Nějak se nám tady přemnožilo rčení „Ipse dixit”
Sdílet článek:

Překvapivě aktuální latinské rčení pro dnešní dobu, vyznačující se experty všeho druhu, o jejichž závěrech se nediskutuje, a tvrzeními, která jsou pravdivá jenom proto, že je napsali v důvěryhodných médiích. Pochází od římského řečníka a filozofa Marcuse Cicera.

Marcus Cicero žil v prvním století před naším letopočtem a známým se stal především svým řečnickým uměním, které jej vyneslo až na pozici senátora. Koneckonců dodnes nesou řečnické soutěže jeho jméno.

Kromě kultivace projevu se věnoval i filozofii a překladům řeckých děl. Výraz „Ipse dixit” použil ve svém díle „De Natura Deorum”, O povaze bohů, a znamená „on to sám řekl”. Je doslovným překladem řeckého rčení, které používali žáci velkého Pythagora, když se jim nechtělo odůvodňovat svá tvrzení.

Když to řekne sám Mistr

„Ipse dixit”: protože to řekl sám Mistr, je to dostatečný argument a není nutné se tím dále zabývat. Řekl to Mistr, a proto to tak je, říkali Pythagorovi žáci.

V 17. století si studenti filozofie zvykli frázi „Ipse dixit” používat, byly-li tématem hovoru Aristotelova díla a jeho myšlenky. Když to řekl sám Aristoteles, není nutné cokoli dodávat, říkali studenti.

A o století později přišel anglický filozof Jeremy Bentham s výrazem ipse-dixitismus jako názvem pro jistý způsob argumentace. Doslova říká, že jeho otcem je despotismus a potomkem absurdita.

Slovo experta nestačí

„Ipse dixit” je dodnes standardní právní pojem, který označuje neprokázané tvrzení, jehož pravdivost je zcela závislá na autoritě toho, kdo ho pronesl. Naštěstí hledání pravdy v řádném soudním procesu ještě neodhodilo staletími prověřené postupy a expertní důkaz postavený jen a pouze na důvěryhodnosti toho, kdo jej předkládá, je nepřípustný.

Proto například soud v rozsudku Rosen vs. Ciba-Ceigy Corp. z roku 1996 uvedl ve zdůvodnění , že „u vědeckého důkazu musí být prokázáno, že je skutečně vědecký a nejedná se o nevědeckou spekulaci přednesenou byť skutečným vědcem”.

Ať žije ipse-dixitismus

Proces hledání pravdy ve veřejné diskuzi je u řady témat již zcela nemyslitelný. Oni sami to řekli, ticho bude, pravda je objevena. Ipse-dixitismus je moderním filozofickým směrem dneška.

Jak přesvědčivé, jak jednoduché, jak odzbrojující. Není se čeho bát.

Pozn. autora: V moderní podobě je ipse-dixitismus zřejmě zkombinován s mnohobožstvím. Dříve rčení on sám to řekl platilo jen pro Pythagora a Aristotela. Teď je těch, o jejichž slovech nemá smysl pochybovat, řádově více.

Post scriptum

Na konci svého života byl Cicero prohlášen za nepřítele státu a popraven. Na žádost jeho rivala Marka Antonia mu byly useknuty ruce a spolu s jeho hlavou vystaveny na Forum Romanum.

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*