Je jaderný konflikt mezi Ruskem a NATO na pořadu dne?




Sdílet článek:

Rusko vyhrožuje použitím jaderných zbraní proti Ukrajině. Jenže tím jednoznačně přizná porážku. Některé země NATO hovoří o tom, že pokud Rusko použije takovéto zbraně, bude cílem odvety. Jenže jaké?

Nejnověji francouzský prezident Macron uvedl, že francouzské jaderné zbraně jsou prostředek k odstrašení, nikoliv útočná položka. A dá se očekávat, že i ostatní jaderné mocnosti jako Británie, USA, Indie nebo Čína se nebudou chtít nechat zatáhnout do jaderného Armageddonu.

Pozice Ukrajiny není příznivá. Sice v některých operacích vojensky získává, ale je ekonomicky závislá na jiných státech a též na vojenských dodávkách, jež budou v čase slábnout. Mnoho zemí již uvedlo, že vyčerpaly své zásoby a výcvik na moderní systémy trvá určitou dobu. K tomu je zapotřebí připočítat logistiku. Ukrajinské válčiště není malé a dodavatelské země nemohou zcela vyprázdnit své sklady.

Ukrajina nemá žádné spojenecké smlouvy s kýmkoliv, jako je článek 5 NATO o vzájemné ochraně. Takže v rámci ruských operací jiné země mohou uplatňovat politické či ekonomické sankce, ale nebudou se chtít nechat přímo zatáhnout do vojenského konfliktu, tím spíše jaderného.

Síly NATO by musely vstoupit na Ukrajinu, a pokud by byly napadeny, pak vyvolat kolektivní obranu. Jenže na základě čeho, jak již bylo řečeno, neexistují žádné smlouvy, jen „zbožná přání“ a žádosti ze strany Ukrajiny. Nikdo se nebude chtít zapojit do konfliktu s Ruskem. Budou určitým způsobem fungovat sankce a odklon spojenců, jenže Rusko i tak bude energetickým dodavatelem, kdy spousta zemí má o tyto komodity zájem. Ale jako odběratelé, jistě bude slábnout opačný směr, tedy dodávky do Ruska.

Navíc bude slábnout, tak jako v případě třeba Indie, poptávka po ruských zbrojních technologiích. Hlavními dodavateli se mohou stát Čína nebo Francie, mnohé země jako Japonsko nebo Jižní Korea posilují domácí obranný průmysl. Ale u těchto zemí je problémem závislost na dodávkách surovin, nikoliv vyspělost technologií. U Ruska je to přesně naopak, má suroviny, ale technologie již zaostávají.

Nikdo si evidentně nepřeje jaderný konflikt, jde spíše o jaderné vydírání. Je evidentní, že ani Rusko by jaderným úderem nic nezískalo, a navíc by se více zemí spojilo proti němu. A izolace je to poslední, co je v jeho zájmu. Rusko staví i ve vnitrostátní politice na tom, že bylo, je a bude světovou mocností. Ale současné kroky vedou spíše opačným směrem.

Dá se tedy říci, že Rusko si bude chtít „uchlácholit“ partnery jako Čína, kdy Indii již ztrácí. Bude chtít působit v Africe nebo Střední a Jižní Americe, ale v tom případě si nemůže dovolit vyvolat jadernou válku. A nemůže jít do přímého konfliktu s NATO a především USA.

bbc.com, nytimes.com

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 2,36 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

2 Comments

  1. Jaký „Je jaderný konflikt mezi Ruskem a NATO na pořadu dne?“ Snad konec světa na pořadu dne. A jestli si někdo myslí, že se Rusko nechá od U-SSA, EU, NATO beztrestně vyvraždit tak na to zapomeňte a nikdo nepište hloupost jako ( odnesou to i nevinné národy ), pokud nic proti tomu nikdo nedělá tak nese stejnou vinu.

  2. Pane agitarore a rozsevaci strachu do hlav toho prohnileho zapadu.Kdyby jste byl prezidentem USA,planoval by jste napadnout v sebevrazedne misi jadernou velmoc RF?Je videt odkud fouka vitr.Zapomnel jste na rozpad EU,doplacime na Ukrajinu a ze sankce nefunguji.Musite se zlepsit,jinak ten rozvrat v tom prohnilem zapade Vam nevyjde.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*