
JAN BARTOŇ
Brněnský soud předběžným opatřením zablokoval středeční finální podpis smlouvy o stavbě jaderných bloků v Dukovanech mezi společností Elektrárna Dukovany II (EDU II) a vítězem tendru, korejskou KHNP. Učinil tak na návrh francouzské firmy EDF, která napadla žalobou rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS)…. „Podstatné je, že pokud by došlo k uzavření smlouvy, ztratil by francouzský uchazeč nenávratně možnost získat veřejnou zakázku, a to i kdyby mu soud dal v soudním sporu za pravdu,“ uvedl soud v tiskové zprávě.
To byla studená sprcha na záměr vlády podepsat s korejskou společností KHNP co nejdříve a připsat si tak do předvolební agitace jeden pozitivní bod. Nicméně, s tou společností KHNP se to vůbec nevyvíjí v prospěch Česka.
Americká firma Westinghouse se dohodla s jihokorejskou KHNP a její mateřskou společností KEPCO na uzavření všech právních sporů. Pro dostavbu jaderné elektrárny v Dukovanech je to průlomová dohoda, bez níž by se zahájení stavby nemuselo stihnout. Westinghouse se tak nejspíš bude na dostavbě Dukovan podílet také. Začít stavět se má v roce 2029.
Tato zdánlivě „pozitivní“ zpráva však má některá „ale“. A to se ukázalo či ukazuje v dalších plánech KHNP v Evropě. Společnost Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) se rozhodla odstoupit ze soutěže na výstavbu nové jaderné elektrárny v Nizozemsku. Po Švédsku a Slovinsku se tak jedná už o třetí zemi, ve které Korejci ztratili zájem stavět nové reaktory. Podle zpravodajského webu nrc.nl poslala místopředsedkyně nizozemské vlády Sophie Hermans parlamentu dopis, ve kterém poslance informovala o rozhodnutí KHNP odstoupit od nabídky.
Tato „ztráta zájmu“ o evropské jaderné elektrárny ze strany KHNP se podle některých komentářů týká právě dohody s Westinghousem. Za „urovnání“ vztahů se zřejmě korejská firma dohodla o neúčasti na dalších jaderných tendrech v Evropě a EU zvláště.
Co se účasti českých firem na stavbě v Dukovanech, od počátku se hovořilo o tom, že se české firmy budou podílet na realizaci, která by měla být v řádech stovek miliard korun, nejméně ze 60 %. Nyní se mluví o polovině a například spolupráce „české“ firmy Doosan Škoda Power je svým způsobem „unikátní“ . To je „česká“ firma jako hrom!
Poslední „šťouch“ do výběru KHNP pak udělala EK. Francouzský eurokomisař Stéphane Séjourné žádá Česko o odložení podpisu smlouvy o stavbě dvou nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany. Podle něj Evropská komise prověřuje, zda korejské společnosti KHNP nebyly poskytnuty zahraniční subvence, které mohou narušit vnitřní trh Evropské unie. Vyplývá to z dopisu, který zaslal českému ministru průmyslu Lukáši Vlčkovi.
Vlček se sice vymlouval, že to není „oficiální“, ale to se mu moc nedařilo. Francouzská EDF si totiž v Bruselu stěžuje na to, že korejská KHNP obdržela od jihokorejské vlády dotaci, což je v „rozporu s pravidly EU“. Mimochodem, EU dotuje kdeco a boj s „dotacemi“ z Jižní Koreje je tak docela „zajímavý“.
Jadernou energii budeme nutně potřebovat, pokud uskutečníme „smělé“ plány na opuštění uhlí do roku 2035. Jen abychom nedopadli jako ve Španělsku a Portugalsku.
Buďte první kdo přidá komentář