Něco málo spekulací před prezidentskou debatou v USA
Sdílet článek:

G. SITAŘ

Ve čtvrtek se utkají v debatě před televizními kamerami kandidáti na prezidenta Joe Biden a Donald Trump. Malý výběr z toho, co se šušká na internetu.

Značná část článku níže jsou čiré spekulace z různých zákoutí internetu. Pokud se mezi nimi vyskytne nějaká informace, je v odkazu na konci článku.

Pozn. redakce: Kontroloři informací budou muset otázku spekulací v blízké budoucnosti vyřešit. Mají na ně lidé právo? Nemohou je nezdravě ovlivnit? Co když nemají dost rozumu, aby se v tom vyznali? V tomto okamžiku musí platit, že spekulace jsou povolené, neboť důvěryhodná média spekulují každý den, jaké bude počasí nejen za padesát let, ale i za čtyři dny.

Levné fejky 

Joe Biden vykazuje stále větší známky stařecké demence. Poslední haló vzbudily záběry ze setkání lídrů G7, na kterých Joe Biden bez ducha bloumá mezi parašutisty, než ho italská premiérka odvede za ruku zpět k ostatním. Podobně ho musel Barack Obama odvést z akce se sponzory o několik dní později.

Tisková mluvčí Bílého domu Karine Jean Pierre, první černá žena a první LGBT osoba ve funkci mluvčí prezidenta, označila záběry zveřejněné na sociálních sítích jako „cheap fakes”, levné fejky. Levné fejky jsou podle ní jednodušší verzí takzvaných „deep fakes”, velkých fejků. Jedná se o upravená videa, která jsou zveřejněna se zlými úmysly.

Pozn. redakce: To si zasluhuje nový obor na fakultě boje proti dezinformacím. Mohl by se jmenovat nauka a fejcích a katedru by mohl vést bývalý ředitel pražské zoo. Bylo by to roztomile stylové.

Televize CBS problém s Bidenovým videem ze setkání lídrů G7 vyřešila tím, že část videa rozmazala, a tvrdila, že Joe Biden nebloumal, ale zdravil jednoho z parašutistů, který byl v rozmazané části videa. Video, o kterém nejdříve televize tvrdila, že bylo upravené, se následně ukázalo jako neupravené. Televize CBS jej smazala a nechala pouze video s rozmazaným pozadím.

Pozn. redakce: Rozmazání části videa je výborný způsob, jak zvýšit důvěru u občanů. Jinak by totiž mohli věřit svým vlastním prohnaně lživým očím. 

Datum volební debaty

První předvolební debata mezi Joe Bidenem a Donaldem Trumpem proběhne tento týden. Je to mimořádně brzo, neboť v minulosti proběhla první debata mezi prezidentskými kandidáty až v druhé polovině září, téměř tři měsíce po datu letošní debaty.

Jedním z důvodů pro brzké datum debaty může být to, že pokud bude výkon Joe Bidena tragický, poskytne to Demokratické straně důvod pro jeho odvolání a dostatek času tak učinit.

Joe Biden se na debatu podle Bílého domu připravoval již od víkendu. Bývalý lékař Bílého domu prohlásil, že by měl podstoupit před debatou test na přítomnost podpůrných látek v krvi. Donald Trump obratem řekl, že on se klidně nechá otestovat.

Tématem voleb je migrace a ekonomika. Demokratická strana sází na téma potratů, ale různé průzkumy ukázaly, že pro většinu Američanů to není klíčové téma.

Na žádost Joe Bidena bude debatu moderovat televize CNN. Bude se hrát podle nových pravidel. Žádní diváci ve studiu a moderátoři budou mít možnost vypnout prezidentským kandidátům mikrofony. Nikdo příliš nechápe, proč si Joe Biden po hodu mincí, který vyhrál, vybral pozici na pódiu, když si mohl zvolit závěrečné slovo.

Pozn. redakce: Při projevu o stavu Unie, kdy Joe Biden předvedl solidní výkon, měl k dispozici čtecí zařízení. Při debatě bude muset mluvit spatra. 

