LIBOR ČÍHAL
Na Titaniku se do spodních kajut valila voda a v horních patrech se servírovalo šampaňské, tak nějak to dnes vypadá v Evropě. Spory o tom, jestli předat nebo nepředat Ukrajině těžkou válečnou techniku skončily. Amerika dodá tanky Abrams a Evropa německé Leopardy, což je v zemích NATO nejrozšířenější tank. Německý kancléř schválil dodávku 14 tanků, tucet Polsko, čtyři Portugalsko, Španělsko, Británie tanky Challenger 2, Francie slíbila tanky Leclerc atd. Na Ukrajině se objeví všechny typy tanků současných západních konstrukčních škol. I laika napadne, že pro tak široký park tanků se bude obtížně školit obsluha, problematické může být i vedení boje a oprava techniky. Možná plánovači NATO předpokládají technický servis a obslužný kanonenfutr z členských zemí NATO, Česká republika, jak už víme od generála kandidáta a televizních propagandistů natovských idejí se o poctu umírat na bojišti hlásí první.
Na bojišti obvykle armádu tanků může zastavit jen jiný sbor tanků, technické variace jsou důležité, ale důležitější je schopnost velitelů a odvaha vojáků, pokud by modul Marker dokázal zlikvidovat tankové sbory NATO, byl by to zázrak a velká porážka NATO. Před rokem se tankové duely považovaly za odbytou záležitost dobrou tak pro historii válek, po roce válečného střetu je patrné, že tank je klíčem k celé válce. Zapomnělo se, že před pár lety, kdy válčil Izrael s Gazou a náčelníkem generálního štábu Tsahalu byl letecký generál, který neúspěšně vedl válku pouze letadly a raketami, ani po nekonečném bombardování Gazy válka nebrala konce, izraelské generalitě začalo být jasné, že bez tankových operací nevyhrají.
Ruské Topwar srovnávají britský Challenger 2 a ruský T-90M a T-62M. Kdo má víc šancí střet přežít? Opět ten, kdo dokáže lépe manévrovat. Dobrý tank stejně jako auto má dlouholetou historii. Před íránskou revolucí dodávali Britové Persii dobrý tank Shir-2, dobrý pro Peršany, ale chatrný pro britskou armádu. V průběhu desetiletí se parametry tanku vylepšovaly, od devadesátých let jde o Challenger 2. Ruský tankový expert Alexej Kuzněcov analyzuje možnosti obou tanků: To, že si Challenger snadno poradí s T62-M je pochopitelné, pravděpodobně s tímto tankem bude mít problémy i T-72B3. Britské dělo L30 bude mít velkou výhodu při střelbě na cíle na velké vzdálenosti (těch je Ukrajině hodně), ale prohraje v boji zblízka. Ruská děla snadno dávají rychlost 8-12 ran za minutu, britské třísložkové ruční nabíjení je pomalejší. Ruský tank si nabije dělo za 4 sekundy, Challenger za 8, znamená to, že v boji zblízka, tj. do dvou kilometrů, britský tank nemá šanci, v intervalu 2,3-5 km povládnou britské tanky a nad vzdálenost 5 km ruský tank nikdy neprohrál. Největší nebezpečí pro ruský tank je v intervalu 2,3 až 4 km. Ve srovnání rychlého operačního manévrování britský 70tunový tank neobstojí s lehkým a rychlým ruským tankem, a navíc v blátivém ukrajinském terénu. Tankový odborník dodává, že všechno záleží na kvalitě vedení tanku, a pak by mohl být britský tank pro ruská vojska velmi nebezpečným.
„Na bojišti obvykle armádu tanků může zastavit jen jiný sbor tanků…“
Tak nevím, mně to spíš připadá, že dnes nad tankem zabzučí dron, za minutu přiletí rachejtle a je po tanku.
Jsme jen chudá , zadlužená německá kolonie , lidi jako hlupáci volí PP !
Tak tady v tom mate prehled.Takze zbyva zajit za panem privatizacnim prognostikem a zeptat se ho,jestli se s tou prognozou ekonomickeho tygra stredni Evropy trochu neustřelil.No a placatime se v tom do dneska.A jak to tedy napravit?Zpatecku a mazat pry pryc.Tak to vidite ty verozvesty stastne budoucnosti.No a pan zvoleny prezident jakykoliv Vam popreje hodne uspechu zase neco vybudovat a at neklesate na mysli.