Do bordelu, nebo do parku, s penězi to vyjde nastejno
Sdílet článek:

ŠTĚPÁN CHÁB

Ministerstvo spravedlnosti zcela bez ohledu na spravedlnost pošle do Poslanecké sněmovny ke schválení návrh zákona o trestech za znásilnění. A je to jako pozvánka do veřejného domu jménem Česká republika. Za znásilnění, a to i násilné a silně traumatizující, nebo i znásilnění dítěte (!) by mohly po přijetí novely padat vedle uvěznění i peněžité tresty. Něco jako když vesnicí projedete osmdesátkou a vyblejskne vás u toho radar. Prostě přijde pokuta. A co jako.

Důvod pro rozmělnění trestů za znásilnění? Máme přeplněné věznice. A jako alternativa k žaláři se u znásilnění peněžitý trest jeví jako adekvátní. Je až s podivem, že se nejeví jako adekvátní nepřeplňovat věznice trestanci, kteří se nedopustili závažných trestných činů násilné povahy.

Uveďme to na příkladu Dušana Dvořáka, adiktologa, který léčil konopím a měl státní zvůli stran restrikcí na háku. Dušan Dvořák, který léčil výtažky z konopí, mastičkami, tinkturami a lidem prokazatelně pomáhal, si musí odsedět šest let v kriminálu. Ten, který nově ublíží ženě a může ji traumatizovat i na celý život, zaplatí jen pokutičku. Doposud platí, že za znásilnění v polovině případů padají na soudech podmínky. Četl jsem na serveru iDnes případ znásilnění, kdy pachatel svou oběť napasoval hlavou do kontejneru a následně se na ní vyřádil. Trest podmínka. Pachatel ublížil oběti, traumatizoval ji, způsobil jí bolest, zbavil ji vnitřní jistoty, že ovládá svůj život, že není loutkou v něčích rukou. Dostal za to podmínku. Pískaje šel k soudu, a s písničkou na pysku šel i z něho. Nebezpečný a násilný člověk. A Dvořák, který prokazatelně pomáhal a léčil, šest let natvrdo. Tohle je spravedlnost? To je výsměch.

Princip věznění, jsem přesvědčen, je relikt středověku, který bychom měli opustit. Do vězení by pak patřili jen lidé, kteří spáchali násilný čin, ublížili, zabili, znásilnili, týrali, omezovali osobní svobodu. Další trestné činy by se měly řešit alternativním způsobem, a to i včetně majetkových trestných činů. Třeba ministerstvem navrhovaným peněžitým trestem, ale, proboha, ne u znásilnění, které patří do kolonky takového zločinu, který skutečně ubližuje a jehož důsledky se mohou táhnout i celé roky, nebo celý život oběti.

A v jaké výši budou takové pokuty? Jako za špatné parkování? Jako za jízdu na černo? A bude taková pokuta vyšší než cena za večer v luxusním nevěstinci? Já jen aby si návrh zákona někteří potentní násilníci nespletli s pozvánkou k hodovnímu stolu s trochou adrenalinu, který by v bordelu prostě nezažili. A dá se tím řešit i prachbídná kondice státního rozpočtu? Když bude pokuta ve výši 10 tisíc, stačí sto znásilnění a státní kasa je hnedle bohatší o milion. Možná to patří do onoho fantastického konsolidačního balíčku naší vlády. Je to možné. Šetřit musíme. A také zvedat příjmovou stránku státní kasy, že jo. Tak šup, šup, přijmout novelu zákona a vydělávat státu na bombardéry z Ameriky naprostým bezprávím a nespravedlností.

A teď si představme tradičního násilníka. Je to finančně zajištěný jedinec, kterému jen ujede hormony ovládaný mozek? Asi to není tradiční případ. Je to spíš emočně i sociálně neukotvený jedinec, který si prostě bere. Nezmění se u něj pokuta po letech na kolonku nevymožitelné? Taková kolonka nevymožitelné přijde zprostředkovaně daňové poplatníky na hromadu peněz. Pro podnikatelskou třídu pak pozvánka do bordelu. Hele, jdeme lovit ženský, táta pak zalepí pokutu. Fajn adrenalin. Nemluvě pak o znásilnění dítěte, kde to chce ministerstvo nespravedlnosti také řešit možnou pokutou. To už nemá cenu ani komentovat. Jsou přeplněné věznice. To snad musíme chápat.

Návrh zákona Ministerstva spravedlnosti je podivný a nešťastný. Máme plné věznice, tak násilníky necháme běhat bez trestu na svobodě. Dáme jim jen pokutu. A na oběti nakašlat. A vedle nich budeme ve vězení držet takové, jako je Dušan Dvořák, novodobý vězeň svědomí České republiky. A vedle něho desítky, ne-li stovky jemu podobných. Česká justice je ve stavu klinické smrti. A dýchání z úst do úst jí dává mrtvé Ministerstvo spravedlnosti. Jak se nám ty dvě dávno mrtvé herky v pevném obětí hezky prolínají a vytváří obludný propletenec neodbytné kocoviny spravedlnosti bez spravedlnosti.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

5 Comments

  1. Tak se asi budem muset vratit k systemu oko za oko,zacla bych ve Strakovce u lidi co pro tohle hlasovali…

  2. A zamýšlel se tŕeba v PS někdo nad tím, co je přīčinou současné agresivity, hrubosti, netolerance, kriminality atd., která je průvodnīm jevem této společnosti? Vždyť to všichni, zejména pamétníci, vidí a porovnávají tento svět z minulostí. Co pro to vlády dělají ? A udělají ? Obávám se , že naprosto nic .

  3. D.No vidite,tak aspoň že Vy jste ta příkladná záchrana světa s Vasim vůdcem.Tak ještě že tak.Svět už ztrácel naději.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*