Inflace 2022: Psí obojky místo pánských obleků




Sdílet článek:

Anglická ekonomická terminologie zná půvabný pojem „galloping inflation“, tedy doslova „cválající inflace“. Popisuje tak stav, kdy ceny v obchodech rostou dvojciferným tempem. V dnešní Evropě ceny cválají ve třech zemích – v Estonsku, v Litvě a také v České republice. Podle nových statistik v únoru ceny rostly meziročně o 11,1 % a guvernér České národní banky Jiří Rusnok přiznává, že bude hůř. Brzy nás prý čeká zdražování meziročně i o 14 %. Pohled na inflační mapu Evropy však ukazuje, že dnes žádná země neplní oficiální cíl růstu cen o 1–3 %. Premiantem Evropy je tak Francie s dříve stěží představitelnými 3,6 %.

Zatímco v České republice máme nejvyšší inflaci od roku 1998, v Itálii, která na rychlé zdražování tradičně trpěla, jsou ceny nejvýše od roku 1995, ve Španělsku od roku 1989 a v Rakousku dokonce od roku 1984, tedy od počátku používání současné metodiky.

Rekordní zdražování ovšem zažívají i ostrovní Britové. Únorová míra inflace 5,5 % sice patří v rámci Evropy k výraznému podprůměru, ovšem i tak ceny rostly nejrychleji od roku 1992. Tehdy britskou agónii ukončilo až takzvané „černé pondělí“ a útok George Sorose na libru. Soros na tomto útoku vydělal 1,1 miliardy dolarů – a Britové se díky tomu vyvázali z povinnosti přijmout euro.

Zatímco Británie čelí největšímu zdražování za posledních třicet let, britský statistický úřad se rozhodl změnit strukturu takzvaného spotřebitelského koše – tedy položek, u kterých sleduje ceny používané k odhadování míry inflace. A změny to jsou opravdu výrazné.

Ze spotřebního koše totiž vypadl například pánský oblek. Statistický úřad to zdůvodňuje výmluvně:

„Zprávy z tisku a anekdotická evidence potvrzují pokles jeho používání, který urychlila pandemie koronaviru a práce z domova.“

Do spotřebního koše britských statistiků se proto místo pánského obleku zavádí pánský blejzr, aby v košíku alespoň nějaké pánské business oblečení zůstalo. Prostě, v době (po)covidové záleží už jen na horní půlce těla.

Pánský oblek v tom ovšem není sám. Statistici už nebudou zjišťovat cenu ani u sáčků do odpadkového koše, koblih, ale také atlasů nebo slovníků. A v neposlední řadě Britové přestanou zaznamenávat ceny uhlí – jednoduše proto, že od příštího roku kvůli „boji proti změnám klimatu“ britské domácnosti už stejně nebudou smět uhlí kupovat.

Objeví se ovšem několik zcela nových produktů. Protože během pandemie a lockdownů vzrostl počet pejskařů, budou se nově zjišťovat ceny psích a kočičích obojků. Covid obohatil také sekci hraček: kromě cen hraček pro děti budou zjišťovat i ceny „hobby řemeslných sad pro dospělé“ – a to opět jen na základě neoficiálních postřehů, nikoli seriózního průzkumu trhu. A když už jsme u pandemie, pak se do spotřebního koše Britů budou nově řadit i antibakteriální čistící ubrousky nebo sportovní podprsenky.

Za poslední typ nových položek v britském statistickém spotřebním koši už covid nemůže. Zařazení veganských bezmasých párků, sušených bylinek a konzerv s luštěninami jde plně na vrub změně životního stylu (nejen) Britů. Budiž řečeno, že tradiční vepřové párky v koši zatím zůstaly. Ohrožen není ani tradiční anglický čaj a fish and chips.

Jak tyto změny spotřebního koše ve Spojeném království ovlivní míru inflace, nevíme. Český statistický úřad je ve svém šetření zatím stále ještě konzervativní a ceny pánských obleků zjišťuje, zatímco veganské párky bychom v oficiálním českém spotřebním koši hledali marně. Zdá se, že české spotřebitelské zvyklosti pandemie nezměnila. Uvidíme, zda je vynuceně nezmění cválající inflace, která z dříve běžných potravin postupně dělá luxusní zboží.

Hana Lipovská, ISDE

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (3 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*