Zahraniční politika USA je na hony vzdálená záměrům zakladatelů




Sdílet článek:

BAWERK.EU

V červenci roku 2021 Watsonův institut veřejných záležitostí na Brownově universitě hlásil, že od 11. září 2001 bylo zabito 7 057 osob amerického vojenského personálu ve vojenských operacích jen v samotném Iráku a Afganistánu. Počet obětí z řad civilních dodavatelů dosáhl 8 000, ačkoliv institut připouští, že se jedná o odhad vzhledem k tomu, že mnoho dodavatelů nebylo občany USA, takže některá úmrtí nebyla nahlášena. Konečně 30 177 amerických vojáků spáchalo sebevraždu poté, co byli nasazeni do těchto válečných zón a číslo zraněných veteránů je i vyšší, protože Watsonův institut tvrdí: „Přes 1,8 milionu veteránů má nějaký stupeň oficiálně uznané invalidity následkem války – veteráni z nedávných válek tvoří více než polovinu z populace těžce invalidních veteránů. Mnoho dalších veteránů žije s fysickými a duševními šrámy i přesto, že nemají invalidní status nebo jiné nároky.

Od 11. září se vláda USA účastnila tří velkých konfliktů: druhé války v Iráku, války v Afganistánu a vojenských operací v Iráku a Sýrii proti Islámskému státu Iráku a Sýrie (ISIS). Ale také vedly operace v Libyi ke svržení Muammara Kaddáfího a v Jemenu na podporu saudské vlády i přesto, že saudské bombardování a blokády dotlačily zemi na hranu hladomoru. Dvacet tři let po 11. září neokonzervativci v Kongresu, na ministerstvu zahraničí a v Pentagonu pořád protlačují stejnou jestřábí válečnou politiku na Ukrajině, v Izraeli a Sýrii. Americká zahraniční politika je v rozporu s ústavou  a původními záměry otců zakladatelů. Je čas aby muži a ženy, kteří prosazující tuto politiku, byli za ni odpovědní.

Záměry otců zakladatelů

Na Reganově fóru o národní obraně v Simi Valley v Kalifornii, ministr obrany Lloyd Austin učinil poznámku o americkém vůdcovství. Zdůraznil význam americké přítomnosti ve světě pro obranu „demokracií“ jako je Ukrajina a Izrael. Ministr Austin také zmínil neintervencionismus: „Jak víte v každé generaci někteří Američané dávali přednost izolaci před intervencemi – a zkoušeli vytáhnout padací most. Snaží se podtrhnout základní kámen amerického vůdcovství. A snaží se podminovat bezpečnostní architekturu, která vytvořila desetiletí prosperity bez válek mezi velmocemi. A snaží se razit americký odklon od odpovědnosti jakožto druh smělé nového vůdcovství. Tak, když slyšíte toto, neudělejte žádnou chybu: Není to smělé. Není to nové. A není to žádné vůdcovství.“

Ministr Austin potřebuje lekci o historii pokud jde o zakladatelské ideály Spojených států. Pokud má být, to co tvrdí pravdivé, potom Američané jako George Washington a Thomas Jefferson byli špatnými vůdci. President George Washington vydal provolání o neutralitě jakožto odpověď na Francouzskou revoluci a následné vyhlášení války s Rakouskem, Anglií a Pruskem, které přivedlo celý evropský kontinent do války. V projevu na rozloučenou president Washington ze dne 19. září 1796 představil svoji vizi americké zahraniční politiky jasně: „Naší skutečnou politikou je vyhýbat se trvalému spojenectví s jakoukoli částí cizího světa.“

Ve svém nástupním projevu Thomas Jefferson vyložil principy, které vláda a jeho administrativa budou následovat, principy které byly součástí ducha Americké revoluce a podržely si silný vliv až do Progresivní éry začátkem 20. století. Naneštěstí jsou tyto principy považovány ministrem Austinem za zbabělé. Jefferson říkal, „Rovná a vymahatelná spravedlnost pro všechny lidi jakéhokoliv stavu nebo přesvědčení, víry nebo politiky; mír, obchod a čestné přátelství se všemi národy, což má za následek neuzavírání spojenectví s žádnými z nich.“

Vláda USA spolu se svým propleteným spojenectvím se Severoatlantickou aliancí (NATO) vytvořila situaci, kdy se Amerika stala tím, proti čemu bojovala v revoluci: leviatanským impériem, které obětuje životy a peníze na zámořská dobrodružství, přičemž své občany ubíjí k smrti daněmi a ničí hodnotu své měny. Ministr Austin by měl přehodnotit náklady na válku.

