V minulém týdnu se řešila mimo jiné i připravovaná legislativa požadující po větších společnostech kvóty na zastoupení nedostatečně zastoupeného pohlaví na vedoucích pozicích.
Místo schopností bude rozhodovat pohlaví
Evropské firmy obchodovatelné na burze by měly mít od roku 2026 ve svém vedení nejméně 40% zastoupení nedostatečně zastoupeného pohlaví (tj. téměř ve všech případech žen) na pozicích členů dozorčí rady a nevýkonných členů správní rady.
A pokud se členské státy rozhodnou uplatňovat nová pravidla nejen na členy dozorčí rady a nevýkonné členy správní rady, ale i na členy představenstva či výkonné členy správní rady, bude stačit „pouze“ 33% zastoupení na všech pozicích v řídících a dozorčích orgánech.
V členských státech, které těchto cílů nedosáhnou, budou společnosti muset k zajištění nápravy této situace zavést transparentní postupy pro výběr a jmenování členů řídících a dozorčích orgánů. Tohle všechno požaduje návrh směrnice „o zlepšení genderové vyváženosti v řídících a dozorčích orgánech.“ Shodli se na tom v úterý 7. června vyjednavači Rady EU a Evropského parlamentu.
Návrh už tu byl dříve
V Evropském parlamentu byla bohužel dokonce snaha do návrhu prosadit postihy pro firmy nesplňující tento požadavek, avšak po nesouhlasu některých států bude tato otázka výhradně pravomocí orgánů unijních zemí. Shodu musí ještě formálně potvrdit plénum Evropského parlamentu a ministři členských států.
Mimochodem, nejedná se o první návrh tohoto druhu. Evropská komise s podobným návrhem na povinné zastoupení žen ve vedení podniků přišla již před deseti lety, nicméně dlouho narážela na odpor velké části unijních států.
Nyní se k návrhu staví obě největší země EU, Německo, nyní předsedající Francie a další zvláště západní a severní země EU. Ti, kdo s návrhem přišli, se museli úplně zbláznit. Pozornost by se měla věnovat úplně jiným tématům, která trápí lidi v Evropě (včetně žen) mnohem více.
Nepolepší si prakticky nikdo
Prospěch nebude mít z kvót prakticky nikdo. Pouze budou na vyšších místech ve firmách upřednostněni ti méně schopní jen kvůli svému pohlaví. Existují obory, kde jsou hlavně muži a není na tom absolutně nic špatného. V jiných zase naopak dominují ženy.
Navíc ženy dnes stojí v čele hned dvou nejdůležitějších evropských institucí. Předsedkyní Evropské komise je Ursula Von der Leyenová a předsedkyní Evropského parlamentu je Roberta Metsola. Ani jedna z nich k tomu nepotřebovala žádné kvóty.
Pokud jsou lidé schopni, tak se dostanou i do vedení firem. Mnohé určitě překvapí zjištění z roku 2014, podle kterého v „zaostalých“ zemích střední a východní Evropy paradoxně najdeme více žen na vedoucích pozicích (32 %) ve srovnání se 13 % v severských zemích, kde má rovnostářský přístup velmi dlouhou tradici.
Navrhované kvóty jsou tedy naprosto šílené opatření, které nenarovná podmínky, ale spíše je v konečném důsledku zhorší, protože udělá z žen bezmocné chudinky, o nichž se předpokládá, že se bez kvót na vysoké pozice nedostanou. Postavení žen, zvláště těch, které jsou ve společnosti nejvíce znevýhodněné a rozhodně nikdy nepomýšlely na žádnou vedoucí funkci, se nezlepší ani o píď.
Přeji hezký den a veselou mysl!
Tomáš Zdechovský
Be the first to comment