Máte svobodu slova, ale…
Sdílet článek:
Svoboda slova je jako těhotenství. Buďto je, nebo není. Pokud se objeví předpis, který zakazuje veřejně projevit některý názor, svoboda slova zaniká. Právě v této době bychom na to neměli zapomínat.

V každé době se objeví někdo, kdo hlásá ten jediný „správný“ názor a snaží se všechny ostatní zakázat. Bohužel se takoví lidé nezřídka dostanou i k moci – a pak to téměř vždy probíhá podle stejného scénáře: Nejprve jsou určité názory označeny za „nevhodné“ (imperialistické / kontrarevoluční / extremistické / xenofobní /… nehodící se škrtněte). Poté začnou represe proti lidem, kteří dané názory projevují. Dopadne to tak, že se dané názory (ale i celá témata) přestanou objevovat ve veřejné debatě a zůstávají pouze v „podhoubí“ společnosti, odkud se těžko dostávají ven, dílem kvůli autocenzuře a dílem kvůli kriminalizaci těch odvážných (nebo neopatrných, na které se přijde).

Mnohé režimy se to snaží obhájit tím, že prý zakazují jen ty „nebezpečné“ nebo „odporné“ názory a že tím vlastně společnost chrání. Někdy je daný režim dokonce natolik drzý, že mluví o svobodě slova, ALE s určitým omezením. V tom však tkví zakopaný pes.

Svoboda slova nemá mít žádné „ALE“. Svoboda slova neslouží k tomu, abychom tu mohli mluvit o počasí nebo o některých povolených tématech, která vláda vymezí. Svoboda slova je od toho, aby se mohlo bez státního postihu mluvit o VŠECH tématech a projevit JAKÝKOLIV názor – s tím, že vždy riskujeme, že se ten názor nebude ostatním líbit a že nás za to třeba zkritizují, ale nikdy neriskujeme to, že nás za to zavřou. Pokud toto neplatí, tak žádná svoboda slova není.

Máme-li mluvit o svobodě slova, tak vždy musí platit onen slavný výrok Voltaira: „Nesouhlasím s vaším názorem, ale budu vždy prosazovat, abyste ten názor mohl svobodně říkat.“

Tolik obecná fakta. Nyní přejděme k aktuální situaci v ČR.

Po relativně svobodných 90. letech (i když ani tehdy tu svoboda slova nebyla, ale nesvoboda byla menší než dnes a spektrum povolených názorů širší) se tu přihodilo přesně to, co na začátku každého totalitního režimu. Pomalu, salámovou metodou, se některé názory dostaly mimo zákon a začaly zde naskakovat paragrafy trestající „hanobení“, „předsudečnou nenávist“, „schvalování“ či „podněcování“. Začaly se objevovat případy soudních tahanic za účelem dostat lidi s „nepohodlnými“ názory do vězení – namátkou zmíním případ Adama B. Bartoše nebo Waltera Krafta. Aniž by to mnozí postřehli, svoboda slova zcela zmizela.

A tento dlouholetý slabý manévr rázně zesílil v posledních týdnech, kdy vláda zneužila sporu na Ukrajině k rozsáhlé cenzuře opozičních médií a ke stavění ještě širšího spektra názorů mimo zákon. Není překvapením, že tyto totalitní kroky hájí „rudá smrt z Olomouce“ Igor Stříž, toho času nejvyšší prokurátor – ten vyhrožuje třemi lety basy každému, kdo má jiný názor než on. Spíše je překvapením (pro mě tedy ne, ale pro mnohé jejich voliče ano), že se k tomu samému snižují i politici z koalic, které se před volbami zaklínaly svobodou.

Začínají těžké časy. Režim se bude snažit umlčet jakoukoliv opozici. My se ale nesmíme nechat umlčet. Musíme bojovat za odstranění všech náhubků (obrazně i doslova) a za to, abychom mohli svobodně říkat jakýkoliv názor. Protože pokud to neuděláme, dojde to tak daleko, že se brzy bude zatýkat i za názory, které se zatím říkat smějí. A jakmile společnost toto přijme, tak už bude pozdě.

Každopádně už teď říkám, že můj hlas v příštích volbách dostane ta strana, která zcela zruší všechny paragrafy o „hanobení“ apod. – a zavede tu skutečnou svobodu slova bez omezení a podmínek.

Zkrátka svobodu slova, která nebude mít žádné „ALE“.

Jan Sedláček

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (6 votes, average: 4,17 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

 1. Hezký a pravdivý článek,pane Sedláčku jste napsal ,nemám žádný problém s ním souhlasit,Naráží však tvrdě na větu,kterou slýchávám dost dlouho a často.
  CO JÁ BYCH ASI Z TÍM MOHL UDĚLAT?
  Právě tahle holá věta je tou nejúčinější zbraní všech ,kteří se z minimální námahou za naše peníze vedrali do pozic našich vlastizrádných drábů,biřiců a katů. A z naším naivním nadšením a roztouženým očekáváváním příletu pečených holubů v naši dutinu ústní se často navíc podvoden krivohřbetých podrazáků
  nyní už bez masky humanitárně-lidskoprávních liberálních demoGratů zavádějí znovu léty krvavé praxe osvědčené metody strachu,lži,pomluv a šíření vzájemné n
  nenávisti.
  A ovčička v ohrádce poměrného dostatku, mající svobodu poslat do brusele beztrestně prezidenta či jiné předem mediálně určené terče,spokojeně přežvykuje použitou slámu z dovozu.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*