Konec kontrolorů informací a selhání při požárech v Kalifornii




Sdílet článek:

SYRZDARMA

Mark Zuckerberg oznámil konec kontrolorů informací na Facebooku. Pro ně to znamená významnou ztrátu financí. Katastrofické požáry v Los Angeles jsou podle mnohých názorů důsledkem progresivních kalifornských politik. Plus další zprávy ze světa.

Širší pohled na některé události tohoto týdne. Zdroj všech informací v odkazu na konci článku s výjimkou názorů.

Facebook ruší kontrolory informací

(1) Pětibodový plán

Mark Zuckerberg, majitel společnosti Meta, která vlastní Facebook, oznámil na sociálních sítích, že „je čas vrátit se ke kořenům svobodného projevu”. V projevu dále uvedl (zkráceno):

Vlády a média hlavního proudu tlačila na stále větší cenzuru. Vytvořili jsme komplexní systémy na kontrolu obsahu. Problémem komplexních systémů je, že dělají chyby. Dostali jsme se do situace, kdy existuje příliš mnoho chyb a vládne příliš velká cenzura. Poslední volby byly bodem obratu. Takže obnovujeme svobodu projevu na našich platformách.

Plán Marka Zuckerberga obsahuje pět bodů:

  • Ruší se kontroloři informací, neboť se ukázalo, že nejsou politicky nestranní a že důvěru spíše ničí. Místo kontrolorů informací zavede Facebook systém komentářů od uživatelů podobný tomu, jaký používá platforma X.
  • Končí restrikce témat, jako je migrace nebo gender.
  • Mění se politika vynucování interních pravidel. Filtry, které kontrolují příspěvky, budou hlídat pouze ilegální obsah a závažné porušování pravidel. Tím se omezí většina cenzury.
  • Limity na šíření příspěvků o politice se ruší.
  • Týmy na moderování obsahu se přesunou z (pozn.: demokratické) Kalifornie do (republikánského) Texasu.

Na závěr uvedl Mark Zuckerber, že bude spolupracovat s Donaldem Trumpem na „protitlaku vůči vládám různých zemí”, které chtějí více cenzury. Podle něj má Evropa nejvíce zákonů, které zavádějí cenzuru.

(2) Kontroloři informací

Mezinárodní organizace, která sdružuje kontrolory informací, svolala naléhavou schůzku, na které účastníci řešili finanční dopad rozhodnutí Marka Zuckerberga. Podle ředitele organizace jsou kontroloři „zaskočeni, neboť se domnívali, že dělají záslužnou práci”.

(3) Reakce médií

New York Times publikovaly článek, jehož titulek zněl: „Meta říká, že kontroloři informací byli problém. Kontroloři informací rozhodli, že to je lež.” V článku se píše, že kontroloři informací tvrdí, že jsou zcela nestranní a že není pravda, že by „ničili důvěru”.

Axios napsal: Důvěra v tradiční média mizí. Nejmocnější světové platformy nebudou využívat služeb kontrolorů. To je tektonický posun v tom, jak lidé dostávají informace.

(4) Změny ve vedení

Meta se rozloučila s ředitelem pro globální záležitosti a na jeho místo jmenovala bývalého poradce prezidenta George W. Bushe, Joela Kaplana. Podle médií to znamená signál, že se firma posouvá směrem k republikánskému vidění světa, neboť Joel Kaplan byl osamoceným konzervativním hlasem v širším vedení firmy.

Podobné změny proběhly na úrovni představenstva.

(5) Satirické komentáře

Ze sociálních sítí: Muž, který dlouhou dobu tvrdil, že Facebook nepotlačuje svobodu slova, oznámil, že Facebook končí s omezováním svobody slova.

(6) Hlas lidu

Podle názorů nezávislých komentátorů neznamená obrat Marka Zuckerberga náhlé „prozření”, ale snahu o napravení vztahů s nastupující administrativou. Facebook v roce 2021 z hodiny na hodinu zrušil účet tehdejšího prezidenta. Zároveň Mark Zuckerberg poskytl během voleb v roce 2020 více než 400 milionů dolarů na „pomoc při volbách” ve volebních okrscích ve státech, které jsou klíčové pro výhru v prezidentských volbách.

Facebook dosud neuvolnil účty konzervativním komentátorům, kterým je v minulosti zablokoval. Dokud to neudělá, říká hlas lidu, jsou to jen slova.

Přesto se asi jedná o klíčový moment. Veřejné oznámení, ve kterém majitel největší sociální sítě na světě sdělí, že kontroloři informací nejsou nestranní a že důvěryhodná média tlačila na cenzuru, je vystoupení z progresivního davu. Cenzura je silné slovo, které postrádá diplomatický obal. To není úplně jednoduché vzít zpět i s přihlédnutím k závazku spolupracovat s Donaldem Trumpem na boji proti cenzuře v jiných zemích. Ne s vládou, s Donaldem Trumpem. Co si asi oba řekli, když byl Mark Zuckerberg u Donalda Trumpa nedávno na návštěvě?

Požáry v Kalifornii

(7) Katastrofické požáry

Nejbohatší části Los Angeles postihl ničivý požár, který zcela zničil tisíce domů. O svoje příbytky přišla řada hollywoodských hvězd a zřejmě i prezidentův syn Hunter Biden. Desetitisíce lidí musely být evakuovány. Požár zachvátil i pahorek s ikonickým nápisem Hollywood.

