaty, zejména když se zvířata dotýkají slin, nosních sekretů nebo výkalů.

Vektory (přenašeči): Virus může být přenášen hmyzem, například komáry nebo mouchami, které se kontaminují, když sají na nemocných zvířatech a následně přenesou virus na zdravá zvířata. Virus dokáže přežívat v prostředí, za určitých podmínek může být šířen i větrem.

Nosiči: I zvířata, která nejsou přímo nemocná, ale jsou nositeli viru, mohou šířit infekci, aniž by vykazovala příznaky nemoci.

Kontaminované objekty a zařízení: Virus se může šířit prostřednictvím kontaminovaných zařízení, jako jsou krmítka, napáječky, pracovní oděvy, vozidla, nástroje, které přišly do styku s infikovanými zvířaty. Lidé nebo jiná zvířata mohou přenášet virus, pokud přišli do kontaktu s nemocným zvířetem nebo jeho výkaly.

Voda a krmivo: Virus může přežívat ve vodě nebo na krmivu, pokud jsou kontaminované, což může vést k dalšímu šíření infekce.

Virus: nemoc způsobuje RNA Aphthovirus, má několik různých kmenů, všechny kmeny mají podobné vlastnosti, pokud jde o způsob šíření a symptomy. Existuje 6 sérotypů viru. Imunita proti jednomu sérotypu neposkytuje imunitu proti ostatním.

Zdroje: SVPEC

 

 

 

Související témata

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*