
ZDENĚK JEMELÍK
Podle lidové tradice je den 1.dubna dnem nevázaného žertování, „vyvádění aprílem“. Dnešek jsem měl skutečně bohatý na zážitky, jež bych rád vzal jako „apríl“, kdyby nebyly smutné. Do datové schránky dorazilo vyrozumění Kanceláře prezidenta republiky o nevyhovění žádosti o milost, Nejvyšší státní zastupitelství mě obdařilo nesouhlasem s mou argumentací v podnětu ke stížnosti pro porušení zákona a nakonec jsem se dověděl, že Evropský parlament odhlasoval vydání europoslankyně Jany Nagyové k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo.
Zmíněný případ jsem začal sledovat v době přípravného řízení a zúčastnil jsem se celého prvního kola hlavního líčení. Již tehdy jsem si všiml, že jednotlivé úkony trestního řízení se časově nápadně prolínají s politickými akcemi obžalovaných Jany Nagyové a Andreje Babiše (ZDE). Dokreslovalo to hlavní účel procesu, jímž je nepochybně vystrnadění Andreje Babiše z politického kolbiště.
Domnívám se, že Vrchní soud v Praze by se nemusel stydět za nevyhovění odvolání žalobce Jaroslava Šarocha a řízení již mohlo dávno upadnout v zapomnění. Místo toho požádal Evropský parlament o vydání Jany Nagyové ke stíhání, čímž nepřímo naznačil úmysl vyjít vstříc žalobci. A při troše snahy ze strany soudů se můžeme těšit, že projednávání kauzy oživí závěr předvolební kampaně.
Obecně jsem odpůrcem zneužívání nástrojů trestního práva k politickým účelům. Z termínu zahájení trestního řízení je zřejmé, že původci kratochvíle šli původně po krku Andreji Babišovi. Vyšlo jim to jen částečně, protože za hlavní hříšnici žalobce uznal Janu Nagyovou a Andreje Babiše „degradoval“ na pouhého pomocníka.
Ovšem ani to nelze přijmout bez výhrad, protože Jana Nagyová sice podala žádost o dotaci, ale vypracovala ji do všech podrobností správně, aniž by cokoli před Regionální radou soudržnosti skryla. Státnímu úřadu, spravujícímu prostředky na vyplácení dotací, nic nebránilo žádosti nevyhovět. Ale vyhověl. A to je věc, která mi vadí nejvíce: kde zůstala odpovědnost státních úředníků, spravujících státní a unijní peníze? Proč nesedí na lavici obžalovaných také?
Praxe ukázala, že justiční hrátky nikterak neovlivnily přitažlivost Andreje Babiše pro voliče, čili trestní řízení nedosáhlo požadovaného cíle. Dotace se na nákladech na vybudování Čapího hnízda podílela jen nepatrně a nakonec ji společnost Imoba vrátila. Vzniklo společensky prospěšné víceúčelové zařízení. Skutkově je to velmi stará záležitost a délka řízení je nepřijatelně dlouhá. Je na čase tuto ostudnou záležitost dovést ke konci. Protivníci Andreje Babiše nechť se smíří s tím, že tudy cesta k jeho vytlačení z politiky prostě nevede.
Kdepak, Čapák normálního člobrdu netankuje. Kdo zná EU ví, že na pochybnejch volovinách založili svou pochybnou existenci, a kdo nemá morální ekl, těchto volovin dosyta využije. Kvůlivá zlegalizované nenažranosti a vyčůranosti to dycinky je legálně. Bhžl.
Andy Šašib to nicméně prokakal jinde. Kovidoš fejkseroš, PCR fejktestoš, nosoštětkoš tlamokrytoš, tečkavároš teroristoš, tříbilijónoš sekeroš dluhoš magoroš. K tomu navrch rusofoboš vrběticoš kecálkoš.
Ať jde navěky do penze pro šmejďáky, křivákoš.
Připadá vám to vtipné vyjadřovat se jako hotentot, nebo jste opravdu takový blbec??
Pajda za Čapák? To si navzájem přihráli extra-papalášští zloději Bek s Dvořákem jenom za loňskej rok na odměnách.Nebuďte trapní.
Jinak Bek s Dvořákem jsou velcí kandidáti na Svitáka.Když takové kleptomanské svině shoří na prach,nikdo je litovat nebude.
Jestli se budou eurohujeři cukat s mírem na tzv.Ukrajině,tak Velký bratr z DC zveřejní odposlechy,jak se v bruseli kradlo a systematicky krade.To se pak na nějakého zlynčovaného eurohujera ohled fakt brát nebude.