Pět způsobů uspořádání lidské společnosti. Od modré krve k Bismarckovi




Sdílet článek:

D. TOLAR

Podle nedávno vydané knihy existovaly v historii lidstva různé způsoby, jak uspořádat lidskou společnost. První byl systém modré krve, nejkrvavější byl bolševický systém a v současnosti převládá byrokratický systém.

Univerzita v Chicagu vydala před několika lety knihu „Leave me Alone”. Autorka v ní popisuje, jak se vyvíjely různé společenské systémy a popisuje jejich klíčové charakteristiky. Kniha uvádí:

Volné shrnutí autor.

Existuje pět možností, jak uspořádat společnost. Nejstarší je systém modré krve. Po něm přišly v minulých dvou stoletích systém bolševický, Bismarckův systém, systém kapitalistický a systém byrokratický.

Kapitalistický systém soupeřil v minulých dvou stoletích s ostatními čtyřmi metodami uspořádání společnosti a jako jediný přinesl nárůst blahobytu pro široké masy obyvatelstva. Systém modré krve a bolševický systém vedl dříve či později k chudobě a v případě bolševického systému spíše dříve k masovým popravám.

Systém Birsmarckův a systém byrokratický přiváže všem podnikavým lidem ve společnosti kouli k noze a ostatním lidem slibuje různé jistoty.

Systém modré krve

Systém modré krve neboli takzvaný aristokratický systém je historicky nejstarším způsobem organizace společnosti. Postavení člověka ve společnosti je určeno tím, do jaké rodiny se narodí. Řídí se třemi zásadami. Zaplať včas a řádně poplatek za pronájem půdy a ukloň se, až pojedu kolem. Za druhé buď připraven zemřít pro moji slávu a územní zisky. Za to ušetřím tvůj život.

V podstatě je aristokratický systém postavený na ekonomickém výpalném.

Bolševický systém

Bolševický systém činí lidem nabídku, kterou nelze odmítnout. Každý podle svých možností, každému podle jeho potřeb. Zní to hezky a napodobuje to ekonomické fungování rodiny. Výsledkem jsou v souladu s Orwellovou knihou Farma zvířat lidé, kteří jsou si rovnější než ti druzí.

Pozn. autora: Friedrich Hayek upozornil, že socialistické myšlenky jsou intuitivně atraktivní, protože vycházejí z modelu chování malé skupiny lidí, ve které je téměř vyloučené, aby se někdo jen tak vezl. V rámci širší rodiny představují ideje, které lze volně definovat jako rovnostářské až socialistické, v podstatě fungující model. V širším společenství lidí se ovšem ukázaly jako zcela nefunkční. Více zde.

Bismarckův systém

Systém pojmenovaný podle prvního německého kancléře je antibolševickou alternativou kapitalistického systému. Vznikl v roce 1881 a první velký triumf slavil o osm let později zavedením státní starobní penze v německé říši. Bismarckův systém je obchodní směna, podplácení chudých lidí výměnou za loajalitu.

Je to moderní sociální stát. V podstatě říká: Měli byste vidět současnou vládu jako vašeho vznešeného a milostivého pána. Zbavte se rodinné solidarity a institucí občanské společnosti, které se tak nedostatečně a neefektivně starají o staré a nemocné lidi. Výměnou za to vás ochráníme před bolševiky a kapitalisty.

Pozn. autora: Marx skutečně kritizoval jakékoli pokusy o vylepšení kapitalismu, neboť podle jeho názoru oddalují jeho nevyhnutelný kolaps. Němečtí sociální demokraté tak hlasovali proti Bismarckovu návrhu sociálního pojištění ani nepodpořili jeho plán na znárodnění tabákového průmyslu. 

Bismarckův plán fungoval skvěle jako propaganda, hůře v praxi. V okamžiku, kdy byl v Anglii schválen první program na podporu v nezaměstnanosti v roce 1911, byly ze 12 milionů pracujících, kterých se program týkal, dvě třetiny lidí již součástí dobrovolných pojišťovacích systémů. To samé platilo v Americe, kde existoval robustní systém dobrovolného zdravotního pojištění.

Bismarckův plán žádá po lidech, aby se vzdali života svobodných dospělých lidí a stali se dětmi ve státní školce a spolehlivými voliči různých Bismarcků.

Pozn. autora: Tyto názory zní v dnešní době jako z jiného světa. Na druhou stranu si stát bere polovinu z každého platu (součet daní a povinného pojištění placeného zaměstnancem a zaměstnavatelem). Jedním z důvodů, proč značnou část pojištění odvádí zaměstnavatel, je ten, že kdyby jej odváděl zaměstnanec, viděl by každý měsíc na pásce, že mu stát sebere polovinu výdělku, aby se o něj postaral. Jednoduchý trik a jak pěkně funguje. Na obhajobu kritiky Bismarckova systému lze podotknout, že polovina mzdy po celý život zase není tak málo peněz.

Byrokratický systém

Tento systém říká: V pořádku, prodávej párky z pojízdného přívěsu. Ale než začneš, ujisti se, že máš odpovědi na všechny otázky tvé dobrotivé Matky byrokracie. Máš všechna povolení na parkování a přívěs? Mají všichni tvoji zaměstnanci všechny papíry? Jsou tvoje metody vaření párků dostatečně environmentálně šetrné podle posouzení našich expertů? Chceš dávat zákazníkům plastová brčka nebo větší objednávky v plastových taškách?

Tohle všechno je samozřejmě na ochranu zaměstnanců a zákazníků, které se snažíš tak bezostyšně vykořisťovat a otrávit. Drama byrokratického státu je popsáno na mnoha tisících stran různých regulací, ke kterým každý rok přibudou nové. Říkají: Vzdej mi úctu, mně expertovi s titulem, a dej mi moc tě danit a regulovat. Za to nepůjdeš do vězení.

Kapitalistický systém

Odpovědí kapitalistického systému na všechny čtyři systémy je jedna věta: Starejte se o sebe!

Kapitalistický systém říká, že prodavač párků je odpovědný bance, která mu na to půjčila, zaměstnancům a dodavatelům, kteří s ním pracují, a zákazníkům, kteří hlasují svými penězi „párky tady ano”, nebo „párky ne”. Dal lidstvu nikdy předtím nevídaný blahobyt i bez úředníků.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (20 votes, average: 4,80 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

  1. V každém odstavci vždy část pravdy ÷ něco zamlčeného, něco povrchního, něco tendenčního bez vysvětleni.

    Probirat by to bylo na dlouho – a tohle je přece jen citace z typické americké knihy.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*