Kremlu netrvalo dlouho, než zareagoval na plán G-7 uvalit na ruskou ropu zastropení ceny, kdy místopředseda vlády Alexander Novak varoval, že Moskva do zemí, které uvalí na ruskou ropu zastropení ceny, zakáže exporty ropy a dalších ropných produktů. Novak to podle ruského státního média Tass k reportérům pronesl 1. září, což bylo, když Západní mocnosti chystali na 2. září schůzku k dohodě o zastropení ruských cen ropy.
„Takovým společnostem nebo státům, které uvalí restrikce, prostě ropu a ropné produkty dodávat nebudeme, jelikož nefungujeme ne-konkurenčně,“ řekl Novak, když se zastropení cen posmíval jako „naprosté absurdnosti“.
„To úplně rozbije trh,“ pokračoval Novak s tvrzením, že vměšování do tržních mechanismů u klíčové komodity, jako je ropa, by mělo destabilizující dopad na energetickou bezpečnost pro země celého světa.
Americká ministryně financí Janet Yellen využila příležitosti této dohody G-7, aby tento význam postrádající plán prohlásila za důvod k triumfu:
„Zastropení cen prosadí dva z našich klíčových záměrů, zaprvé samozřejmě snížit Putinovi výnosy, které potřebuje, aby mohl pokračovat ve své agresivní válce. A zadruhé to zajistí spolehlivé dodávky ropy na globální trh a vyvine to tlak na snížení cen energií pro lidi v USA, Velké Británii i po celém světě.“
Ale mluvčí Kremlu Dimitrij Peskov v ozvěně Novakových slov o zákazu ruského exportu ropy zaměřenému na země, které se k tomu zastropení upíší, reportérům během konference svolané na 2. září řekl, že „společnosti, které uvalí zastropení ceny, mezi příjemci ruské ropy nebudou.“
Jak jsme to rozváděli už dříve, během toho, co se bude oslavovat jako kritický krok vpřed v globálně unifikované odpovědi na Putinovu invazi na Ukrajinu, se ministři financí G-7 dohodli zavést pro globální nákupy ruské ropy zastropení ceny – což je opatření, o kterém USA doufají, že ulehčí tržní tlak a ořeže to Moskvě celkové výnosy.
„Potvrzujeme své společné politické odhodlání finalizovat a globálně zavést komplexní zákaz služeb, které by umožnily námořní přepravu ropy a ropných produktů ruského původu,“ uvedli ministři financí G-7 ve společném prohlášení.
„Poskytování takových služeb bude povoleno pouze, když se ropa a ropné produkty budou prodávat pod cenou („cenovým stropem“) určeným širokou koalicí zemí trvajících na tomto cenovém stropu a realizujících ho.“
Žádné podrobnosti ohledně mechanismu tohoto nákupního kartelu nebyly uvedeny, ale cíle stanovené vůdci G-7 jsou dvojí:
- Omezit tlak na vzestup globálních cen ropy
- Ořezat Rusku výnosy z prodejů ropy.
K dosažení těchto cílů se spojenci dohodli vyzkoušet nový mechanismus s cílem uvalit na ceny ruské ropy strop. Představa za tímto zastropení cen je umožnit zemím, které zákazy dovozů neuvalily, aby sice ruskou ropu nakupovaly, ale jen, kdy cena bude pod jimi určeným oceněním. Strop by se měl vynucovat přes omezení dostupnost evropských pojistek na ruské náklady ropy stejně jako služeb lodní doprava a amerických financí.
Ač vůdci G7 neuvedli, jaké se to zastropení cen má stanovit, tak musí být nižší než 80 $ za barel, za což se dnes obchoduje ruská ropa třídy Ural (tj. o 32 $ na barel levnější než Brent), ale vyšší než jsou ruské mezní náklady, aby udrželi úroveň produkce, které se odhadují na asi 40 $ za barel, aby se zajistilo snížení ruských výnosů, i když se udrží produkce.
Takže 50-60 $ za barel by nejspíš posloužilo cílům G7 omezit Rusku výnosy z ropy, přičemž by to zajistilo, že barely dál potečou.
