Spotřebitelské ceny v prosinci vzrostly meziročně o 6,9 %




Sdílet článek:

VLADIMÍR PIKORA

Bez započtení vlivu „Úsporného tarifu“ do indexu spotřebitelských cen v roce 2022 by ale meziroční cenový růst dosáhl hodnoty 4,2 %. Toto je číslo, které bychom měli brát jako hlavní, a to porovnávat se zahraničím.

Setrvalý tlak na zpomalování inflace bude pokračovat. V lednu klesne inflace kvůli vysoké srovnávací základně dokonce výrazně. Je tu šance, že se dostaneme i pod 3 %. V eurozóně mezitím inflace nabírá dech. Je tedy možné, že v lednu se inflace v ČR a eurozóně potkají.

Nižší inflace ekonomice pomůže. Začnou růst reálné mzdy. Lidem zůstane více peněz v peněžence. Budou více utrácet, čímž podpoří dnes slabou poptávku. Rostoucí poptávka se následně projeví ve vyšším růstu hrubého domácího produktu.

Inflace bude v dalších měsících klesat a je dost možné, že se během roku dotkne hladiny 2 %, což je cíl centrální banky. To znamená, že se centrální bance otevře prostor pro výrazné snížení úrokových sazeb. To by znamenalo i další zlevnění hypoték. Pokles krátkodobých úrokových sazeb pod 4 % by mě nepřekvapil.

Vzhledem k tomu, že už známe vývoj ve všech měsících roku 2023, můžeme vypočítat i průměr za celý rok. Průměrná míra inflace za celý rok 2023 byla 10,7 %. To je šílené číslo. Bylo však způsobeno především dozvukem růstu cen energií a postupně zdražujícími potravinami. Na tomto čísle můžeme pozitivně vnímat jen to, že rok před tím byla celoroční inflace o 4,4procentního bodu výš.

Inflace v prosinci

Prosinec byl v meziročním vyjádření zajímavý tím, že ceny potravin začaly zpomalovat svůj růst.

Ceny ovoce zdražily „jen“ o 5,8 %, zatímco v listopadu rostly ještě o 8,4 %. Máme tu dokonce i pokles. Klesly především ceny polotučného trvanlivého mléka, a to o 28,3 %. To je dozvuk jednak klesajících cen od zemědělců a jednak mediálního tlaku, že mají maloobchodní řetězce nehorázné marže.

Na meziroční růst cenové hladiny měly v prosinci největší vliv ceny v oddíle bydlení, kde vzrostly ceny nájemného o 7,3 %. Ceny vodného vzrostly o 16,3 %, stočného o 26,9 %, elektřiny o 142,4 % a tepla a teplé vody o 24,2 %. To je zdroj inflace. Jakmile přestanou energie růst, budeme již v pohodě.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (7 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*