Jak zničit Rusko
Sdílet článek:

MANLIO DINUCCI

Přinuťte protivníka k bezohledné expanzi, abyste ho vyvedli z rovnováhy, a pak ho zničte. To není popis judistického chvatu, ale plán proti Rusku vypracovaný Rand Corporation, nejvlivnějším think tankem v USA. Rand, který zaměstnává tisíce odborníků, se prezentuje jako nejspolehlivější zdroj zpravodajských informací a politických analýz pro vedoucí představitele Spojených států a jejich spojenců.
Rand Corp se pyšní tím, že přispěla k vypracování dlouhodobé strategie, která umožnila Spojeným státům vyhrát studenou válku tím, že donutila Sovětský svaz spotřebovat ve strategické konfrontaci vlastní ekonomické zdroje.

Právě tento model se stal inspirací pro nový plán Overextending and Unbalancing Russia (Plán na přetížení a destabilizaci Ruska), který Rand zveřejnil.

[...]

Podle jejich analytiků zůstává Rusko pro Spojené státy silným protivníkem v některých zásadních oblastech. Aby se USA a jejich spojenci s tímto protivníkem vypořádali, budou muset realizovat společnou dlouhodobou strategii, která využije slabých míst Ruska. Rand proto analyzuje různé prostředky, jimiž lze Rusko vyvést z rovnováhy, a u každého z nich uvádí pravděpodobnost úspěchu, přínosy, náklady a rizika pro USA.

Analytici Randu odhadují, že největší zranitelnost Ruska spočívá v jeho ekonomice, a to kvůli jeho silné závislosti na vývozu ropy a plynu. Příjmy z tohoto exportu lze snížit zpřísněním sankcí a zvýšením vývozu energií ze Spojených států. Cílem je přimět Evropu, aby snížila dovoz ruského zemního plynu a nahradila jej zkapalněným zemním plynem přepravovaným po moři z jiných zemí.

Dalším způsobem, jak dlouhodobě destabilizovat ruskou ekonomiku, je podpora emigrace kvalifikovaných pracovníků, zejména mladých Rusů s vysokou úrovní vzdělání.

V ideologické a informační oblasti by bylo nutné podporovat vnitřní soupeření a zároveň podkopávat obraz Ruska navenek, a to jeho vyloučením z mezinárodních fór a bojkotem mezinárodních sportovních akcí, které pořádá.

V geopolitické oblasti by vyzbrojení Ukrajiny umožnilo USA využít ústřední bod vnější zranitelnosti Ruska, ale muselo by být pečlivě propočítáno, aby bylo Rusko pod tlakem, aniž by sklouzlo k velkému konfliktu, který by vyhrálo.

Ve vojenském sektoru by USA mohly mít vysoké výhody při nízkých nákladech a rizicích, kdyby zvýšily počet pozemních jednotek ze zemí NATO působících v protiruské funkci.

USA se mohou těšit z vysoké pravděpodobnosti úspěchu a vysokých přínosů při mírných rizicích, a to zejména investováním především do strategických bombardérů a útočných raket dlouhého doletu namířených proti Rusku.

Opuštění smlouvy INF a rozmístění nových jaderných raket středního doletu namířených na Rusko v Evropě by vedlo k vysoké pravděpodobnosti úspěchu, ale představovalo by také vysoká rizika.

Kalibrací jednotlivých možností tak, aby bylo dosaženo požadovaného efektu – uzavírají analytici Randu – by Rusko nakonec zaplatilo nejtvrdší cenu v konfrontaci, ale USA by také musely investovat obrovské prostředky, které by tak již nebyly k dispozici pro jiné cíle. To je také předběžné varování před nadcházejícím výrazným zvýšením vojenských výdajů USA/NATO na úkor sociálních rozpočtů.

Takovou budoucnost nám plánuje Rand Corporation, nejvlivnější think tank Deep State – jinými slovy podzemní centrum reálné moci sevřené ekonomickou, finanční a vojenskou oligarchií -, který určuje strategická rozhodnutí nejen USA, ale celého západního světa.

„Možnosti“ stanovené plánem nejsou ve skutečnosti ničím jiným než variantami téže válečné strategie, jejíž cenu v podobě obětí a rizik platíme my všichni.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (12 votes, average: 4,17 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

12 Comments

 1. D.No hlavně ten hlavní chciválek nedá pokoj, ikdyž je celý svět přesvědčen že RF nejde zničit.No tak mu to běžte rozmluvit.Pokud se Vam to podaři,tak Vas svet bude nosit na ramenou.

  • No……. prozatím svět nosí na rukou “šavlozubého Putina, který hraje bílými” :-))

 2. Rusko porazit bez jaderné války nelze. A pokud za Ruskem stojí globální Jih, tak má Západ prostě smůlu. Sankce to nevytrhnou….sorry jako..

 3. Narýsujte dějiny USA jako dějiny mírumilovného státu, který nikdy nevedl dobyvačné války. Když svět a Rusko uvidí takový obraz o USA, zalekne se a poklekne dřívě, než podlehne.

 4. Anglosasové se rodí s vrozenou představou, že jejich největším nepřítelem a tím, kdo za je odpovědný za všechno zlo světa jsou Rusové – bez ohledu na to, kdo aktuálně stojí v jejich čele.
  Oh, those Russians … (Boney M – Rasputin)

 5. Z těch vývodů toho think thanku je zřejmé, že našim americkým přátelům nejde o proklamované šíření a ochranu demokratických hodnot, ale jen o to, zničit mocenského konkurenta, v daném případě i za cenu zničení celé Evropy. Je to prachobyčejný imperialismu v té nejútočnější podobě. Američani se dostali vojensky až na hranice Ruska a to má být podle nich v pořádku. Když si Čína domluvila vojenskou základnu na Š. ostrovech, 10 000 km od hranic USA, to má naopak být bezprecedentní ohrožení bezpečnosti USA. Jak jinak nazvat ty, co to Američanům žerou, než užitečnými idioty.

  • T.Tak jste se pořádně rozčilil jak Vám USA ublizují a svobodně se muzete rozhodnout,ze to tak nenechate a budete žít jinde a líp.Vidíte jak je na světě krásně?.Pro Vás samozřejmě.Jinde Vam muzou jenom závidět.

 6. Oni ti “vaši” přátelé hlavně potřebují rabovat nerostné bohatství kterého má Rusko mnoho a ti tzv “přátelé” už ho kde mohli vyrabovali. Bez toho ta “světová” ekonomika už nemůže být světovou.
  Zaplať panbů Rusko nejsou indiáni s luky a tomahavky. A co se týče bezpečnosti tak tu jim právě musí zajistit EU a jiné Rectal Aplinistické státy, neb Yankees a NATO sice dokáží hrdinně napadat státy, ale jak jsme už několikrát zažili i hrdinně utíkat s těchto.

 7. P.Vy budete s panem donyvatelem asi jediní na světě kteři si mysli,že lze napadnout jadernou mocnost.Všichni ostatní mají svojich starostí až nad hlavu.A lepší je suroviny v pohodě kupovat, než se lomozit s jejich těžbou.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*