Před pěti sty lety dobyl Hernán Cortés mocnou říší Aztéků. Aby motivoval svoje druhy ve zbrani, nechal po přistání zničit svoje lodě. Jeho čin vstoupil do historie a učebnic o teorii her. Současná zelená politika západní civilizace jeho strategii nápadně připomíná.
Hernán Cortés byl španělský dobyvatel, který v roce 1521 dobyl s několika sty muži mocnou aztéckou říši rozkládající se na území dnešního Mexika. Jeden z činů, kterým se zapsal do historických knih, se udál o dva roky dříve, v roce 1519, když se se svými vojáky vylodil u břehů neznámého nového kontinentu. Po přistání nařídil svým vojáků, aby lodě, na kterých připluli k břehům Ameriky, spálili.
Spálením lodí sebral sobě i svým druhům ve zbrani jedinou možnost ústupu. Jeho družina neměla jinou možnost, než násobně větší vojsko aztéckého krále Montezumy porazit. Jedinou zbylou alternativou byla smrt v neznámé zemi. Spálením lodí zúžil budoucnost na dvě vzájemně se vylučující možnosti: smrt nebo sláva a bohatství.
Spalte ústupovou cestu
Svojí akcí se dostal nejen do historických knih, ale i do učebnic o teorii her. Téměř všechny zmiňují rozkaz Hernána Cortése jako ukázkový příklad řešení situace, ve které je pro jednotlivého člena týmu racionálním rozhodnutím utéci z bojiště. „Moje účast v bitvě není kritická, a proto mohu bojiště opustit dříve”, může si říkat každý člen týmu nebo armády.
Hernán Cortés to v roce 1519 vyřešil jednoduše. Zničením jediné ústupové cesty získala jeho družina extrémní motivaci uspět. Navíc vyslal spálením lodí Aztékům silný vzkaz, že je přesvědčen o své převaze. Jenom blázen by je poslal ke dnu, kdyby si nebyl jist svým vítězstvím.
Ve skutečnosti svoje lodě pravděpodobně nespálil, ale pouze nechal potopit. Nicméně mýtus o hořících lodí se stal součástí historických knih a maleb již v 16. století. V každém případě šly lodě ke dnu a družina Hernána Cortése, nemaje kam ustoupit, aztéckou říši navzdory mnohonásobné přesile dobyla.
Silná inspirace
Energetická politika západních zemí může náhodnému pozorovateli připomínat strategii Hernána Cortése.
V boji s klimatickou změnou se západní civilizace rozhodla spálit všechny ústupové cesty: zbavte se uhlí, přestaňte těžit ropu, plyn je neekologický, zavřete jaderné elektrárny. Navíc investuje nemalé peníze do ovlivňování veřejného mínění prostřednictvím médií a vzdělávacích institucí. Cílem kampaně je zastřít důvody vysokých cen energií a vyvolat přesvědčení, že vítězství je na dosah a že plán B je zbytečný.
Možná se Západ domnívá, že stejně jako v případě dobývání aztécké říše bude platit, že neexistuje-li ústupová cesta, je vítězství pravděpodobnější. Co může být nepříjemným překvapením, je fakt, že nepřítelem jsou fyzikální zákony.
Zlatý Montezuma
Není-li možné v případě nepříznivého počasí nahradit výpadek dodávek z obnovitelných zdrojů bateriovými úložišti, a to není a dlouho nebude, přicházejí do úvahy pouze dvě alternativy. Buď jádro a fosilní paliva, nebo omezování dodávek, dokud se vládce větru a bůh slunce znovu neumoudří.
Nemají-li být dodávky omezovány, bude energie výrazně dražší, protože 100% kapacity obnovitelných zdrojů musí být dublováno klasickými zdroji. Překvapivě to není zadarmo a někdo to musí zaplatit. Dražší energie bude mít dlouhodobobé a negativní následky na ekonomickou výkonnost a mezinárodní konkurenceschopnost celé západní civilizace.
Platí-li, že demokracie je alespoň podle Wikipedie „forma vlády, v níž o výkonu státní moci rozhoduje mínění většiny občanů”, bylo by správné se jich zeptat, jestli chtějí, aby vláda spálila jakoukoli ústupovou cestu a poslala své občany na zteč proti nepříteli, proti němuž je Montezuma něco jako čaj s bábovkou.
Zdroje:
(1) Hernán Cortés
“Platí-li, že demokracie je alespoň podle Wikipedie forma vlády, v níž o výkonu státní moci rozhoduje mínění většiny občanů…”
To už dávno neplatí. Dnes je vrcholem demokracie uspořádat jednou za čas zmanipulované volby, čímž se formálně legitimizuje vláda vyvolených či nastrčených maniaků, kteří na vůli občanů zcela otevřeně a nestydatě kašlou.
