Kdo to vede?




Sdílet článek:

Ještě v nedávné minulosti žilo lidstvo v přesvědčení, že státy a svět musí vést lidé velkých charakterů, nemuseli mít žádnou explicitní božskou sankci, ale věřilo se, že tyto lidi vybral osud, konečně i v Bibli se naznačuje, že Kyra si vybral Bůh, aby srazil Babylon, nikdo nepochybuje o osudové roli starce Adenauera, Bůh musel stát v pozadí, když ho vybíral kapitán americké pěchoty. Západní svět vedl Truman, Eisenhauer, Churchill, rýsoval se de Gaulle, lišák Andreotti, proti nim stál Chruščov, Mao, Hočimin, Nehru, v Česku jsme měli elegána Novotného, který v podmínkách, které měl k dispozici, bez nostalgického přehánění vedl stát směrem, za který se nemusel nikdo stydět. Přišel Kennedy, Nixon, Reagan, Thatcherová, jakýmsi zábleskem velké minulosti mohl být i Trump, ale toho systém, jako by se styděl za své velké, rychle zlikvidoval. Kdo to dneska komanduje? V Rusku a v Číně je to jasné, ale kdo vede Západ, který si nárokuje planetární roli?

Na průměrné vůdce nedávné minulosti, jako Kohla nebo Mitteranda nahlížíme dnes jako na nedostižné velikány. Zažíváme konec Merkelové a dobu Macron, Scholz, Biden, Leyenová. Spíš než vůdcovství těchto lidí uvěříme, že rozhodování v západním světě řídí autopilot a sofistikovaný telefonní záznamník, který je napojen na funkční aparáty vojenských a finančních systémů. K této síti se napojuje NATO, americký vojenský průmysl a obři AGFAMu (Amazon, Google, Facebook, Apple, Microsofta a Twitter) a problém struktury západní moci je vyřešen. Žádná osudem nebo lidem vybraná osobnost a charakter. V minulosti se spojovaly politické autority s ekonomickým modelem, mluvíme o thatcherismu, reaganismu, v případě Lenina o NEPU, o tržní sociální ekonomice v Itálii atd. Dnes zažíváme velkou absenci nejen politických charakterů, ale současně i ekonomických modelů, v politice i ekonomice jsme vydáni na pospas turbokapitalismu, globalismu, humanitarismu, progresismu. Neexistuje kompetivita modelů a přístupů v žádné rovině, neexistuje suverenita, neexistuje soutěž pravice-levice. Existuje pouze nadosobní nekritizovatelné zglajchšaltované globální komando, prezentované jako přírodní zákon, které nesnese minimální opozici.

Často překvapuje i ubohost nástrojů tohoto západního globálního komanda. Mitterand mohl být považován na machiavelistického státníka, ale jeho politické intriky nikdy nebyly bez úrovně a mířily do historie. O bídě dnešní doby vypovídá včerejší interview Merkelové v Die Zeitu. Zajímavá kombinace lidské podlosti a slabého politického talentu bez vizí. Propůjčil by se Adenauer k podobnému způsobu podlosti a podvodu, ke kterému se Merkelová přihlásila, proti Stalinovi nebo Chruščovovi? Podvod podobného rozsahu v politice musí mít hrozné konce. Merkelová v Zeitu odhalila, kdo stojí za krvavou válkou na Ukrajině, uvedla, že Minské dohody v roce 2014, které zaručily ruskému obyvatelstvu na východní Ukrajině autonomii, byly dovednou kamufláží a podvodem proti Putinovi. Ukrajina byla tenkrát slabá a potřebovala čas na vyzbrojení, což se jí podle Merkelové povedlo, a mohla Minské dohody prohlásit za cár papíru, přitom Německo a Francie daly Rusku záruky za dodržování dohod. Merkelová uvedla, co v roce 2014 pozorovala v případě okresu Debalcevo, Putin mohl pohodlně zvítězit a země NATO tenkrát nebyly ochotny jako dnes Ukrajině pomáhat. Při pročítání těchto nesmyslů napadne srovnání konzervativních přístupů Kohla a bezskrupulózní počínání Merkelové. Konflikty v prostoru bývalého SSSR mají původ v hranicích nových republik, jejichž legitimita se opírá pouze o rozhodnutí politbyra komunistické strany a kterou kupodivu západní machiavelismus považuje za svatou. Často se tyto hranice nekryjí s národními hranicemi, a jsou zdrojem sporů, jak ukazuje řada konfliktních ohnisek po celém světě. Merkelová odhaluje v hovoru v Die Zeit opravdu zajímavý typ komedie, která se tenkrát v kanzleramtu odehrávala, schválila výstavbu Nord Stream 2, protože na to tlačily firmy a neschválení plynovodu by mohlo v čase podpisu Minských dohod vzbudit Putinovo podezření. Na dotaz, jak se podle jejího názoru zakončí konflikt na Ukrajině, na němž má evidentně podíl, odpověděla „upřímně řečeno nevím…“

 

LIBOR ČÍHAL

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (8 votes, average: 4,88 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*