Predikce vývoje západu




Sdílet článek:

FB

Roztrhl se tu pytel s kritikou kroků Donalda Trumpa a s predikcemi katastrofických scénářů pro Západ. Ursula von der Leyenová hovoří o konci Západu, jak jsme ho doposud znali. Poprvé v životě s ní souhlasím a tleskám tomu. Netleskám tomu, že mnozí mezi „nepřátele“ Evropské unie po boku Ruska a Číny už zařadili i USA. Tak já si sem jednu predikci také uložím. Pro dobu příští.

1) Republikáni kolem Trumpa vědí, že souboj s desítky let konstantně rozjetou klidnou Čínou, která byla na rozdíl od Ruska doposud vnímána jako skutečný nepřítel, o geopolitickou pozici nemohou z dlouhodobého hlediska uspokojivě vyhrát. Za deset, maximálně patnáct let bude nový trojúhelník světové moci na půdorysu Moskva, Peking, Dillí. Půjde o propojení světové zásobárny surovin, vyspělých technologií a početně největší pracovní síly ve světě. Už teď během sankcí proti Rusku dochází ke změně obchodních toků, kdy suroviny z Ruska jsou dodávány do světa přes Čínu a Indii, což Indii přineslo přístup ke komoditám, ke kterým by se jinak před tím nedostala. Proto je USA smířlivé k Rusku v konfliktu na Ukrajině a chce normalizovat budoucí vztahy kvůli surovinám. Proto také zájem USA o zásobárnu surovin v Grónsku, které bude postupem klimatických změn snadněji dosažitelné, proti čemuž Rusko ani Čína kvůli vyvážení pozic příliš neprotestují.

2) Zdánlivý chaos kroků Trumpa má vést k vědomému a cílenému konci dosavadní světové hegemonie USA. Nechtějí ztrácet čas soubojem o světovou rezervní měnu, kterou sami považují za uměle nadhodnocenou a pozici USD dlouhodobě neudržitelnou, což škodí primárně USA a zvyšuje politické náklady.

3) Do výše zmíněných deseti až patnácti let bude Hongkong silnějším centrem světového obchodu než dnešní Wall Street a hongkongský dolar bude mít v byznysu politickou váhu dnešního USD.

4) Cílem snah administrativy Donalda Trumpa je odklon od světového globalismu a politického a hospodářského intervencionismu zpět k národním státům a přirozenému územnímu vývoji ve světě. Cílený konec světového strážníka, cílený konec vývozů západní liberální demokracie do míst, která na to vývojově nejsou připravena, přičemž důležitější samostatnou otázkou je, zda sama liberální demokracie je řešením světových geopolitických výzev. Podle mě není. Stala se důvodem problémů.

5) Dění na Ukrajině většinu lidí na světě nezajímá. Je to jen epizoda, která nějak skončí, ale nebude mít vliv na světové dění a vývoj při stanovování nových vztahů a multipolárního uspořádání. Proto nemá v očích Donalda Trumpa prioritu.

6) Kroky Trumpa mají za cíl účelovou silnou destabilizaci doposud pevně ukotvených liberálně demokratických struktur Západu, včetně Evropy, které za posledních několik desetiletí plíživě směřovaly pod socialistickými ideologiemi špatným směrem a způsobily skanzenizaci a ztrátu pozic. Mají zatřást systémem, což způsobí paniku a vyvolá extrémní reakce u mnohých dosavadních politických struktur a jejich proponentů. Řada z nich politicky nepřežije, což umožní vstup nových hráčů, smýšlejících v intencích výše uvedeného.

7) Verbální zásahy administrativy Trumpa na adresu dění v Evropě (Vance na Mnichovské bezpečnostní konferenci, smířlivé postoje k Rusku, kritika Ukrajiny, volby v Rumunsku, odsouzení Le Penové…) mají za cíl vyburcovat mlčící většinu k podpoře žádoucích změn v postupných národních parlamentních volbách. První takové volby v Evropě budou na podzim v České republice.

8) Pokud jde o Evropskou unii, úspěch Patriotů pro Evropu v národních volbách a postupné přebírání vlád tam, kde to jen bude možné, je stále ještě politickou cestou ke změnám, aniž bychom pod tíhou úpadku hodnot v rukou liberální demokracie dospěli k občanskému násilí. Snad.

9) Do deseti let odteď bude nový multipolární řád světa vyváženější, bezpečnější, více kooperující a v intencích přirozenějšího vývoje bez toho, aniž by měl někdo potřebu povýšeně rozdělovat státy, národy a zřízení na lepší a horší.

Já takový vývoj vítám. Je potřeba do toho pořádně říznout, protože kolektivní Západ začal pod tíhou liberální demokracie, v případě Evropy v podání „evropských hodnot“, které se místo prosperity zaměřily na záchranu vlastní ideologie, ztrácet dech a považuji za nutné přepsat politickou mapu. Tak uvidíme. Školy na to nemám, ale takhle nějak bych to viděl. Hezké Velikonoce.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (5 votes, average: 4,40 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

  1. To beru. Doufám, že to není přespříliš optimistické, ale soudím, že ne. Bezmocní šaškové na vůdčích pozicích EU, pobíhající jako slepice. když mezi ně hodíš kámen a zmateně kdákající, ukazují, že globalismus dodělává. Připomínají zpráchnivělé rakousko-uherské elity roku 1917: stejná zabedněnost v minulém, stejné lpění na marginálnostech, stejná neschopnost.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*