Festival pokrytectví
Sdílet článek:

JAN KELLER

V rozhodném tažení proti takzvaným dezinformacím, jež je všemožně podporováno z míst nejvyšších, se tak trochu zapomíná na jiný žánr, který je pro veřejný prostor snad ještě více toxický. Jedná se o celou škálu nejrůznějších projevů pokrytectví, které kupodivu zaznívají rovněž z míst nejvyšších.

Ryzí a nefalšované pokrytectví provází tuto vládu od samého počátku. Projevuje se programovým alibismem, se kterým jsou všechny problémy způsobené neschopností jejích členů vydávány za důsledek neschopnosti vlády minulé. Jako kdyby Andrej Babiš mohl za to, že ve vládě není jediný ekonom, anebo aspoň člověk, který by dokázal uvažovat jen trochu koncepčně.

Jako rozverný karneval pokrytectví působily prezidentské volby. Vládní politici všemožně podporovali především Petra Pavla, o němž zároveň prohlašovali, že není jejich kandidátem. Dadaistické představení vyvrcholilo tím, že nejhlasitější antikomunisté tak nějak přirozeně přešli do placených služeb bývalého rozvědčíka, který ve správný čas a na správném místě prohlédnul a nechal se převychovat.

Přebory v pokrytectví pokračovaly zveličováním úspěchů, jichž se prý dosáhlo během předsednictví Česka v Radě Evropské unie. Věří snad někdo, že by si v Bruselu ještě dnes vzpomněli, kdo předsedal Evropě před Švédskem? Podstatu našeho šestiměsíčního působení v čele Evropy shrnul na závěr sám ministr pro evropské záležitosti Mikoláš Bek, když prohlásil, že nyní, kdy už nemusíme hrát roli zprostředkovatele, můžeme konečně formulovat svá vlastní stanoviska.

Následovala dlouhodobě avizovaná důchodová reforma, která má tu zvláštnost, že není žádnou reformou. I naprostým laikům v oblasti financí typu Zbyňka Stanjury musí být přece jasné, že současné nastavení daní, struktura státních výdajů a neexistence promyšlené populační politiky nemohou vést k ničemu jinému než k dalšímu propadu a k ještě úpěnlivějšímu volání po skutečné důchodové reformě.

Přišel balíček úsporných opatření, jenž posunul pokrytectví o rovinu výše. Smyslem navrhovaného balíku není ozdravět ekonomiku, ale přelít peníze z ostatních rozpočtových kapitol do výdajů na zbrojení. Pokrytecké řeči o zajištění míru, když jsme prý už ve válce, a o nutnosti obrany, když nakupujeme útočné zbraně, se staly jakýmsi vládním folklórem. Mají zakrýt chmurnou skutečnost, že výsledek urputného zbrojení může být jen dvojí – buď vyústí do velké války, anebo se rozplyne v neuvěřitelně neproduktivním mrhání prostředky.

Pikantní je, že postupující militarizace je doprovázena řečmi o vážných starostech o životní prostředí. Přitom pozitivní dopady střel s ochuzeným uranem na trvale udržitelný vývoj nebyly (alespoň prozatím) přesvědčivě prokázány.

Třešničkou na dortu pokrytectví servírovaném současnou vládou se nejnověji stalo vystoupení Petra Fialy na konferenci pořádané sdružením 2. ekonomická transformace. Premiér má jasnou představu, „kam bychom se chtěli posunout – směrem k robustní, otevřené, znalostní ekonomice s vysokou přidanou hodnotou“. Což o to, cíl je to krásný a ušlechtilý. Před Petrem Fialou ho ostatně formuloval Andrej Babiš v publikaci nazvané „O čem sním, když náhodou spím“. Před Babišem o něm s nemenším zápalem mluvily při nástupech do funkcí snad všechny vlády České republiky.

