Kde končí každý den ty miliardy? V daňových rájích? Tuším, proč s tím politici nic nedělají…
Sdílet článek:

Rozdíl v ceně plynu mezi hlavním evropským obchodním místem na burze v Holandsku (TTF) a na burze v Praze činí 34% (data z 27.10.). Náklady na dopravu plynu do ČR činí zlomek z rozdílu. Největší část je zisk “obchodníků”.

V USA je plyn po přepočtení ceny na € více než 6x levnější než na holandské burze (TTF). (data z 25.10.), tedy 9x levnější než v Praze.

Z grafu vývoje ceny LNG je vidět, že vysoké ceny nejsou způsobeny jen vysokými náklady spojenými s těžbou, zkapalněním plynu, zpětným převedením do plynného skupenství a dopravou (to by byly vysoké i ceny v minulosti, když se investovalo do technologie LNG), ale že vysoká současná cena je způsobena nedostatkem plynu na trhu.

Do ČR je možné dopravit několikanásobek množství levného potrubního plynu, než je spotřeba v ČR, ale je to plyn „ideologicky kontaminovaný“, takže vláda nařídila nákup několikanásobně dražšího zkapalněného plynu. Je zajímavé, že Ukrajině nevadí import levného ruského plynu.

Kde končí každý den ty miliardy? V daňových rájích? Tuším, proč s tím politici nic nedělají…

 

JIŘÍ JOHN

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (13 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*