„Svět se nachází uprostřed první skutečně globální energetické krize,“ řekl dnes v Singapuru výkonný ředitel Mezinárodní energetické agentury Fatih Birol.
Projekce IEA ukazují, že spotřeba ropy roku 2023 naroste o 1,7 milionu barelů denně. K překlenutí rozdílu mezi poptávkou a nabídkou bude třeba ruská ropa, řekl Birol.
Jak hlásí Reuters, tak minulý týden řekl činitel amerického ministerstva financí, že není nerealistické očekávat, že 80 % až 90 % ruské ropy obejde mechanismus cenového stropu, pokud se mu bude Moskva vyhýbat.
„A já si myslím, že to je dobře, protože svět pořád přítok ruské ropy na současný trh potřebuje. 80% až 90% procent je hezké a povzbuzující množství, aby uspokojilo poptávku,“ řekl Birol.
Tento činitel se též uchýlil k varování, že v roce 2023 nastane binec i na trhu se zemním plynem a zkapalněným zemním plynem (LNG), když v tomto roce budou zprovozněny nové kapacity pro zplyňování jen 20 milionů tun, hlásí Reuters.
Tento šéf IEA v rozhovoru pro singapurský International Energy Week rovněž řekl, že zatímco s dodávkami to zůstává napnuté, tak poptávka po plynu bude dále silná, zvláště v Evropě a možná i v Číně.
Birolova varování přichází uprostřed očekávání, že pro Evropu nebude ještě nejtvrdší tato zima.
Čeká se, že příští zima bude potenciálně daleko horší, protože letos si EU mohla během prvního půlroku nadělat zásoby z ruských plynovodů, to se ale příští rok asi nestane, takže EU uvázne v nedostatku dodávek, který ostatní dodavatelé těžko zaplní.
Mezitím se z až 60 tankerů s LNG staly plovoucí zásobníky u evropského pobřeží, jelikož na kontinentu není dost zplyňovací kapacity, aby se tolik nákladu vyložilo.
CNBC hlásí, že zpožďování tankerů přinutilo některé tankery, aby se vrátily na pobřeží Zálivu a vyložily se zpátky, takže se tam hromadí zásoby, řekl této síti Andrew Lipow z Lipow Oil Associates.
„Příval tankerů s LNG přetížil kapacity evropských zplyňovacích zařízení, aby náklad včas vyložily,“ řekl Lipow.
Nedostatek dovozních kapacit LNG zhoršuje evropskou krizi dodávek plynu, ale pro tento problém není rychlé řešení kromě plovoucích zplynovacích jednotek, které chce za sebe do konce roku nasadit Německo.
Problematické jsou i ceny, kdy LNG je daleko nákladnější než plynovod používaný Evropou. Tento měsíc už francouzský prezident Emmanuel Macron káral USA za dvojí standardy v této věci, když poukazoval, jak jsou ceny plynu daleko nižší na trhu USA než na mezinárodním trhu LNG.
TYLER DURDEN
Be the first to comment