Logistický problém

V případě, že by Demokratická strana chtěla nominovat někoho jiného než Joe Bidena, musí vyřešit logistický problém s hlasovacími lístky. V USA je možné v mnoha státech hlasovat poštou a ještě před oficiálním datem voleb. Ve většině volebních okrsků klíčových států Arizona a Ohio jsou volební lístky pro hlasování poštou odesílány v prvním říjnovém týdnu.

Volební lístky musí být před odesláním vytištěny na zkoušku, aby mohly být odsouhlaseny kandidáty. S drobnými časovými rezervami vychází čas, kdy se musí Demokratická strana rozhodnout, koho nominuje a uvede na volebních lístcích, na zhruba polovinu srpna.

Pozn. redakce: Aneb ať žije důležitý prvek víry v nezkorumpovatelnost voleb: hlasování poštou.

Kdo za Joe Bidena?

Například časopis Forbes si myslí, že Joe Biden kandidátem nebude. Washington Post zveřejnil v názorové sekci článek, ve kterém autorka argumentuje, že by Hillary Clinton měla nahradit víceprezidentku Kamalu Harris, protože ta je nepopulární a Joe Biden se může stát nezpůsobilým.

Žádný z alternativních plánů Demokratické strany není jednoduchý. Pokud Joe Biden neodstoupí sám, musí ho odvolat podle 25. dodatku Ústavy. V obou případech nastupuje Kamala Harris. Její nahrazení je politický problém, protože by odvolali první černou ženu, která se může stát prezidentkou.

Čas běží. Změna kandidáta znamená, že část peněžních prostředků, které sponzoři věnovali na kampaň, nemůže být použita, neboť jsou vázány na jméno Joe Bidena. Při změně kandidáta je nutné vytisknout znovu miliony letáků a dalších propagačních materiálů. Čas na úpravu a otestování volebních hesel pro nového kandidáta by byl minimální.

Pokud k něčemu dojde, bude údajně rošádu řídit trio Barack Obama, bývalá šéfová Kongresu Nancy Pelosi a šéf Senátu Chuck Schumer.

Nejpravděpodobnějším kandidátem na prezidenta za Demokratickou stranu ale zůstává Joe Biden a v případě nenadálé události Kamala Harris.

Pozn. redakce: Ta inkluzivita všechno zajímavě komplikuje. Dříve to bylo jednoduché: schopná versus neschopný. Nově se matice rozrůstá o parametr barvy kůže a parametr pohlaví, brzy přibude kritérium sexuální orientace. Kdyby nestudovali všichni sociální vědy, dokázali by rychle spočítat, kolik kombinací z toho vzejde. Odpověď, že hodně, se nepočítá.

Republikánský víceprezident

V minulém týdnu byla zveřejněny průzkumy veřejného mínění, které dávají Donaldu Trumpovi šanci i ve státech, které byly dříve považovány za bašty Demokratické strany. Volební organizace Donalda Trumpa zareagovala tím, že otevřela kanceláře i v solidně „demokratických” státech.

Levicový deník Politico zveřejnil článek, ve kterém uvádí, že příspěvky lidí a velkých sponzorů na kampaň Donalda Trumpa po jeho odsouzení v New Yorku dosáhly takové výše, že vymazaly finanční náskok kampaně Joe Bidena. Bidenovi lidé se ptají, jak je možné, že lidi posílají peníze Donaldu Trumpovi, když byl odsouzen.

Donald Trump naznačil, že během předvolební debaty by mohl představit svého kandidáta na víceprezidenta. Mnozí komentátoři píší, že víceprezidentem by měl být někdo z tvrdého jádra jeho politických souputníků, neboť víceprezident, který bude pokračovat v jeho politickém programu, oslabí motivaci odvolávat Donalda Trumpa z funkce během funkčního období.

Pozn. redakce: Letošní prezidentské volby v USA budou pravděpodobně největší kovbojkou za hodně dlouhou dobu. Skoro by se chtělo říci: připravte si popcorn a modlete se. Pokud bude USA pokračovat v současném tempu svého rozkladu, je vyloučené, aby to Evropa nepocítila. 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (8 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

  1. U Bidena by při předvolební debatě mohla nastat smrt v přímém přenosu. Také proto, že bude fest zfetovaný. Také by mohl dostat transfúzi kvalitní krve a být navoněn vůní dívčích vlasů.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*