Náklady války

Viděli jsme hrozivé náklady na válku díky ztrátám a destrukci tisíců amerických životů a rodin, stejně jako milionů životů v zámoří. Od 11. září 2001 uvádí Carnegie Corporation z New Yorku, že USA utratily 8 bilionů dolarů na válku a dnes náklady na obsluhu národního dluhu překonávají roční vojenské výdaje. Think-tank Conference Board uvádí: „ Finanční výhled USA pokračuje ve zhoršování s deficitem za fiskální rok 2023 překonávajícím odhady 1,7 bilionu dolarů podle konečných rozpočtových čísel ministerstva financí na rok 2023. Roční rozpočtový deficit 1,7 bilionu dolarů je o 320 miliard dolarů větší než ve finančním roce 2022 a je nad dřívějšími oficiálními odhady. S těmito novými čísly je celkový dluh USA 33,6 bilionu. Náklady na obsluhu amerického dluhu narostly do rekordních výšin – 879 miliard dolarů, nárůst od finančního roku 2022 o 162 miliard dolarů (o 23 procent) kvůli vyšším úrokovým mírám na rostoucí národní dluh. Náklady na obsluhu amerického dluhu jsou nyní větší než roční náklady na rozpočtové prostředky na národní obranu.“

Nejen že budoucí generace Američanů bude nuceny tyto dluhy splatit, ale současná a starší generace, pořád ještě pracující, bude čelit ekonomickým následkům nekonečných válek a levných peněz. Další obětí politiky války proti teroru jsou občanské svobody, o kterých se předpokládalo, že jsou garantovány Ústavou. Naši politici, vojenští vůdci a intelektuálové setrvale tvrdí, že naše válka proti teroru je kvůli ochraně naší demokracie, naší svobody a našeho způsobu života.

Fakta však ukazují, že největší hrozby pro naše svobody přicházejí od naší vlastní vlády; minulý měsíc Kongres schválil krátkodobé prodloužení bezdůvodného sledování. Americká unie pro občanské svobody (American Civil Liberties Union) vydala k tomuto zákona prohlášení, v němž uvedla: „Je neuvěřitelně deprimujícím to, že Kongres rozhodl prodloužit jednoduše zneužívání práva s nulovou snahou po reformách potřebných k ochraně celého našeho soukromí. Dokud bude odstavec 702 používán vládou pro špehování Američanů bez důvodu, budeme pokračovat v boji proti tomuto neústavnímu právu a praci s Kongresem, aby byl posílen čtvrtý dodatek ústavy k ochraně proti vládnímu špehování.“

Každý člen vojska Spojených států přísahá na Ústavu, ale také přísahá na to, že bude poslouchat příkazy presidenta Spojených států. Co pokud president systematicky porušuje Ústavu nebo vstoupí do války bez řádného vyhlášení války od Kongresu? New Hampshire má odpověď; státní shromáždění schválilo zákon 229, který uvádí, že pokud má býti Národní garda New Hampshiru vyslána do bojové zóny, musí Kongres řádně vyhlásit válku. Kdyby jen více politiků a vojenských vůdců dodržovalo podobně Ústavu.

Ničí život, svoboda nebo vlastnictví nejsou bezpečné, když zasedá parlament. Politici a byrokraté, mnozí z nich byli ve svých křeslech dlouho před 11. zářím, se za posledních 24 let nic nenaučili. Stejně jako občané USA, kteří i přes narušení svého soukromí, pokračují v podporování politiků, kteří protlačují stejnou jestřábí válečnou agendu. Zakladatelé jako Jefferson a Washington by se styděli, jak daleko jsem se posunuli od myšlenky svobody.

 

BAWERK.EU

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (4 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*