Lev, ne František




Sdílet článek:

FRANTIŠEK SCHILDBERGER

Tváře mnoha lidí na náměstí Svatého Petra, pokud mohu věřit televiznímu přenosu, byly po oznámení výsledku volby a po volbě jména nového papeže zamyšlené, nikoli rozjásané.

Koneckonců – je to občan Spojených států amerických, první Američan na papežském stolci, i když velmi spojený s Jižní Amerikou (ve svém dlouhém prvním projevu, který pronesl z lodžie chrámu svatého Petra ihned po zvolení, dokonce na chvíli přešel z italštiny do španělštiny).

A není to nikdo z těch, o kterých se nejvíc hovořilo jako o budoucím papeži.

V čele katolické církve v příštích letech nebude stát ani František II., ani Jan XXIV., nýbrž Lev.

A já myslím, že církev dnes právě potřebuje právě lva.

Nový papež se svým jménem, které zaznělo velmi překvapivě, přihlásil k odkazu Lva XIII., muže, který řídil církev pevnou rukou v letech 1878 až 1903 a v mnoha ohledech ji reformoval a modernizoval. Odstraňoval staré formy, ale velice přesně věděl, co patří k podstatě – a co je dobový (v jeho případě ještě barokní a renesanční) nános, který je třeba odstranit.

Takže: troufnu si předpovědět, že Lev XIV. nezavede kněžské svěcení žen, nezruší kněžský celibát v latinské části církve, ani nepostaví svazky stejnopohlavních párů na úroveň manželství…

Pro ty kruhy v církvi, které bojovaly o prosazování této a podobné agendy, je jeho volba podle mého názoru zklamáním.

Ale nejen pro ně. Stejně tak pro katolíky, kteří by si přáli ukončení synodality a návrat církve před 2. vatikánský koncil.

K synodní cestě se nový Svatý otec ve svém prvním projevu přihlásil zcela jednoznačně, stejně tak jako k dialogu a ke stavění mostů; opakovaně a vděčně při svém prvním projevu připomněl odkaz papeže Františka.

Ovšem ono nezapomenutelné a jedinečné charisma papeže Bergoglia nový papež nemá – a nebude se je ani snažit napodobovat. Před zaplněné Svatopetrské náměstí předstoupil v červené mozzetě a se štólou, ne jen v pouhé bílé sutaně jako svého času František a neoslovil přítomné civilním „dobrý večer“ jako on, ale církevním „pokoj ať zůstává s vámi“. To jsou důležité symboly. Nepožádal přítomné, aby se za něj teď hned všichni pomodlili, jako to udělal František, ale společně s celým náměstím, se všemi přítomnými, kteří se chtěli připojit, ukončil své vystoupení pronesením základní mariánské modlitbou Ave Maria. A připomněl, že dnes je (v Itálii) svátek Panny Marie Pompejské (u nás Panny Marie, prostřednice všech milostí).

A udělil požehnání a odpustky Urbi et orbi.

Jsme v dobrých rukou, nebojme se, jsme v rukou Božích a pod přímluvou Matky Boží.

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (4 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*