Od invaze Kreml stále častěji vybírá ekonomické informace, selektivně vyřazuje nepříznivé ukazatele a zveřejňuje pouze ty, které jsou příznivější, tvrdí autoři nedávno publikované studie.
S tím, jak ruská invaze na Ukrajinu vstupuje do pátého měsíce, se objevilo vyprávění, že jednota světa v odporu proti Rusku se nějakým způsobem zvrhla v „ekonomickou válku, která si vybírá svou daň na Západě“, vzhledem k údajné „odolnosti“ a dokonce „prosperitě“ ruské ekonomiky. To je prostě nepravda – a odraz všeobecně rozšířeného, ale věcně nesprávného nepochopení toho, jak se ruská ekonomika skutečně drží uprostřed odchodu více než 1000 světových společností a mezinárodních sankcí, uvádí se ve studii s názvem Business Retreats and Sanctions Are Crippling the Russian Economy.
Tým odborníků z Yale vydal jednu z prvních komplexních ekonomických analýz, která měří současnou ekonomickou aktivitu Ruska a hodnotí ekonomické vyhlídky Ruska. Z analýzy jasně vyplývá: odchod byznysu a sankce katastrofálně ochromují ruskou ekonomiku.
V abstraktu jsou stručně vyjmenovány následující negativní dopady:
Strategická pozice Ruska jako vývozce komodit se nenávratně zhoršila, protože nyní jedná z pozice slabého vývozce, který ztratil své někdejší hlavní trhy, a čelí velkým výzvám při realizaci „obratu k Asii“.
Ruský dovoz se do značné míry zhroutil a země čelí vážným problémům při zajišťování klíčových vstupů, dílů a technologií od váhavých obchodních partnerů, což vede k rozsáhlému nedostatku dodávek v domácí ekonomice.
Navzdory Putinovým představám o soběstačnosti a nahrazení dovozu se ruská domácí výroba zcela zastavila a nemá kapacitu nahradit ztracené podniky, výrobky a talenty; vyčerpání ruské domácí inovační a výrobní základny vedlo k prudkému růstu cen a znepokojení spotřebitelů.
V důsledku stažení byznysu ztratilo Rusko společnosti představující přibližně 40 % jeho HDP, což zvrátilo téměř všechny zahraniční investice za tři desetiletí a podpořilo bezprecedentní současný odliv kapitálu a obyvatelstva v rámci masového odlivu ruské ekonomické základny.
Putin se uchyluje ke zjevně neudržitelným, dramatickým fiskálním a měnovým zásahům, aby tyto strukturální ekonomické nedostatky zahladil, což již poprvé po letech přivedlo jeho státní rozpočet do deficitu a vyčerpalo jeho devizové rezervy i při vysokých cenách energií – a kremelské finance jsou v mnohem, mnohem horším stavu, než se běžně traduje.
Ruské domácí finanční trhy, které jsou ukazatelem současných podmínek i budoucích vyhlídek, jsou v tomto roce navzdory přísným kapitálovým kontrolám nejhůře fungujícími trhy na celém světě, které si uvědomily trvalou a přetrvávající slabost ekonomiky a pokles likvidity a úvěrů – navíc je Rusko podstatně odříznuto od mezinárodních finančních trhů, což omezuje jeho schopnost využívat kapitálové zdroje potřebné pro revitalizaci ochromené ekonomiky.
Při pohledu do budoucna není pro Rusko cesty z ekonomického zapomnění, dokud budou spojenecké země jednotně udržovat a zvyšovat sankční tlak na Rusko. Titulky, které tvrdí, že se ruská ekonomika odrazila ode dna, jednoduše neodpovídají skutečnosti.
Studie je ke stažení na tomto odkaze.
casopisargument.cz
Buďte první kdo přidá komentář