No a protoze zijete v demokracii,tak se politikou a volbami memusite vubec zajimat.Staci kdyz si zaridite zivot podle sebe.Jestli bude dobry nebo spatny rozhodujete Vy.V dobach celkem vzdalenych za Vas rozhodoval UV KSC.Nemohl jste ani do Rakouska,na hranicich v lese kdyby jste to zkusil by jste mel pomníček.Jinak ale vse zajisteno(strava,ubytovani),at jsme spravedliví.
To jste mě docela překvapil. Takhle střízlivou reakci bych od vás nečekal. Ale ještě by bylo potřeba doplnit, že život podle sebe bych si mohl zařídit daleko líp, kdyby mi do něj furt nestrkal svý špinavý pracky stát.
Ale jo,strizlive jsem popsal soc.Zoo uz driv.Kdo ji prozil,vi své.Kdo ne,nema cenu cokoliv mu rikat.To je jakoby jste nezamestnanemu ktery z je z toho na prasky rikal,ze lidi za sociku nutili pracovat a kdo nechtel,sel do basy.Asi by Vam nabidl svoje prasky a utikal od Vas jak by videl čerta.A co se tyce problemů,furt je to lepsi,nez zit dobu Husa a paleni čarodejnic za obcovani s čertem.
Do 30 let tu bude vládnout islám !
No vidite,aspon si ho vyzkousite na vlastni kuzi a na kapitalismus budete ješte mozna s láskou vzpominat.
Pane Kolemjdoucí, na kapitalismus s láskou vzpomínám už teď, protože to, co je tady s volnou soutěží nemá nic společného a s demokracií málo.
Chápu,takze nezbyva nez se v tom naucit plavat.Plaveme všichni,tak aspon držte nos nad vodou at to nedopadne nejhůř.
Zavilá protiruská politika a sebemrskačské sankce připomínají pálení lodí víc než co jiného.
RF musi jit jednou takovou cestou,aby byla pro okolni staty atraktivni zemí,nikoliv hrozbou,kdy i dlouho neutralni staty v hruze utikaji do NATO.Sdelil by jste laslave ctenarum z ceho tak usuzují?A samozrejmě sankce fungují a teprve budou,cehoz Vy sam jste toho prikladem jak je nenavidite(a Vasi nadrizení).
Sankce funguji hlavně proti nám. Poslouží jako výmluva propagandě, že za drahé energie může válka na Ukrajině a nikoli Eurosvaz se svým Green Dealem. Ve skutečnosti ale zdražování energií začalo už před válkou. Nejvyšší přírůstek inflace (4,4%) byl v lednu, tedy také před válkou.
Z dlouhodobého hlediska Rusku sankce spíše pomohou. Donutí je to víc zhodnocovat suroviny, místo aby je levně prodávali. Tím podpoří svůj vlastní průmysl. To je vždy lepší než všechno kupovat a zadlužovat se.
Z krátkodobého hlediska jim to možná nějaké potíže způsobí. Jenže ty odnesou hlavně obyčejní lidé, které Putin beztak klidně posílá bez vybavení a výcviku do války na smrt. Takže nějaké jejich problémy s nedostatkem zboží ho asi moc nedojmou.
Polemiku Vami zminovanou proberme za par let,kde tu hruzu kterou zpusobil pan diktator svemu ruskemu narodu budou dalsi generace žehlit tak 100let.Valecne generace Ukrajincu a svet(ten demokraticky)jen tak nezapomenou,a zadna ropa a plyn to nezachrani jak si pan agresor myslí a přeje.
Náš problém není Putin, ale “naše” dosavadní hujerská, zrůdná, škodlivá a nesmyslná politika, která nás dovedla k absurdním cenám energií. Je třeba s ní skoncovat a viníky potrestat.
Kolemjdoucího nekrmit!
Nechci urazit,ale s diky bych musel odmitnout.O vanocich drzim dietu o chlebě a vodě.Což zrejme u Vas tipnu si nehrozí.
Za absurdni ceny energii muze dobyvacna valka v 21 století,ktera uvrhla svet do chaosu vcetne nedostatku obili pro treti svet,a kde energi jsou vyuzivany panem diktatorem jako zbran ve stylu cim hur tip lip.Az se to sklidni,pan agresor si muze ropu a plyn strcit za klobouk a pojedeme dal v konzumnim silenstvi,kdy mit o jedno pivo denne min je narodni katastrofa.Takze vydrzte.Puste si zatim anděl na horách.
Energie začaly zdražovat už na podzim 2021, tak jakápak válka? Války jen využili unijní kolaboranti, aby nás definitivně odřízli od surovin za přijatelné ceny. Stejná politika je i za sabotáží podmořského plynovodu.
Nikdo se nás na nic neptal. Takže diktát jako u Putina. Až na to, že nás (zatím) jen okrádají a neženou nás rovnou na smrt jako Rusy a Ukrajince.
Ceny kolisaly a dostaly by se do normalu nebyt valky.RF se odrizla od Evropy nevidanou barbarskou valkou v 21 stoleti.Diktat jak v RF myslite?Kazdy muze vystoupit.Proc to nikdo neudela je jasne.Diktat v RF je nalinkovany a bez diskuzí.Nutno zažít.