Migrační dohoda – nejsou kvóty – jsou „jiné kvóty“
Sdílet článek:

JAN BARTOŇ

Migrační dohoda o tom, že se všechny státy EU budou podílet na řešení migrační krize tím, že přijmou uprchlíky nebo zaplatí do kasy EU na pomoc migrantům, rozbouřila české politické vody.

Když se v roce 2015 řešila otázka tehdejší obrovské migrační vlny z oblasti Středního východu – zejména Sýrie a Afghánistánu – tehdejší Sobotkova vláda se postavila proti kvótám na přerozdělování migrantů. Víme, že většina migrantů skončila v Německu, Francii a Velké Británii. Tehdy jsme také udělali jakési gesto a přijali syrské uprchlíky, ale ti za krátkou dobu „uprchli“ do Německa.

EU se ocitá stále pod migračním tlakem. Stěžuje si zejména na Turecko, že to „neplní“ svou roli a pouští migranty do Evropy přes Řecko. Řecko proti migraci bojuje, jak jen se dá, ale je za to napadáno neziskovými organizacemi, které upozorňují na údajné porušování práv migrantů Řeckem.

Proto je poslední dohoda EU o migraci vydávána za velký úspěch, protože nenařizuje povinné rozdělování migrantů mezi jednotlivé státy. České komentáře se ale nesou v tomto duchu (CNN Prima NEWS) : Podepsání evropské migrační dohody je obrovskou municí pro populistické strany, řekl v Partii PLUS politolog Lukáš Valeš. Zároveň nechápe, jak mohl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) podepsat dohodu, která podle Valeše ohrožuje bezpečnost České republiky. Podle komentátora Martina Schmarcze ji vláda absolutně nezvládla vysvětlit české veřejnosti. „Vedle jiných sporných věcí, jako je Green Deal a elektromobilita, které decimují český průmysl, se Česká republika podepsala pod cosi, co buď ohrozí bezpečnost České republiky – to znamená zvýšení počtu lidí, o kterých nevíme, odkud přišli, jaká je jejich identita a tak dále – anebo masivně dopadne na už tak těžce poškozené veřejné finance. Vůbec nechápu, že se našel český politik, který se pod něco takového podepsal,“ dodal Valeš.

Ovšem zdrcující kritiku dohody o migraci pronesl Andrej BabišBabiš: Za Ukrajince jsme měli dostat miliardy, nemáme nic. Migrační dohoda je zrada . Evropskou unii Babiš označil za „promigrantskou sílu“, která chce „zničit Evropu Green Dealem“. „Nechápu proč migrační dohodu Rakušan odsouhlasil, když náš spojenec Polsko ji odmítlo. Česká republika měla dostat velké prachy za to, že jsme přijali půl milionu ukrajinských uprchlíků, ale nedostali jsme nic. Měli jsme dostat aspoň 40 miliard,“ dodal Babiš…Jiného názoru je europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09). „Návrh nepovede k tomu, že Česká republika bude nucena přijímat uprchlíky, ale bude moci finančně podpořit země, které budou v krizi pod náporem uprchlíků. To mně připadá férové,“ uvedl v Partii Terezie Tománkové. Straší-li někdo, že pokud bude tato úprava přijata evropským parlamentem, budou k nám proudit uprchlíci, tak nemluví pravdu. Návrh toto neříká. Jasně konstatuje, že žádná země nemůže být nucena k přijímání uprchlíků, pokud nechce, a to je strašně důležité,“ vysvětlil Pospíšil.

Z mého pohledu na věc se jedná ještě o „třetí“ možnost. Zatím totiž nebylo oznámeno, kolik za jednoho ilegálního migranta budou ty státy, které se budou chtít „vykoupit“, platit. Může to být docela slušný „balík“. V takovém případě by zřejmě bylo racionální migranty přijmout a nechat jim volný prostor, což tito lidé okamžitě využijí k odchodu do Německa nebo Velké Británie. To jsou totiž nejčastější tužby ilegálních migrantů. To by samozřejmě vedlo k protestům Německa a snaze migranty na území jednotlivých států „uvěznit“ , tj. zakázat jim pohyb po území státu. Také mi není jasné, zda bude možné tyto migranty rozhodnutím soudů prohlásit za „nežádoucí osoby“ a vrátit je do zemí jejich původu. To by však byl zřejmě proces na léta.

Optimismus Pospíšila je tak nedůvodný. On už ostatně prokázal „politickou pružnost“ a změnil tričko za „eurohujerskou“ TOP 09. Babišův názor , že by Česko mělo dostat za migranty z Ukrajiny miliardy, je také velmi „originální“. Vždyť i migrace ze Sýrie či Afghánistánu je dána tamějšími vnitřními poměry války či radikálního islamismu. I tito migranti se mohou prohlásit za válečné uprchlíky.

Nakonec však považuji za důležité zmínit to, o čem se v EU nejednalo či nejedná vůbec. Existuje sice tak zvaná hraniční stráž EU FRONTEX, ale tato organizace slouží spíše jako „kalkulačka“, která počítá počty ilegálních migrantů, kteří přicházejí do EU. Když některé státy jako Řecko a nyní i Itálie nechtějí migranty na své území přijímat, dostanou se pod „tlak“, který nakonec vede k dohodám podobného typu jako poslední „řešení“ migrační krize. EU alias „Brusel“ tak v zásadě proti ilegální migraci nedělá fakticky vůbec nic. Je to systém ala Biden – hodně se mluví ale nic se nepodniká.

Jan Bartoň

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (6 votes, average: 4,33 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*