Profesor Drulák otevřeně o zájmech na pokračování války
Sdílet článek:

PZ

Petr Drulák se v rozhovoru pro Aby bylo jasno zaměřil na vývoj válečného konfliktu na Ukrajině a k cestám ukrajinského prezidenta po evropských zemích a také zkritizoval česká mainstreamová média, která pouze plní roli hlásné trouby vlády.

.

Profesor Drulák úvodem popsal, jak nahlíží na intenzivní cesty ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského po evropských zemích jako je Česká republika, ale také Bulharsko, Slovensko, Polsko a Turecko.
.
„Je zřejmé, že se snaží udržet proukrajinskou koalici, která má zájem na dalším pokračování války. Je to diplomacie, která slouží tomu, co Zelenskyj považuje za ukrajinský národní zájem. Já bych ani neřekl, že sleduje ukrajinský národní zájem, ale je to prostě zájem na pokračování války,“ řekl profesor Drulák s tím, že dlouho očekávaná ukrajinská protiofenziva podle něj nepřinesla žádný zásadní zlom.
.
„Ukázalo se, že Ukrajinci nejsou připraveni a vojensky nemají na to udělat nějaký zásadní průlom. Ukrajinská protiofenziva odpovídá velmi ztlumeným očekáváním,“ řekl dále Drulák.
.
Premiér Petr Fiala (ODS) se v souvislosti s návštěvou prezidenta Zelenského nechal slyšet, že prioritou naší zahraniční politiky je podpora Ukrajiny.
.
„Fialova vláda si z toho udělala takovou svou vizitku. A podle toho chce být vlastně poměřována. Možná tím chce zastínit různé vnitropolitické problémy. Chce ukázat, že my jsme na správné straně a děláme vše pro to, aby ta správná strana vyhrála. Je to určitá politická hra,“ pokračoval profesor Drulák.
„Je to vlastně potvrzení té dosavadní politiky. V podstatě je to ta politika, která je postavena na tom, že když budeme Ukrajinu dostatečně materiálně podporovat, tak Ukrajinci Rusy vytlačí. A na této, podle mého názoru velmi pochybné tézi, je postavena naše politika,“ řekl dále.
.
Z vládního prohlášení rovněž vyplývá, že prioritami jsou i přehodnocení vztahů s Ruskem a Čínou. To podle Druláka může občanům České republice přinést i určité problémy.
.
„K přehodnocení vztahů s Ruskem došlo tím nejrazantnějším možným způsobem, dnes už nemáme v Rusku ani velvyslance. Utlumování vztahů s Ruskem vidíme hlavně na cenách energií, což je docela zásadní. Vláda se snaží tlumit i vztahy s Čínou, což je něco, co mohou občané také pocítit bezprostředně, může to vést k ohrožení určitých dodávek, ve chvíli, kdy vznikne nějaká krizová situace,“ zdůraznil profesor a dodal, že v případě Číny je naše ekonomika na dodávkách v mnoha oblastech závislá.
.
Na cestě ukrajinského prezidenta se Česko významně podílelo, k dispozici dostal vojenský speciál, také česká média sledovala návštěvu Zelenského v naší zemí velmi detailně téměř minutu po minutě. To podle Druláka odpovídá naprosto vychýlené pozici České republiky.
.
.
„U nás opět vidíme takové to přehánění. Přijde mi, že v té zahraniční politice se to vyskytuje poměrně často, že se objeví nějaká iniciativa a my pak prostě jdeme přes všechny meze. Snažíme se ukázat, že jsme papežštější než papež. Je to něco, co pak rozděluje zemi. Myslím, že by nám slušel umírněnější styl české zahraniční politiky, než tato provokující gesta,“ pokračoval  Drulák.
.
„U nás média hlavního proudu neplní žádnou kritickou roli, ony jsou skutečně hlásnými troubami vlády. Nedávají tu kritickou zpětnou vazbu. Měly by upozorňovat i na různé negativní aspekty toho, co se děje na Ukrajině, na korupci, na to jak Zelenskyj vyřídil vnitřní opozici. To jsou věci, o kterých se běžný čtenář a divák nedozví. Místo toho dostává oslavné tirády, které bych čekal spíše v Severní Koreji než v médiích, která považují sebe sama za demokratická,“ dodal bývalý diplomat Drulák.
.
Profesor také kritizoval Pražský hrad za to, že z tiskové konference byla vyvedena ruská opoziční novinářka Farida Kurbangaleeva. I když byla řádně akreditována a odsuzuje válku, vyvedl ji z tiskového střediska policista a příjezd Volodymyra Zelenského nemohla sledovat.
.
„Kdyby toto někdo prohlásil o jiném národě, byl by odsouzen za rasismus. Tady máme lidi, kteří jsou šikanování, protože jsou Rusové, i když jsou opozičníci vůči Rusku. Myslím si, že celá ta liberální kavárna, která tak ráda mluví o lidských právech, nediskriminaci a o odmítnutí kolektivních vin, tak by se měla minimálně chytit za nos. Jestli tam opravdu nebyly žádné jiné důvody, tak mi to přijde jako obrovská hanba a myslím, že by se Kancelář prezidenta republiky měla za něco takového veřejně omluvit,“ uzavřel profesor Drulák.
.
prvnizpravy.cz
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*