
SLOVANKA
Chystá se přechod na bezhotovostní společnost? Samotné prohlášení MMF sice tvrdí, že společnost by neměla být 100% bezhotovostní, nicméně vše zatím postupuje právě tímto směrem.
Jaký by mohl být jiný účel programovatelné CBDC, jejímž prostřednictvím lze ovládat masy?
Podle pracovního dokumentu MMF by digitální měny, jako jsou CBDC, mohly způsobit zánik hotovosti, ať už záměrně nebo na základě tržních preferencí.
S rozsáhlým přijetím digitálních měn by hotovost mohla skončit stejně jako pták dodo a bylo by „náročné a nákladné“ ji oživit, pokud by společnost zcela přešla na bezhotovostní platbu, uvádí se v pracovním dokumentu MMF.
„ Mohly by digitální měny vést k vymizení hotovosti z trhu? “ je název tohoto dokumentu MMF od Marca Paniho a Rodolfa Maina
Podle autorů by k zániku hotovosti mohlo dojít buď přímou politikou, nebo jako přirozená součást inovací a přijetí digitálních měn.
Tvrdí, že zavedení digitální měny (DC) v rozmanitém platebním ekosystému – zahrnujícím hotovost, tradiční platební karty a moderní elektronické peníze – kde používání fyzické hotovosti již výrazně pokleslo, by mohlo vést k úplnému vymizení hotovosti, i kdyby takový výsledek nebyl záměrným politickým cílem.“
Autoři se zabývali tím, jak obchodníci a zákazníci používají fyzickou hotovost a karty a simulovali, jak by zavedení digitálních měn mohlo buď doplnit hotovost a karty nebo je zcela vymazat.
Podle zprávy může zavedení nové měny změnit tržní rovnováhu několika kvalitativně odlišnými způsoby:
- může vytlačit jednu z existujících měn (hotovost nebo karty)
- může nahradit obě měny
- může být nadále používána neomezeně dlouho spolu s dalšími dvěma měnami
Programovatelné digitální měny, jako jsou digitální měny centrálních bank (CBDC), nemohou fungovat bez vázání každého uživatele na digitální identitu.
Navíc tyto programovatelné digitální měny lze ovládat na dálku, takže daně a pokuty by mohly být automaticky strhávány z účtů nebo by mohla být stanovena omezení toho, co si můžete koupit, kde si to můžete koupit a kdy.
MMF loni zveřejnil politický dokument, v němž uznal, že CBDC by mohly být použity pro státní dohled a zároveň představovat rizika pro soukromí a kybernetickou bezpečnost, která by mohla podkopat důvěru v peníze centrální banky.
„CBDC by mohla být vnímána jako nástroj státního dohledu. Někteří se mohou obávat, že by ji vláda nebo centrální banka mohly využít ke kontrole nebo omezení plateb, které mohou uživatelé provádět pomocí CBDC, a tím podkopat důvěru veřejnosti v peníze centrální banky.
To může být obzvláště znepokojivé v zemích se závažnými problémy v oblasti správy věcí veřejných a korupce.“
MMF, „Digitální měna centrální banky: Pokrok a další úvahy,“ listopad 2024
Podle zprávy MMF z listopadu 2024 s názvem „ Digitální měna centrální banky: Pokrok a další úvahy “ CBDC, jako digitální forma peněz centrální banky, může umožnit přístup k „digitální stopě“ – datům, jejich shromažďování, zpracování a ukládání.“
Na rozdíl od hotovosti by CBDC mohla být navržena tak, aby potenciálně zahrnovala velké množství osobních údajů zahrnujících historii transakcí, demografické údaje uživatelů a vzorce chování.
Osobní údaje by mohly propojit identitu protistrany s transakcemi.
