Návrh chilské ústavy je oknem do progresivní budoucnosti




Sdílet článek:

Byť lidé v Chile rozhodným způsobem odmítli v referendu na počátku měsíce návrh nové ústavy, je její text ukázkovou ilustrací toho, jak si progresivní síly představují stát budoucnosti. Rozsáhlá práva bez jakýchkoli povinností, stát, který se o všechno postará, a zelená utopie.

Práce na nové chilské ústavě začaly před dvěma lety a nový text měl nahradit ústavu, která byla schválena za vlády Augusta Pinocheta. Lidé o její podobě hlasovali počátkem září v referendu a jednoznačně ji odmítli. Proti bylo 62% hlasujících.

Zamítnutý text ústavy představuje detailní návod progresivního řešení světa. K řešení všech jeho problémů potřebovala chilská ústava 388 článků. Česká ústava jich pro srovnání má 113, při započítání Listiny základních práv a svobod 157.

Práva základní a skupinová

Nejčastějším slovem chilské ústavy je slovo právo, které se v ní vyskuje 328 krát. Slovní spojení, že stát něco garantuje, obsahuje ústava pouze 88 krát.

Úvodní kapitola shrnuje základní principy dokumentu a zavazuje stát k moderní „inkluzi, rovnosti pohlaví a sociální spravedlnosti“. Co to je sociální spravedlnost, text neuvádí.

Po úvodní kapitole následuje kapitola, která se specificky věnuje základním právům a zárukám, které občané od státu dostávají.

Nad rámec základních lidských práv, kterými disponují fyzické osoby, navrhuje chilská ústava nově i skupinová práva, neboť v článku 18 bez nějakého dalšího rozvedení říká, „že lidé a národy původních obyvatel jsou majiteli kolektivních základních práv.“

Práva výběrová

Ústava přiznává různá práva různým skupinám obyvatel. Například „děti a dospívající mají právo na život v rodinných podmínkách a v takovém životním prostředí, které umožní plný a harmonický rozvoj jejich osobnosti“. Na sklonku života se zase mohou spolehnout na článek 33, podle kterého mají „staré osoby právo důstojně zestárnout a obdržet dávky ze sociálního pojištění, které jsou dostatečné pro důstojný život“, přičemž klíčovým slovem je zjevně slovo důstojný.

Ženám jsou přiznány zvláštní práva, neboť všechny „ženy, děti ženského pohlaví a dospívající dívky mají právo na život bez genderového násilí ve všech jeho podobách na veřejnosti i v soukromí“. V tomto článku jsou specificky zmíněny pouze osoby ženského pohlaví, i když v jiném článku dává ústava občanům možnost volit si pohlaví zcela svobodně.

Chilští občané afrického původu mají též svoje práva, neboť článek 93 „zaručuje výkon, rozvoj, podporu a ochranu kulturních práv národů afrického původu.“

Práva progresivní

Pokud se někomu nebude dařit nebo bude mít pocit, že se mu příležitosti vyhýbají, může nepochybně využít článek 25, podle kterého je „povinností státu zajistit rovnost v zacházení a v příležitostech“.

Mezi základní lidská práva patří podle textu ústavy „právo na důstojné a přiměřené obydlí, které umožňuje svobodný rozvoj osobního a rodinného života“, dále „právo na výživu, která je adekvátní, zdravá, dostatečná, nutričně kompletní a odpovídá kulturním tradicím“ a v současnoti nepochybně aktuální právo na „minimální množství dostupné a bezpečné energie“.

Mezi práva, která patří do kategorie nejprogresivnějších, patří právo na přístup k internetu, právo na „volný čas, odpočinek a využití volného času“ a v separátním článku „právo na sport, fyzické aktivity a tělesné cvičení“. Jako u většiny ostatních práv je výkon práva na sport garantován státem bez dalšího upřesnění.

V Chile budou žít už jen zdraví lidé, neboť ústava výslovně uvádí, že „každá osoba má právo na zdraví a celkovou pohodu, která zahrnuje fyzickou i mentální stránku“.

Konec dezinformacím

Aby byli občané správně informováni, věnuje ústava jeden článek i médiím. Podle něj „budou média pluralitní, decentralizovaná a budou se mezi sebou koordinovat“. Aby byla zajištěna jejich životnost a nezávislost, „budou nezávislá na vládě a budou mít pro své fungování zajištěno veřejné financování“.

Práva zelená

Návrh zamítnuté chilské ústavy si získal pozornost svojí zelenou sekcí, která je velmi rozsáhlá. Pravděpodobně nejzajímavější, minimálně z právního hlediska, je hned úvodní článek, který přiznává nijak nespecifikovaná práva přírodě a uvádí, že „příroda má práva a stát a společnost mají povinnost je chránit a respektovat“. K tomu zřizuje zvláštní orgán vybavený rozsáhlými pravomocemi.

Kromě ekologicky vyváženého životního prostředí, čistého vzduchu a vody se stát zavazuje chránit i noční oblohu.

Zamítnutý text ústavy se věnuje široké škále témat. Překvapivě, i když vlastně nepřekvapivě, věnuje ústava jeden článek i hasičům, které nabádá, aby při své práci „dodržovali principy čestnosti, transparentnosti a odpovědnosti“.

Heslo jihoamerických revolucionářů „No pasarán!“, neprojdou, tak v tomto případě zní „No pasaron!“, neprošli. Zatím.

 

 

Zdroje:

(1) Chile

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (6 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*