JOSEF NOŽIČKA
Dle zpráv, zveřejněných dnes v některých médiích (například zde na iDnes nebo zde na Seznam Zprávy), nabízel ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka bývalému generálnímu řediteli Úřadu práce Viktoru Najmonovi mimořádnou odměnu, pokud se rozhodne na svůj post sám rezignovat. Pokud by se přitom Najmon rozhodl Jurečkovu nabídku neakceptovat, čekalo by ho naopak vystavení špatného služebního hodnocení, který by pak mohlo být problémem při hledání nové práce. Vyplývá to z nahrávky, kterou si Viktor Najmon tajně pořídil, když tušil, že se ho chce ministr Jurečka zbavit.
Předseda KDU-ČSL, místopředseda vlády i ministr práce a sociálních věcí v jedné osobě, který byl ještě nedávno řazen mezi ty vcelku slušné politiky, se začal „vybarvovat“ již tím, když nedávno přišel s nápadem, jak důchodcům na poslední chvíli sebrat část slibovaného valorizačního příspěvku, případně i tím, jak nekompromisně prosazoval na post ministra životního prostředí kontroverzního brněnského politika Petra Hladíka. Ovšem nátlak na svého podřízeného, spojený s vyhrožováním a de facto nabízením úplatku ze státních peněz, to už je opravdu věc, která nejde dohromady nejenom s křesťanskou morálkou, ale především s politickou kulturou v kterékoliv demokratické zemi.
Proto jsem dnes byl nemile překvapen nejenom tím, co na Mariana Jurečku „prasklo“, ale i reakcí premiéra Petra Fialy. Ten totiž postup vicepremiéra a ministra práce a sociálních věcí místo rázného odsouzení naopak pochválil slovy: „Tehdejší ředitel (Najmon) byl chráněn služebním zákonem, takže pan ministr hledal cestu, jak to vyřešit a nakonec se to vyřešilo. Jsem rád, že pan ministr Jurečka našel řešení a budeme se posouvat, aby úřady práce pod novým vedením se staly dostatečně moderní a plnily své úkoly.“ (viz odkaz zde)
Takže pro premiéra naší země je obhajitelné i to, když se ministr jeho vlády zbaví nepohodlného člověka nabídnutím tučného úplatku, který by byl použit ze státních peněz a šel by tak z kapes daňových pokladníků? Navíc ještě v době, kdy na nás vládní politici pravidelně apelují tím, že je třeba se vzhledem k takřka krvácejícímu státnímu rozpočtu uskromnit? To opravdu má být po kauze Dozimetr (která se týkala vládního hnutí STAN) další ukázka nové politické kultury, kterou současná vládní koalice občanům před sněmovními volbami v roce 2021 slibovala? Jenom by mě opravdu zajímalo, kolik tehdejších voličů koalic Spolu či PirSTAN těmto slibům stále ještě věří…
Be the first to comment