Saúdská Arábie chce začít prodávat ropu za yuany. Indie zvažuje, jak obchodovat s Ruskem bez dolarů. A šéf americké centrální banky připouští, že dolar může ztratit svoji pozici dominantní rezervní měny.
V propojeném světě souvisí všechno se vším. Události na Ukrajině tak citelně ovlivňují i dění daleko od místa konfliktu. Zdroje na konci článku.
(1) Rusko zprostředkovatelem dohody mezi USA a Íránem
Podle agentury Reuters oznámilo Rusko, že dále pokračuje ve zprostředkování nukleární dohody mezi Íránem a Spojenými státy. Podstatou dohody, kterou zrušil prezident Trump v roce 2018, je závazek Íránu omezit svůj nukleární program výměnou za uvolnění ekonomických sankcí.
Mluvčí americké vlády N. Price řekl, že je jasné, že by Amerika nesankcionovala ruskou účast na projektech, které jsou součástí implementace nukleární dohody s Íránem.
Podle Íránu chybí USA politická vůle vyřešit zbývající otázky. Islámská republika naléhá na Washington, aby z dohody vyloučil sankce týkající se porušování lidských práv a terorismu včetně těch, které byly uvaleny na íránské elitní jednotky známé jako revoluční gardy.
(2) Arabské země se bojí Íránu
Arabské země vyjádřily na setkání 9. září v Káhiře hluboké znepokojení nad tím, že Írán v okolních zemích vyvolává sektářské násilí a otevřeně podporuje teroristické organizace. Saúdská Arábie, Egypt, Bahrain a Spojené arabské emiráty ve společném prohlášení uvedly, že se cítí ohroženy íránským programem vývoje balistických raket.
(3) Lídři arabských zemí odmítli hovořit s J. Bidenem
Lídři Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů podle Wall Street Journal odmítli hovořit s prezidentem J. Bidenem. Bílý dům se neúspěšně snažil naplánovat telefonní rozhovory s vedoucími představiteli obou ropných velmocí s cílem dohodnout opatření pro zastavení růstu cen ropy.
(4) Saúdská Arábie diskutuje s Čínou o přechodu na yuan
Saúdská Arábie aktivně diskutuje s Čínou o možnosti denominovat prodeje ropy přímo v čínské měně yuan místo dosud obvyklého dolaru. Čína nakupuje více než čtvrtinu ropných exportů Saúdské Arábie. Saúdská Arábie o podobné možnosti diskutuje s Čínou již několik let, ale současnou aktivitu významně podpořila snaha Bidenovy administrativy o dohodu s Íránem.
Zhruba 80% světových obchodů s ropou se vypořádá v dolarech a Saúdská Arábie obchoduje výhradně v dolarech od roku 1974 na základě dohody s americkým prezidentem R. Nixonem výměnou za bezpečnostní záruky.
(5) Indie zvažuje obchod v rublech
Indická vláda zvažuje různé možnosti, jak usnadnit obchody s Moskvou. Jednou z variant je možnost vypořádání vzájemných závazků v rublech nebo rupiích. Rusko je pro Indii významým obchodním partnerem zejména v případě zemědělských hnojiv. Indická vláda se svými kroky snaží reagovat na zvyšující se ceny komodit, které dále zhoršují inflační problémy v zemi. Indie má s Ruskem aktivní obchodní bilanci, nicméně Ruko oznámilo, že bude hledat alternativní dodavatele poté, co řada západních firem oznámila stažení z Ruska
Velká Británie je postojem Indie k ukrajinské krizi velmi znepokojena, oznámila včera. Britská ministryně obchodu ale dodala, že „Indie je velmi důležitým obchodním partnerem a Británie bude pokračovat ve spolupráci“.
(6) Dolar může ztratit statut hlavní rezervní měny
Během senátního slyšení uvedl šéf americké centrální banky J. Powell, že je možné, aby na světě existovala více než jedna rezervní měna. Podle něj se Čína bude snažit urychlit svoje plány na zavedení alternativních platebních systémů, jejichž cílem bude nahradit stávající systémy založené na dolaru.
Agentura Bloomberg uvedla, že „odstranění Ruska z kritického globálního systému může přinést negativní důsledky ve formě vyšší inflace a spojení Ruska a Číny“.
Takzvaná „dedolarizace“ oslabí ekonomickou sílu USA, neboť omezí možnost USA uvalovat ekonomické sankce na jiné státy a v neposladní řadě stíží financování amerického státního dluhu oslabením poptávky po dolarových aktivech.
Tenhle týden jsem četl analýzu od pana Kovandy,že Rusko vlastně zbankrotovalo,protože chce svoje zahraniční závazky ohledně ruského dluhu vyplácet v rublech.Rusko má zablokované v zahraničních bankách nějakých 315 miliard dolarů.A copak se nestalo? 14.března Rusko zaplatilo úroky ve výšce 114 miliónů dolarů,ale ve formě kvitance na ty peníze,co má Rusko zablokované v zahraničí,ať si to tam vyzvednou s tím,že pokud jim to nevyplatí,tak jim to zaplatí v rublech 🙂 No a následovalo co? Americký regulátor oblokoval ruský dluh na další tři měsíce,zhruba 3 miliardy dolarů.Ale to už si asi od pana Kovandy nepřečteme 🙂
A přesně to je ten pravý důvod toho povyku a nenávisti proti Rusku,Američani končí s dolarovou dominancí ve světě a už nebudou moci,,kroutit“,,neposlušným“státům ruce za záda v podobě sankcí.Skončí doba kšeftů výhodných jen pro západ,protože Čína,Indie a Rusko ekonomicky převálcují zadlužený západ jak malinu.