Nastal čas ukončit pandemický stav nouze. Je čas ukončit kontroly, uzavírky, omezení, plexiskla, nálepky, nabádání, vyvolávání paniky, výzvy k distancování, všudypřítomné reklamy, povinné nošení roušek, nařizování očkování.
Nechceme tím říct, že virus zmizel – omikron se stále divoce šíří a virus může kolovat navždy. Ale s normálním zaměřením na ochranu zranitelných můžeme s virem zacházet jako s lékařskou, nikoliv sociální záležitostí a zvládat ho běžnými způsoby. Vyhlášená mimořádná situace potřebuje neustálé zdůvodňování, a to nyní chybí.
V posledních šesti týdnech ve Spojených státech klesá podle CDC u kmene varianty delta – nejnovější agresivní verze infekce – jak podíl nakažených (z 60 % 18. prosince na 0,5 % 15. ledna), tak počet denně nakažených osob (z 95 000 na 2 100). Během následujících dvou týdnů bude delta klesat do té míry, že v podstatě vymizí stejně jako předchozí kmeny.
Omikron je natolik mírný, že většina lidí, dokonce i mnoho vysoce rizikových osob, se s infekcí dokáže adekvátně vyrovnat. Infekce variantou omikron není závažnější než sezónní chřipka a obecně je méně závažná. Velká část ohrožené populace ve vyspělých zemích je již očkována a chráněna proti závažnému onemocnění. Dozvěděli jsme se mnoho o užitečnosti levných doplňků stravy, jako je vitamin D, které snižují riziko onemocnění, a k dispozici je celá řada dobrých terapeutik, která zabrání hospitalizaci a úmrtí v případě, že se zranitelný pacient nakazí. A u mladších lidí je riziko závažného onemocnění – které bylo nízké již před omikronem – mizivé.
Dokonce i v místech s přísnými lockdownovými opatřeními jsou denně stovky tisíc nově registrovaných případů omikronu a nespočet neregistrovaných pozitivních případů z domácího testování. Opatření, jako je povinné nošení respirátorů a distancování, měla na přenos zanedbatelný nebo nanejvýš malý vliv. Rozsáhlé populační karantény pouze oddalují nevyhnutelné. Očkování a posilovací vakcíny šíření omikronu nezastavily; silně proočkované země, jako je Izrael a Austrálie, mají v současné době více denních případů na obyvatele než kterékoli jiné místo na světě. Tato vlna se navzdory všem mimořádným opatřením rozběhne.
Až do objevení se omikronu poskytovalo prodělání covidu značnou ochranu před následnou infekcí. Varianta omikron sice může znovu infikovat pacienty, kteří se zotavili z infekce předchozími kmeny, ale tato reinfekce má tendenci vyvolat mírné onemocnění. Je nepravděpodobné, že by se budoucí varianty, ať už se vyvinuly z omikronu nebo ne, na dlouhou dobu vyhnuly imunitě, kterou poskytla infekce omikronem. Vzhledem k všeobecnému rozšíření omikronu po celém světě budou mít nové kmeny pravděpodobně větší potíže s nalezením hostitelského prostředí kvůli ochraně, kterou populaci poskytuje rozšířená přirozená imunita díky omikronu.
Je pravda, že – navzdory mimořádným opatřením – se zvýšil počet hospitalizací a úmrtnost spojená s covidem-19. Vzhledem k tomu, že úmrtnost má tendenci následovat symptomatickou infekci přibližně o 3-4 týdny, jsme stále svědky přetrvávajících účinků kmene delta a slábnoucí imunity z vakcíny proti závažným následkům 6-8 měsíců po očkování. Těchto případů by mělo časem ubývat, protože kmen delta se s námi definitivně rozloučí. Je příliš pozdě na to, aby se jejich šíření změnilo pomocí lockdownů (pokud to vůbec kdy bylo možné).
Vzhledem k tomu, že omikron se svou mírnou infekcí směřuje ke konci, není důvod udržovat stav nouze. Uzavírky, propouštění a nedostatek personálu a přerušování školní výuky způsobily přinejmenším stejné škody na zdraví a blahobytu obyvatelstva jako virus.
Výjimečný stav není nyní ospravedlnitelný a nemůže být ospravedlnitelný ani obavami z hypotetické recidivy nějaké závažnější infekce v neznámém okamžiku v budoucnosti. Pokud by se taková nová závažná varianta vyskytla – a to se z omikronu zdá nepravděpodobné – pak bude čas diskutovat o vyhlášení výjimečného stavu.
Američané už za dva roky obětovali dost svých lidských práv a živobytí do služeb ochrany zdraví široké veřejnosti. Omikron je v oběhu, ale není to stav nouze. Stav nouze skončil. Současné vyhlášení stavu nouze musí být zrušeno. Je nejvyšší čas.
Autoři článku: Harvey Risch, Paul E. Alexander, Jay Bhattacharya, z původního článku přeložil M. K.
Be the first to comment