Zůstává ale nejasné, jak by režim zastropení cen mohl být efektivní, jelikož aby zastropení cen fungovalo, tak by museli dovozci ropy jako Indie, Čína a Turecko, kteří značně zvýšili nákupy o hodně levnějších tříd ruské ropy, souhlasit s účastí kvůli přístupu k ještě levnější ropě.
„Budou přijata dost dalekosáhlá opatření, aby se zajistilo, že si společnosti nebudou hledat cestičky k obcházení omezení cen,“ řekl Richard Watts, řídící jednatel ženevské poradenské společnosti pro obchod s komoditami HR Maritime.
„Byl to ale problém už v 90. letech při systému jídlo za ropu pro Irák. Otázkou je, jak to G-7 uhlídá?“
Navíc, jak jsme už předtím rozváděli, existují tři scénáře, co přijde dál:
- Scénář 1: Rusko nebude spolupracovat a přistoupí k odvetě – omezení o 3 miliony barelů by nejspíš vyhnalo ceny ropy na 190 $ za barel.
- Scénář 2: Čína a Indie nebudou spolupracovat a seberou Evropě její dominanci ve světovém pojišťovnictví.
- Scénář 3: Rusko zcela přesměruje exporty ze západu na východ, ale ztratí sílu tlačit cenu, takže se ceny stabilizují níže na 100 $.
Jak ale vidíme, trhy se z těchto zpráv neplaší a vůbec nereagují…
O čemž máme podezření, že se v tom odráží čtení reality tržními hráči, že plán G-7 nemá šanci uplatnit zastropení, diplomaté by museli také přesvědčit země Evropské unie, aby ještě přitvrdily své šesté kolo sankcí na Rusko kvůli invazi na Ukrajinu, a to se asi ukáže být těžké. Takový balík, který zakáže nákupy ruské ropy počínaje 5. prosincem zahrnují i zákaz používání třetích zemí společností tohoto bloku k pojišťování spojenému s ropou a k poskytování finančních služeb.
„Takové zastropení ceny z podstaty postrádá účinek, pokud G-7 nedovedou přesvědčit další hlavní nákupčí (tj. Čínu, Indii, Turecko atd.), aby se přidali,“ uvedl v emailové odpovědi na otázky globální ropný analytik u konzultační společnosti Energy Aspects Christopher Haines.
„Ti všichni jsou už zdráhaví i přes nabídky, že dostanou výjimku ze Západních sankcí na financování a pojištění lodní přepravy. Mezitím je Rusko tuto politiku jak z politických, tak z ekonomických důvodů odhodláno zlomit.“
Rusko v pátek prohlásilo, že zemím, které uvalí zastropení cen na jejich ropu, nebude svou ropu prodávat. „Prostě se s nimi na základě takových ne-tržních principů nebudeme bavit,“ řekl při konferenčním callu reportérům mluvčí Dimitrij Peskov, kdy dodal, že ruská ropy si své alternativní trhy najde.
TYLER DURDEN
Toto by neymyslel ani Lojzíček s vystudovanou zvláštní školou.
To jsou ti lidé, kteří „řídí“ Evropu tak zaslepení? Jde o lidi, které mají ve svých státech nebo ne?
Plán by měl být dvoubodový a to uzavřít s Ruskem dohody o dlouhodobých kontraktech jako Maďaři, Bulhaři. Paradoxně na tom všem vidělali překupníci a Rusko, které dodalo méně , ale zisky byly o 70% větší.Rusko žádný tlak nepocítí, když může dodávat do Indie plyn a ropu za 1/2 ceny světové. To jim to fakt nandáme. Data jsou dostupná po chvíli hledání.
O Rusko vůbec nejde, jde stejně jako v jiných plánech o deindustrializaci a Evropy a rozbití normálního života v ní.
Ano,takto si to přeje politická verchuska policejního státu a takové instrukce dostávají buď placení diskutéři,nebo je papouskujou nespokojení lidé se svým životem.Nutno podotknout,že takto by jim to vyhovovalo,mít rozbitou EU.Brzy poznají,že bylo lepší obchodovat,než zabíjet lidi.