Protože my můžem




Sdílet článek:

Majitele justičního kolotoče značně znechutilo, že prezident Zeman omilostnil nějakého šmrksu, který provozovat šmelinu v hradním angažmá. Čemu se divíte, pánové soudci a prokurátoři. A čemu se divíte, páni politici. Tohle je úplně to stejné, co děláte vy. Říká se tomu svévole.

 

V souvislosti se šmrksovou abolicí padala slova jako morální devastace, protekcionismus, skandál nebo zrůdnost. Soudružka Pekarová-Adamová byla mimořádně výřečná: „Miloš Zeman udělením milosti šéfovi Lán Miloši Balákovi zneužil úřad prezidenta a obešel demokratické principy. Jde o vysmívání se všem, kteří zákony dodržují.“ Pasáčkovi vepřů Jurečkovi se z toho chtělo rovnou zvracet. Europoslanec Zdechovský napsal, že si z něj asi dělají p*del a že to snad není možný. Všechny tyto emotivní výkřiky jsou sice zajímavé, ale přišly pozdě. Pokud chtěli jmenovaní předejít výsměchu právu, obcházení demokratických principů a morální devastaci, měli zvednout své hlasy podstatně dříve.

Dědek jen důsledně pokračuje v linii, která se čím dál výrazněji prosazuje v uplynulých dvou letech.

Jaká je podstata celé věci? Prezident disponuje pravomocí udělovat milosti. Nemusí to nijak zdůvodňovat, protože se předpokládá, že prezident bude morálně natolik na výši, že této pravomoci nezneužije. Neexistuje proto žádná pojistka pro případ, že by prezident této pravomoci zneužil. Prezident v minulosti deklaroval svůj odstup od institutu milosti a nazval ji feudálním přežitkem, s čímž nesouhlasím. Milost je důležitý prostředek korekce excesů justičního systému, kterých je čím dál více. Také se dají použít k jeho korekci a dědek se o to dokonce pokusil omilostněním Kajínka, kdy se asi domníval, že tím nastartuje nějaký proces vedoucí ke zjištění, jak to tedy doopravdy bylo a jak byl tedy Kajínek strčen do basy, nicméně nestalo se. Veřejná vyjádření hradního geronta na institut milosti mě odpočátku znepokojovala, zvláště když začal vykřikovat, že institutu milosti využívat nebude. To je jako by řekl, že justiční excesy neexistují nebo že je akceptuje jako colateral damage. Už v tomto momentu geront svoji pravomoc poprvé zneužil tím, že jí odmítl vykonávat v neprospěch těch, kdo ji potřebovali. Od té doby si s ní vytírá prdel a teď to dotáhl do extrémní podoby, kdy ji využívá způsobem, který je hodně zdrženlivě řečeno kontroverzní.

Jenže v aplikování principu „protože my můžem“ zdaleka není sám. Od dob covidu ujíždí státní správa na svévoli jako na pervitinu. Začalo to zaklekáváním a zajišťovacími příkazy, kdy se vědělo, že se oběti státního vydírání budou úspěšně soudně bránit, jenže obrana je podstatně pomalejší než vykonání příkazu a na to právě stát vsázel. Pokračovalo to zcela zjevnými excesy v době covid games, kde dokonce člen vlády Arenberger otevřeně přiznal, že ministerská opatření jsou nezákonná, ale soudu bude nějakou dobu trvat, než je zruší, a po tu dobu budou platit a vláda pomocí nich bude moci udržovat protizákonný stav. Nedávné „vypnutí dezinformačních webů“ je rovněž tohoto typu, všichni tak nějak vědí, že se to stalo bez zákonného základu, ale dokud se tomu nikdo nebrání soudně, tak je to v pořádku. Opět zcela zjevná svévole, kterou nezamaskuje ani hýkání devótních novinářů o „zatažení za záchrannou brzdu“ a „odvaze“.

Nejnověji ministr spravedlnosti Blažek prezentoval na serveru Seznamzprávy, jinak zdroji pravděpodobně nejšílenější progresivistické propagandy, následující pozoruhodnou úvahu:

„Zval bych všechny pachatele alespoň k výslechu, protože takový výslech má výchovný efekt… Mnohdy stačí výslech, aby se trochu srovnali… Kdyby všichni viděli, že stát nijak nezasahuje, na každé druhé zdi bude načmárané Z.“ (…) „U některých případů je riziko, že se u soudu případ prohraje. V takových případech ale bude i tak dobré, že se případ projedná, než kdyby se s tím nedělalo vůbec nic. Bude to mít totiž výchovný a preventivní efekt.“

Také nevěříte vlastním očím? To ministr spravedlnosti Blažek právě realizuje svůj podíl na budování gangsterského státu. Přesně takhle fungovala kdysi StB. Jedná se samozřejmě o zneužití práva, ale s nikým to nic neudělalo. My můžem. Jurečka nezvracel, Pekarová-Adamová nebyla rozrušená a Zdechovský z toho neměl p*del. Určitě se našli pitomci, kteří za to Blažkovi zatleskali.

Covidová krize nepochybně byla zneužita (pokud tedy rovnou nebyla s tím cílem vytvořena) k popření právního státu. S nástupem koalice Spolu do vládních funkcí ale jakoby dostala vládní závislost na svévoli turbodmychadlo. Současné vládní strany daly co do aplikace principu „protože my můžem“ Babišovi fleka. Státní moc a svoboda jsou nyní nastaveny v nějakém poměru a koalice Spolu dělá vše pro to, aby vychýlila rovnováhu ve prospěch toho prvního.

Pokud se tedy někomu nelíbí, co provádí hradní geront, pak to vnímám jako neinformovanost nebo v horším případě pokrytectví. Ve srovnání s uvedeným je vlastně malý čučkař ((tm)), který se na sílícím ohni státní svévole přihřál svoji malou hradní polívčičku a omilostnil jednoho dojiče hradního byzysu. Velká hra se ale hraje jinde.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (3 votes, average: 4,67 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

  1. No ono je to prapodivné na obou stranách, Zeman už je jen koupený zapšklí dědula, ale justice s jejich rozhodnutími jsou na pováženou, takže bych si na vašem místě nejdříve uklidil před vlastním prahem.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*