ČEZ lidem znovu napálil cenu elektřiny, že už to víc nejde. Chce vydělat ještě víc miliard
Sdílet článek:
Společnost ČEZ přinesla svým zákazníkům další velmi negativní zprávu. Zdraží jim totiž elektřinu, a to způsobem, že tito lidé budou platit maximum možného. Znamená to tedy, že stanovené ceny budou nad stanoveným stropem pro elektřinu. Lidé budou platit hodně a ještě za ně bude doplácet stát.

Generátor peněz

ČEZ je přitom v České republice dominantním dodavatelem elektrické energie. Obsluhuje téměř tři miliony domácností. Na rozdíl od jiných dodavatelů je přitom schopen si elektřinu také sám vyrábět, a to i velmi levně prostřednictvím jaderných elektráren.

Také díky tomu teď ČEZ mohl oznámit zisk, o jakém se jeho akcionářům nikdy ani nesnilo. Zisk totiž za prvních devět měsíců tohoto roku dosáhl 52 miliard korun, což je osmkrát více než za stejné období loňského roku. Štědře placenému managementu polostátní společnosti to však nestačí a chce vydělat ještě více. Zisk za celý rok by mohl dosáhnout až 75 miliard korun.

Do značné míry to ale zaplatí právě Češi. ČEZ se sice tváří, že elektřinu musí nakupovat za vyšší ceny, avšak jde pouze o hru na rozdělení distribuční a výrobní části. Ve skutečnosti prodává svou elektřinu, kterou je stále schopen vyrábět velmi levně.

Neustálé zdražování

Průměrně se zákazníkům ČEZu od začátku příštího roku zvýší platba o 300 korun měsíčně, avšak některým podstatně více. Záleží na tom, jaká byla výchozí cena, kterou dosud platili.

Jisté je to, že cena elektřiny u této společnosti už bude vyšší, než jaký je cenový strop stanovený státem. To je šest korun za jednu killowatthodinu. A to přitom v době, kdy ceny elektřiny i plynu již nějakou dobu klesají.

Podobně postupují i další dodavatelé energií. Podle některých odborníků se snaží využít situace, kdy mohou výrazně zdražit, aniž by tak plnou silou zasáhli domácnosti. Nadměrnou částku totiž doplatí stát, který se však kvůli tomu bude muset dále zadlužovat.

Celé je to ale poněkud zamotané. Stát totiž na výrobce energií, jako je právě ČEZ, uvalil daň z mimořádných zisků. Velkou část peněz jim tak sebere a bude znovu přerozdělovat.

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 4,64 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

3 Comments

  1. nejvyšší čas pŕejmenovat tuto Českou republiku, nebo Česko (čert vī, jak si vlastně máme říkat)na příhodnějšī Kocourkov ( nebo Tomcat republic, ať jsme světoví , jako náš jeden státník)

  2. “Lidé budou platit hodně a ještě za ně bude doplácet stát.”
    Kde vezme stát peníze? Buď si půjčí nebo je vydře z daňových poplatníků a vrazí zpět do kapsy nenažraným dodavatelům. Bravo!

  3. Češi jsou vynalézaví. Konečně si alespoň v platbách za elektřinu a plyn užijeme socialistické rovnostářství. Jen by bylo potřeba ještě zastropovat a srovnat důchody, pak by se v tom žilo dobře a bez stresu. Žádné otravné emaily, telefonáty a reklamy s nabídkami výhodných tarifů – dovedete si to vůbec představit? To by bylo opravdové světlo na konci tunelu.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*