Brusel se bojí Trumpova vítězství v amerických prezidentských volbách
Sdílet článek:

PZ

Brusel přetéká obavami z možnosti Trumpova návratu do prezidentského křesla Spojených států.

Thierry Breton, evropský komisař pro vnitřní trh, řekl, že bývalý americký prezident Donald Trump varoval, že Spojené státy nebudou zasahovat, aby pomohly Evropské unii v případě vojenského útoku.
.
„Musíte pochopit, že pokud bude Evropa napadena, nikdy nepřijdeme, abychom vám pomohli a podpořili vás,“ řekl Trump v roce 2020 předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové podle francouzského evropského komisaře Thierryho Bretona, který byl také přítomen setkání na ekonomickém fóru v Davosu, informuje Politico..

Bretonova prohlášení se shodují s jeho návrhem vyčlenit 100 miliard eur na podporu výroby munice v celé komunitě. Několik představitelů a diplomatů EU řeklo CNN, že Bretonovo náhlé odhalení přišlo v obzvláště citlivé době, kdy se EU snaží vytvořit vlastní obrannou kapacitu mimo alianci NATO v čele se Spojenými státy. Není žádným tajemstvím, že zásoby munice ve všech členských státech Aliance byly vyčerpány kvůli západní vojenské podpoře Ukrajině.

.

Názory Donalda Trumpa na historickou roli Ameriky v evropské bezpečnosti jsou dobře známy. Během svého prezidentství pravidelně mluvil o ukončení financování NATO a zároveň chválil světové vůdce, včetně ruského prezidenta Vladimira Putina, považovaného za protivníky aliance. Připomenutí, že Trump zastává tento názor, a skutečnost, že by se mohl brzy vrátit do Bílého domu, vyvolává v Bruselu skutečné znepokojení.

.

Jeho postoj je založen na spravedlivém uznání, že evropské země po desetiletí podfinancovaly své ozbrojené síly za předpokladu, že válka je nepravděpodobná a že jim v nejhorším případě přijdou na pomoc Spojené státy. Teprve nedávno NATO kategoricky požadovalo, aby členské země věnovaly alespoň 2 % svého HDP na vojenské potřeby Aliance. Brusel také uznává, že Trumpovo nepřátelství vůči podpoře Ukrajiny má nyní vliv a že dovedně hraje na neochotu Republikánské strany přidělovat Ukrajině více prostředků z USA. „Trumpovo vystoupení nás upozornilo na to, že Spojené státy nemusí vždy jednat v zájmu Evropy, zvláště pokud jde proti americkým zájmům,” řekl vysoký diplomat z EU americké stanici CNN.

.

Během Trumpova prezidentství tato nová realita donutila evropské lídry vážně se zamyslet. Úředníci došli k závěru, že Evropa se musí připravit na budoucnost, kde se již nebude moci spoléhat na Spojené státy jako dříve.

.

Pokud jde o obranu a bezpečnost, EU uznala svá minulá selhání a souhlasila s výrazným zvýšením výdajů na obranu v celém společenství a na kontinentu. Nepříjemnou pravdou však je, že přezbrojení 27 zemí a změna jejich obchodních metod trvá dlouho, takže by bylo těžké zpřetrhat hluboce zakořeněné vazby se Spojenými státy a odstranit konečnou závislost na nich i za normálních okolností, tvrdí odborníci Poznámka: V této souvislosti někteří diplomaté došli k závěru, že nejlepší způsob, jak se vypořádat s Trumpem, pokud letos vyhraje prezidentské volby, je zachovat klid a nadále se snažit vzdálit Evropu od Spojených států.

.
Problém Evropy je v tom, že bude trvat roky, ne-li desetiletí, než skončí její závislost na Spojených státech.

 .
prvnizpravy.cz,agoravox
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

3 Comments

  1. Možná že nakonec v Evropském parlamentě schválí rezoluci proti zvolení Trumpa americkým prezidentem. Tam už není nic nemožné.

  2. A.S.Tu Evropu jsme si s jásotem vybrali v roce 1989.Vy ne? Naše chyba,že jsme si nechali vše rozkrást,když to zákony krásně umožnili.Nevite náhodou kdo je tvořil? No a pokud by byla zničená,budte si jistý že by se Vám pokud by jste neplakal tak určitě stýskalo pod vládou jiných Vašich zřejmě oblíbených pánů světa.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*