Volební vlak z České republiky Korčokovi vítězství nepřivezl




Sdílet článek:

JOSEF NOŽIČKA

V případě volebního vlaku, vypraveného v pátek na Slovensko, mě zaujal především název neziskové organizace, která ho vypravila: “Mladí proti fašizmu”.

Slováci si včera zvolili novou hlavu státu. Stal se jí současný předseda slovenského parlamentu Peter Pellegrini, který ve druhém kole porazil bývalého diplomata Ivana Korčoka. Pellegrini získal od voličů 53,12 % hlasů, vítěz prvního kola Korčok pak 46,87 % hlasů (viz odkaz zde).

Ivanu Korčokovi, kterého podporovala především slovenská parlamentní opozice, tak nepomohl ani speciální volební vlak, vypravený na Slovensko v pátek z České republiky, kterým cestovali především mladí slovenští studenti. A byť iniciativa “Mladí proti fašizmu”, která speciální spoj vypravila, prohlašovala, že je určený jak pro voliče Korčoka, tak i Pellegriniho, dle reportáže redaktora iDnes se převážná většina oslovených cestujících vyjádřila, že bude za prezidenta volit toho prvně jmenovaného (viz odkaz zde).

Což se ostatně dalo předpokládat, už proto, že registrace na cestu vlakem byla přednostně určena pro studenty, a až pak mohli přijít na řadu další lidé. A u mladých lidí, studujících v ČR, se asi příliš nedalo předpokládat, že by svůj hlas odevzdali ve prospěch politika, jehož strana je součástí nynější Ficovy vlády. Je to ostatně podobné, jako když loni na podzim vypravily některé slovenské neziskové orghanizace před parlamentními volbami dva mimořádné vlaky, kterými cestovali především mladí voliči, jenž nejspíš neměli v plánu volit Ficův Smer nebo Pellegriniho Hlas (viz odkaz zde).

V případě vlaku, vypraveného předevčírem, mě pak zaujal název neziskové organizace, která ho vypravila. Z názvu “Mladí proti fašizmu” by se totiž dalo usuzovat, že by na Slovensku hrozilo vítězství některého z kandidátů, jenž by byl stoupencem této ideologie. Něco takového je však v případě obou kandidátů, kteří do druhého kola postoupili, naprostý nesmysl. Obava ohledně možného nástupu fašistických tendencí do slovenské politiky mohla dejme tomu mít své opodstatnění před prvním kolem voleb, kdy mezi kandidáty byl i krajně pravicový politik Marian Kotleba, jenž v minulosti čelil trestnímu stíhání za to, že se hlásil k odkazu Slovenského státu v době druhé světové války (Kotleba však nakonec dostal od voličů pouhých 0,5 % hlasů). Ovšem v případě vítězství Petera Pellegriniho přece nic takového reálně nehrozí a tak je otázkou, zda v tomto případě nešlo o poněkud účelovou manipulaci mladých lidí.

Závěrem dnešního blogu bych chtěl říci, že je především věcí občanů Slovenska, koho si za hlavu státu zvolili. Což by měli respektovat i všichni čeští politici, včetně těch vládních, byť si nejspíš přáli vítězství Ivana Korčoka. A byť má Peter Pellegrini oproti nim například trochu odlišný postoj k věcem, souvisejícími s válkou na Ukrajině, nemělo by něco takového mít vliv na přátelské vztahy mezi Čechy a Slováky.

 

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (22 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*