Překvapivě aktuální latinské rčení pro dnešní dobu, vyznačující se experty všeho druhu, o jejichž závěrech se nediskutuje, a tvrzeními, která jsou pravdivá jenom proto, že je napsali v důvěryhodných médiích. Pochází od římského řečníka a filozofa Marcuse Cicera.
Marcus Cicero žil v prvním století před naším letopočtem a známým se stal především svým řečnickým uměním, které jej vyneslo až na pozici senátora. Koneckonců dodnes nesou řečnické soutěže jeho jméno.
Kromě kultivace projevu se věnoval i filozofii a překladům řeckých děl. Výraz „Ipse dixit” použil ve svém díle „De Natura Deorum”, O povaze bohů, a znamená „on to sám řekl”. Je doslovným překladem řeckého rčení, které používali žáci velkého Pythagora, když se jim nechtělo odůvodňovat svá tvrzení.
Když to řekne sám Mistr
„Ipse dixit”: protože to řekl sám Mistr, je to dostatečný argument a není nutné se tím dále zabývat. Řekl to Mistr, a proto to tak je, říkali Pythagorovi žáci.
V 17. století si studenti filozofie zvykli frázi „Ipse dixit” používat, byly-li tématem hovoru Aristotelova díla a jeho myšlenky. Když to řekl sám Aristoteles, není nutné cokoli dodávat, říkali studenti.
A o století později přišel anglický filozof Jeremy Bentham s výrazem ipse-dixitismus jako názvem pro jistý způsob argumentace. Doslova říká, že jeho otcem je despotismus a potomkem absurdita.
Slovo experta nestačí
„Ipse dixit” je dodnes standardní právní pojem, který označuje neprokázané tvrzení, jehož pravdivost je zcela závislá na autoritě toho, kdo ho pronesl. Naštěstí hledání pravdy v řádném soudním procesu ještě neodhodilo staletími prověřené postupy a expertní důkaz postavený jen a pouze na důvěryhodnosti toho, kdo jej předkládá, je nepřípustný.
Proto například soud v rozsudku Rosen vs. Ciba-Ceigy Corp. z roku 1996 uvedl ve zdůvodnění , že „u vědeckého důkazu musí být prokázáno, že je skutečně vědecký a nejedná se o nevědeckou spekulaci přednesenou byť skutečným vědcem”.
Ať žije ipse-dixitismus
Proces hledání pravdy ve veřejné diskuzi je u řady témat již zcela nemyslitelný. Oni sami to řekli, ticho bude, pravda je objevena. Ipse-dixitismus je moderním filozofickým směrem dneška.
Jak přesvědčivé, jak jednoduché, jak odzbrojující. Není se čeho bát.
Pozn. autora: V moderní podobě je ipse-dixitismus zřejmě zkombinován s mnohobožstvím. Dříve rčení „on sám to řekl” platilo jen pro Pythagora a Aristotela. Teď je těch, o jejichž slovech nemá smysl pochybovat, řádově více.
Post scriptum
Na konci svého života byl Cicero prohlášen za nepřítele státu a popraven. Na žádost jeho rivala Marka Antonia mu byly useknuty ruce a spolu s jeho hlavou vystaveny na Forum Romanum.
Buďte první kdo přidá komentář