Zvláštností Petra Fialy je, že tuto vizi v naprosto stejném znění opakuje v situaci, kdy hodlá krátit prostředky na vědu a výzkum o desátek obětovaný nákupu zbraní. Opakuje ji v době, kdy se nedaří plnit elementární předpoklad znalostní ekonomiky v podobě umožnění  absolventům základních škol studium na školách středních. Opakuje ji v době, kdy údajný úsporný balíček podvazuje možnosti ekonomického růstu a zadělává na další nárůst zadlužení státu. A opakuje ji v době, kdy se úplně jinde než v naší vládě rozhoduje o tom, kterým směrem a komu může být naše ekonomika otevřena.

Lidé už jsou zvyklí na ledacos, ale tak robustní pokrytectví, aby člověk pohledal.

 

CA

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (24 votes, average: 4,79 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

9 Comments

 1. Tak pokrytectví je jednou a vlastně jedinou hodnotou EU. To můžeme vidět kolem sebe dennodenně 🙂 CZEXIT? Oh yes! 🙂

  • R.Kdepak pane czeexit.To by si velice přal pan dobyvatel a jeho páta kola od vozu.Naopak evropska spoluprace jak ekonomicka tak vojenska je jedinou šancí,jak nedopadnout jak Ukrajina.Co ta by za to dala byt v EU a NATO.No a Vam samozrejme nikdo nebrani soukromě vystoupit z EU,a jit spolu s Velkou Britanii vpred k lepsim zitřkům.Tak at se daří.

   • Kolemjdoucí!! Probuď se! A vytahni si hlavu z konečníku. UKR dopadla jak ji USA nasměrovaly. Materiálu jsem Ti o tom naposílal dost. A stále to nevidíš? OK, změň medikaci….

    • D.Pane Vy nebo yenkys muzete smerovat koho chcete kam chcete.Ale pokud se Vam na to Vase smerovni lide vybodnou,tak jste dosměroval.Lide Ukrajiny směrovali,ale jinak než si přal pan dobyvatel.A to se přece neodpouští tak zlobit když jsme tak velci a mame jaderne zbraně.Tož tak pane ideologu s tim Vašim směrováním.

     • Kecáš, Kolemjdoucí a houby víš.
      Lidé Ukrajiny jsou také ruskojazyční obyvatelé autonomní republiky Krym a občané Luhanské i Doněcké lidové republiky, kteří mají plné právo směrovat jinam, než chce Kyjev s jeho loutkovou figurkou v čele.

 2. V.Aaa pan odbornik na Ukrajinskou otazku a mezinarodni vztahy nam to odborně vysvetlil jak to vlastně všechno je.Vsichni mame pravo směřovat prý kam chceme.Tak hura do toho vsichni na svete.A co nam do toho bude OSN s uzemní ne
  dotknutelnosti bude co kecat.No jenom jestli byl pan ideolog takovy hrdina za prava obcanu v CSSR a vykřikoval na diskuzich za zruseni diktatury jedne strany na tu jedinou pravdu.Dneska mu to jde náramně.Cim to asi bude?

  • Kolemjdoucí – kolem vás opravdu prošla školní docházka, dějepis a historické události, aniž by ve vaší paměti zanechaly nějaké stopy.
   Víte, kam si můžete OSN s územní nedotknutelností strčit, když jsou ve hře zájmy velmocí jako USA, Čína, Rusko, Indie (nebo dřívější koloniální velmoci Anglie, Francie, Německo, Itálie, Španělsko, Belgie …)?

 3. V.No vidite.A Vy se musite rozhodnout pod kterou velmocí chcete žit svůj živůtek.Rozhodnout tak,jak jste upaloval od SSSR v roce 1989.Nebo jste to nechtěl pane dejepisče? Povykladejte zdejšim čtenařum co jste vlastne v té dejepisné době chtěl.No a pokud se Vam pod nejakou velmoci moc nezamlouva,neni nic lehciho nez si zvolit jinou co řikate? Jenomze Vy by jste jí bez ohledu na vsechny tu Vaší oblibenou natahal tady kazdemu do bytu.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*