„Zánik hotovosti by mohl z dlouhodobého hlediska umožnit vznik nepříznivých scénářů, které by se mohly pohybovat od relativně „neškodného“ zvýšení poplatků, nákladů pro uživatele a výpadků až po mnohem problematičtější zásahy do toho, jak uživatelé utrácejí své zůstatky a vedou svůj soukromý život.“
Pracovní dokument MMF „Mohly by digitální měny vést k vymizení hotovosti z trhu?,“ březen 2025
Přestože MMF uznává rizika pro soukromí, potenciál vládního dohledu a to, jak by veřejné i soukromé subjekty mohly zneužívat uživatelská data k nekalým účelům, stále pracuje na příručce CBDC, kterou by centrální banky a vlády měly dodržovat během zavádění.
MMF důsledně tvrdí, že digitální měny by měly být doplňkem k fyzické hotovosti, a nikoli jejím nahrazením, ale vše nasvědčuje tomu, že hotovost v průběhu času erozí, ať už z důvodu pohodlí nebo nátlaku – metodou cukru nebo biče.
Na loňském mimořádném zasedání Světového ekonomického fóra (WEF) o globální spolupráci, růstu a rozvoji energetiky guvernér Bahrajnské centrální banky Chálid Humajdán na panelu „Otevřené fórum: Příležitost digitálních měn na Středním východě “ uvedl, že jedním z cílů CBDC je nahradit hotovost – alespoň v Bahrajnu – a stoprocentně digitalizovat.
„Pokud si myslíme, že hotovost je analogová a digitální měna je forma digitální – CBDC je digitální forma hotovosti –, dnes se evidentně nacházíme v hybridní situaci; používáme obojí,“ řekl Humaidan.
„Víme, že v minulosti, pokud jde o hotovost, měli centrální bankéři velkou kontrolu nad všemi aspekty hotovosti a nyní jsme se spokojili s bodem, kdy soukromý sektor hraje velkou roli v tisku hotovosti a její distribuci a v rámci soukromého sektoru používáme úrokové sazby k řízení nabídky hotovosti.“
„Stejná věc se pravděpodobně stane s CBDC. Ano, centrální banka bude hrát roli, ale v určitém okamžiku – stejně jako tomu neříkáme ‚hotovost centrální banky‘ – pravděpodobně tomu přestaneme říkat digitální měna centrální banky.
Bude to digitální forma hotovosti a doufejme, že v určitém okamžiku budeme schopni být stoprocentně digitální,“ dodal.
„Hotovost poskytuje vysoký stupeň anonymity a nezávislosti na zprostředkovatelích, což ji odlišuje od digitálních platebních metod. Hotovost například často negeneruje záznamy o transakcích, nevyžaduje zapojení třetích stran a na rozdíl od některých digitálních měn nepodléhá dálkové kontrole.“
Pracovní dokument MMF „Mohly by digitální měny vést k vymizení hotovosti z trhu?“, březen 2025
Přestože MMF doporučuje zcela nerušit hotovost, centrální banky a vlády se tímto směrem již ubírají.
Blogový příspěvek WEF Agenda ze září 2017 uvádí postupné zastarávání papírových peněz jako charakteristický znak dobře navržené měny centrální banky.
Pokud by hotovost zanikla, varuje nejnovější pracovní dokument MMF, znovuzavedení hotovosti do bezhotovostního systému by bylo náročné a nákladné.
Autoři proto uzavírají:
„Aby se zajistilo pokračující využívání hotovosti a udržela rovnováha platebního systému, studie doporučuje proaktivní politický přístup a implementaci opatření zaměřených na zajištění trvalé relevance fyzické měny, zejména v situacích, kdy by zavedení nových digitálních měn mohlo neúmyslně vést k zániku tradiční hotovosti.“
Pracovní dokument MMF „Mohly by digitální měny vést k vymizení hotovosti z trhu?“ byl zveřejněn na webových stránkách MMF v březnu 2025; dokument však byl poprvé publikován v časopise International Advances in Economic Research 19. února 2024 pod původním názvem „Mohly by CBDC vést k vymizení hotovosti? Postřehy z modelu „obchodník-zákazník.“
Buďte první kdo přidá komentář