Dukovany … nějak se to „zaseklo“




Sdílet článek:

JAN BARTOŇ

Podpis smlouvy o výstavbě nových bloků jaderné elektrárny Dukovany se „zasekl“. Nejprve soud rozhodl v předběžném opatření o zákazu podpisu a vložila se do toho i EU, která obecně jádro moc nemiluje.

Brněnský soud předběžným opatřením zablokoval středeční finální podpis smlouvy o stavbě jaderných bloků v Dukovanech mezi společností Elektrárna Dukovany II (EDU II) a vítězem tendru, korejskou KHNP. Učinil tak na návrh francouzské firmy EDF, která napadla žalobou rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS)…. „Podstatné je, že pokud by došlo k uzavření smlouvy, ztratil by francouzský uchazeč nenávratně možnost získat veřejnou zakázku, a to i kdyby mu soud dal v soudním sporu za pravdu,“ uvedl soud v tiskové zprávě.

To byla studená sprcha na záměr vlády podepsat s korejskou společností KHNP co nejdříve a připsat si tak do předvolební agitace jeden pozitivní bod. Nicméně, s tou společností KHNP se to vůbec nevyvíjí v prospěch Česka.

Americká firma Westinghouse se dohodla s jihokorejskou KHNP a její mateřskou společností KEPCO na uzavření všech právních sporů. Pro dostavbu jaderné elektrárny v Dukovanech je to průlomová dohoda, bez níž by se zahájení stavby nemuselo stihnout. Westinghouse se tak nejspíš bude na dostavbě Dukovan podílet také. Začít stavět se má v roce 2029.

Tato zdánlivě „pozitivní“ zpráva však má některá „ale“. A to se ukázalo či ukazuje v dalších plánech KHNP v Evropě. Společnost Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) se rozhodla odstoupit ze soutěže na výstavbu nové jaderné elektrárny v Nizozemsku. Po Švédsku a Slovinsku se tak jedná už o třetí zemi, ve které Korejci ztratili zájem stavět nové reaktory. Podle zpravodajského webu nrc.nl poslala místopředsedkyně nizozemské vlády Sophie Hermans parlamentu dopis, ve kterém poslance informovala o rozhodnutí KHNP odstoupit od nabídky.

Tato „ztráta zájmu“ o evropské jaderné elektrárny ze strany KHNP se podle některých komentářů týká právě dohody s Westinghousem. Za „urovnání“ vztahů se zřejmě korejská firma dohodla o neúčasti na dalších jaderných tendrech v Evropě a EU zvláště.

Co se účasti českých firem na stavbě v Dukovanech, od počátku se hovořilo o tom, že se české firmy budou podílet na realizaci, která by měla být v řádech stovek miliard korun, nejméně ze 60 %. Nyní se mluví o polovině a například spolupráce „české“ firmy Doosan Škoda Power je svým způsobem „unikátní“ . To je „česká“ firma jako hrom!

Poslední „šťouch“ do výběru KHNP pak udělala EK. Francouzský eurokomisař Stéphane Séjourné žádá Česko o odložení podpisu smlouvy o stavbě dvou nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany. Podle něj Evropská komise prověřuje, zda korejské společnosti KHNP nebyly poskytnuty zahraniční subvence, které mohou narušit vnitřní trh Evropské unie. Vyplývá to z dopisu, který zaslal českému ministru průmyslu Lukáši Vlčkovi.

Vlček se sice vymlouval, že to není „oficiální“, ale to se mu moc nedařilo. Francouzská EDF si totiž v Bruselu stěžuje na to, že korejská KHNP obdržela od jihokorejské vlády dotaci, což je v „rozporu s pravidly EU“. Mimochodem, EU dotuje kdeco a boj s „dotacemi“ z Jižní Koreje je tak docela „zajímavý“.

Jadernou energii budeme nutně potřebovat, pokud uskutečníme „smělé“ plány na opuštění uhlí do roku 2035. Jen abychom nedopadli jako ve Španělsku a Portugalsku.

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*