(8) Hydranty bez vody

Při hašení požárů vyšlo najevo, že v hydrantech není dostatek vody. Velký místní developer, se kterým média hovořila, uvedl, že mu to připadá jako země třetího světa, protože na mnoha místech nejsou vidět žádní hasiči, a ti, kteří vidět jsou, nemají vodu na hašení. Voda v hydrantech nebyla, protože město podle developera nedoplnilo zásobníky vody.

(9) Pojištění

State Farm je jedna z největších pojišťoven v Kalifornii. Minulé léto zrušila u stovek domů v postižených oblastech pojistku proti riziku požáru. Nebyla jediná. V uplynulých třech letech rušily pojišťovny v Kalifornii pojištění ve velkém. Jako důvod uváděly stoupající riziko lesních požárů a nárůst regulací.

Wall Street Journal publikoval v roce 2023 článek, ve kterém píše, že pojišťovny opouštějí kalifornský trh, neboť Kalifornie je jediný stát, který zakazuje pojišťovnám, aby cenu pojištění stanovovaly na základě odhadu budoucích rizik. Pokud musí pojišťovny k odhadu rizika použít údaje z minulosti, neodpovídá cena pojištění riziku a pro pojišťovny to nedává smysl.

(10) Diverzita především

V roce 2022 se náčelníkem hasičského sboru v Los Angeles stala první osoba z LGBT komunity. Její hlavní prioritou podle vlastního prohlášení byla „inkluze, diverzita a rovnost”. Krátce nato oznámil starosta města, že hasičský sbor zřizuje poprvé v historii „útvar diverzity”, jehož cílem je vytvořit „bezpečné pracovní prostředí pro všechny”. Média napsala, že „hasiči jsou převážně bílí muži a že kalifornský program to chce změnit”.

Magazín Pride po požáru napsal: Uprostřed požáru dokazuje první LGBT šéfová hasičů, že lesbičky práci zvládnou.

(11) Voda

Donald Trump zveřejnil na sociálních sítích příspěvek, ve kterém uvedl, že guvernér Kalifornie odmítl v minulosti schválit Trumpem připravený projekt, který by přivedl dostatek vody z hor na severu Kalifornie do oblasti Los Angeles. Důvodem pro odmítnutí byla ochrana biotopu malé rybky s názvem koruška maloústá.

Článek v médiích z roku 2019 uvádí, že podle předloženého plánu by se z delty řeky San Joaquin posílala voda za pomoci kanálů na jih. Pumpování vody by nicméně mohlo ohrozit některé druhy ryb. Přestože dvě příslušné agentury dospěly k závěru, že pumpování vody ryby kriticky neohrozí, projekt nebyl realizován.

V roce 2014 schválili v Kalifornii v referendu státní dluhopisy na výstavbu vodních děl na zadržování vody v krajině. Do roku 2022 nebyl žádný projekt dokončen. V říjnu roku 2024 oznámila kalifornská vláda, že odstranění čtyř vodních přehrad na řece Klamath proběhlo v předstihu. Důvodem odstranění přehrad byla ochrana ryb.

(12) Údržba lesa

Donald Trump v minulosti při diskuzích s kalifornským guvernérem o federální pomoci opakovaně upozorňoval, že lesní v požáry v Kalifornii by nemusely být tak devastující, kdyby Kalifornie dodržovala pravidla pro údržbu lesů. V neudržovaném lesích se hromadí staré a uschlé dřevo, které v případě požáru násobí jeho sílu.

Řada článků v médiích jeho názor potvrzuje. NBC News například v roce 2020 uvedly, že „desítky let zanedbané údržby vedly k přehuštěným lesům”, a levicový The Hill napsal v roce 2018, že „Kalifornie nezvládla dostatečně udržovat svoje lesy”.

(13) Hlas lidu

Herec Adam Carolla zveřejnil několik minut dlouhý monolog, ve kterém říká, že se hollywoodské celebrity zblázní, až zjistí, kolik papírů a povolení budou potřebovat v přeregulované Kalifornii, aby si znovu postavily dům. A že je zvědav, co to udělá s jejich politickými preferencemi.

Šance guvernéra Kalifornie Gavina Newsoma na nominaci do prezidentských voleb v roce 2028 zřejmě shořely v Los Angeles.

Ze světa

(14) Masové znásilňování v Británii

Britský parlament odmítl zřízení komise, která by vyšetřila případy masového znásilňování nezletilých bílých dívek většinově pákistánskými gangy. Schválení zablokovali poslanci Labour Party.

Britský herec Tom Holland skandál se znásilňováním komentoval takto: „Opravdovou noční můrou kauzy je, že motivy těch, kdo zavírali oči, byly skutečně ušlechtilé, ať už byly následky jakkoli zrůdné”.

(15) Volby v Německu

Elon Musk vysílal včera na platformě X rozhovor s předsedkyní strany AfD Alicí Weidel. Brusel oznámil, že nasadí až 150 expertů na kontrolu toho, zda Elon Musk neporušuje při rozhovoru evropská pravidla. Experti budou sledovat, zda je algoritmus šíření nestranný a zda šíření rozhovoru není uměle podporováno.

Post scriptum

Pozn. redakce:

Oznámení Facebooku je mírně překvapivé, ale jeho závazek bojovat za svobodu slova i mimo USA je zajímavější. Čas ukáže.

Požáry v Los Angeles jsou smutným důsledkem progresivního ignorování reality soužití člověka s přírodou.

Události v Británii představují v podstatě nekomentovatelné zlo.

Místo ochrany hranic bude 150 expertů Bruselu analyzovat jeden rozhovor, zda ho nevidí více lidí, než by mělo.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (5 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*