Kdo vlastně jsou? Jakmile budeme mluvit o špičkových českých fotbalistech všech dob, možná vás napadnou jména jako František Plánička a Pavel Nedvěd, Tomáš Rosický.
František Plánička byl český fotbalový brankář a reprezentant Československa. Jeden z nejlepších světových fotbalových brankářů. Byla po něm pojmenována cena Františka Pláničky, která hledala nejlepšího fotbalového brankáře v České republice a ve které hlasovali od roku 1998 ligoví a reprezentační trenéři a novináři.
Fotbal hrál nejdříve s kamarády na ulici, střídavě v útoku nebo brance. V roce 1919 podepsal přihlášku do fotbalového klubu Slovan Holešovice, protože si myslel, že tam půjdou i ostatní kamarádi, kteří se však mezitím stali členy SK Bubeneč. Plánička do Bubenče přestoupil na pozici brankáře o dva roky později. V 18 letech sehrál na přání svého otce několik utkání za Rudou hvězdu Praha. Později jej zvala na tréninky prvoligová Sparta, ale kvůli malé výšce ho nakonec odmítli.
Od roku 1939, kdy ukončil aktivní sportovní kariéru, pracoval jako úředník, ale fotbalu zůstal věrný až do vysokého věku. Pomáhal trenérům, pracoval ve výboru Slavie, hrával za internacionály. V té době nebylo možné se sportem něco dělat, ale nyní si můžete vsadit i na https://sazenibonusy.cz/betano-registrace/ a vybrat si, který tým je oblíbený
František Plánička po celou svou sportovní kariéru nevyměnil dres Slavie za jiný než reprezentační. Byl spolu se Španělem Zamorou považován za nejlepšího brankáře předválečné Evropy. Největšího úspěchu dosáhl v roce 1934, kdy jako kapitán a velká opora týmu přivedl Československo až do finále Mistrovství světa, v němž mužstvo podlehlo domácí Itálii 2:1.
Plánička vnesl do hry brankáře nové prvky. Svou menší postavu kompenzoval skvělým výskokem a mrštností, odvážně se vrhal pod nohy útočníků do prostoru před brankou. Proslulé byly jeho robinzonády, bezchybné chytání „do koše“, rybička v pádu, při níž si ztlumil oběma rukama míč na prsou.
Za Slavii odchytal 969 zápasů. Za celý svůj život sehrál 1235 zápasů, v nichž pustil pouze 1073 gólů, což tedy činí průměr 0,86 branky na zápas.
Tomáš Rosický je je bývalý český fotbalový záložník a reprezentant. Je známý ze Sparty Praha, Borussie Dortmund, Arsenalu Londýn a Českého národního týmu. Přezdívaný „Malý Mozart“. Známý pro dobrý výkon, schopnost dávat velmi přesné a ostré přihrávky a také silný úder zvenčí pokutového území.
S fotbalem začínal v dětském týmu klubu ČKD Kompresory Praha, o dva roky později přešel do školy Sparty Praha. Sparta měla zájem o jeho staršího bratra Jiřího Rosického a jejich otec trval na tom, že v týmu by měl být i Tomáš.
V sezoně 1998/99 debutoval v týmu dospělých Sparty. V rámci Sparty se stal třikrát mistrem ČR a stal se majitelem titulu „Talent roku ČR“. V tu dobu ještě nikdo nemohl sázet na internetu, aby tak podpořit oblíbeného a talentovaného hráče.
V roce 2001 se Rosický přestěhoval do Borussie Dortmund. V sezoně 2001/02 se jako součást týmu stal německým mistrem a dostal se s ním až do finále Poháru UEFA, kde Borussia podlehla Feyenoordu 2:3. Celkem odehrál za Borussii 149 zápasů v Bundeslize a 23 zápasů v Lize mistrů a Poháru UEFA, vstřelil 22 branek, z toho 19 na šampionátu.
23. května 2006 podepsal Rosický dlouhodobou smlouvu s londýnským Arsenalem. Částka převodu nebyla zveřejněna. V novém klubu dostal Rosický 7. číslo, které měl před sebou Francouz Robert Pires, který tým opustil, místo kterého byl koupen.
8. srpna 2006 Tomáš debutoval za Arsenal v prvním zápase třetího předkola Ligy mistrů proti Dinamu Záhřeb. 13. září vstřelil Tomáš svůj první gól za Arsenal ve venkovním zápase Ligy mistrů proti Hamburger SV.
30. srpna 2016 se Rosický stal hráčem Sparty. Tomáš se vrátil do pražského klubu a podepsal dvouletou smlouvu se Spartou. A v sezóně 2017/18 odehrál 12 zápasů v MČR a vstřelil jeden gól. 9. června 2018 odehrál Rosický svůj rozlučkový zápas. 17. prosince 2018 byl Rositsky jmenován sportovním ředitelem Sparty.
Za národní tým debutoval v roce 2000 v 19 letech v zápase proti Irsku. Hrál za Českou republiku na ME 2000 a 2004. Na ME 2004 se v jejím složení dostal do semifinále.
Pavel Nedvěd je bývalý český fotbalový záložník a reprezentant. Je nejlepší fotbalistem světa v roce 2003 a dvojnásobným medailistem z mistrovství Evropy (1996, 2004), vítěz Superpoháru UEFA, v Česku čtyřikrát vítězem ankety Fotbalista roku. Je mistrem Československa a dvojnásobný mistr Česka a Itálie.
V letech 2001–2009 byl hráčem Juventusu Turín. S Laziem a Juventusem získal tzv Scudetto, což je titul mistra italské Serie A. Dne 26. srpna 2009 oficiálně potvrdil konec fotbalové kariéry. Sázejte na ty nejlepší na https://sazenibonusy.cz/betano-registrace/
V létě 2001 přestoupil za 41,2 milionů eur do Juventusu, kde se měl stát náhradou za francouzského záložníka alžírského původu Zinédina Zidana, který to samé léto přestoupil do Realu Madrid. Nedvěd se stal oporou týmu, který vyhrál v sezónách 2001/02 a 2002/03 italskou nejvyšší ligu.
Pavel Nedvěd debutoval v české reprezentaci 5. června 1994 na stadionu Lansdowne Road v přátelském utkání proti domácímu Irsku. Česko mezistátní zápas vyhrálo 3:1.
Na konci své reprezentační kariéry se Nedvěd stal kapitánem českého reprezentačního mužstva a dovedl ho až do semifinále Eura 2004.
Pavel Nedvěd odehrál za český tým 91 zápasů (s bilancí 53 výher, 16 remíz, 22 proher) a vstřelil 18 gólů. Reprezentoval Českou republiku na třech evropských šampionátech a jednom světovém.
A co Josef Bican a Josef Masopust…?
A co Antonín Panenka? Když ho srovnám s Rosickým, je u mně o třídu výše…