V Poslanecké sněmovně již druhým týdnem probíhal ostrý střet opozice s vládní koalicí kvůli novele zákona o důchodovém pojištění, která je součástí vládního konsolidačního balíčku. Vládní návrh byl přijat.
Novela má zpřísnit pravidla předčasných důchodů, zpomalit valorizací penzí či nahradit současnou mimořádnou valorizaci při vyšší inflaci dočasným přídavkem.
Dnes, 26. července, bylo na programu pokračování 3. čtení novely. Dopoledne se ujali více než dvouhodinového bloku kritiky vlády předseda hnutí ANO Andrej Babiš a Tomio Okamura z SPD.
Babiš se ohradil vůči kritice koalice, že opoziční poslanci novelu obstruují, a několikrát skloňoval pojem „nová totalita“, míříc na vládu a média.
Okamura vyčetl vládě, že chce „okrást všechny současné i budoucí příjemce důchodů“ a dále uvedl, že „na rozdíl od Fialovy vlády prosazujeme opatření proti inflaci, nikoliv proti důchodcům. A SPD chce zachovat stávající valorizace důchodů proti zvůli vládní pětikoalice“.
Poté obvinil vládu, že „chce okrást o peníze naše slušné občany“ a přeposlat je Ukrajincům, přičemž zmínil, že od ministra Rakušana dostal čerstvou informaci o dosavadní vládní finanční pomoci ukrajinským migrantům v hodnotě 40,5 miliardy Kč. Spolu s tím poukázal i na miliardy dosavadní vojenské pomoci Ukrajině.
Epoch Times požádal ministra Rakušana i vládní tiskovou kancelář o komentář, ale do doby publikování zprávy nereagovali.
Poté odpoledne poslanec a předseda poslaneckého klubu TOP09 Jan Jakob převzal návrh opoziční poslankyně Lucie Šafránkové (SPD) o vrácení novely do druhého čtení, který později v hlasování neprošel.
Šafránková tento krok koaličnímu poslanci vyčetla s tím, že „vládní pětikoalice má strach z ústavní stížnosti, a z toho, že nejedná v souladu s jednacím řádem“, a že nedostala možnost svůj návrh okomentovat.
Následovalo hlasování o sedmnácti pozměňovacích návrzích, až se nakonec po třinácté hodině dostalo k hlasování o souhlasu s vládním návrhem zákona – novele zákona 155/1995 Sb. o důchodovém pojištění.
Ze 155 přítomných poslanců hlasovalo zcela po koaličně-opozičních liniích 86 pro a 69 proti.
Po odhlasování novely se ujali slova Alena Schillerová (ANO) a Radim Fiala (SPD), kteří pohrozili vládě, že se společně obrátí na Ústavní soud.
Nyní novela zákona zamíří do Senátu PČR.
Buďte první kdo přidá komentář