Vidlák: Demokracie odchází v záři hořících knih
Sdílet článek:

PZ/VIDLÁK

Ústavní soud (podle očekávání) zamítl návrh poslanců hnutí ANO na zneplatnění nižší valorizace penzí, kterou prosadila vládní koalice. Senátorka Jana Zwyrtek Hamplová k tomu poznamenala, že „prohráli senioři a správný legislativní proces a vyhráli ministři, kteří se přiznali raději k vlastní neschopnosti, než aby přiznali účel“. Náš minulý rozhovor jsme končili Vaší prognózou, jaký verdikt Ústavní soud vysloví. A nemýlil jste se. Nejde proto začít ničím jiným než toto rozhodnutí Ústavního soudu zhodnotit.  

 
 • Jaké podle Vás rozhodnutí Ústavního soudu je a o čem svědčí?
Ústavní soud už také patří pod líbodémo. Nic víc, nic míň. Ale to jsme věděli. Varovali jsme před touto variantou před senátními volbami v roce 2022, varovali jsme před prezidentskou volbou v roce 2023… Teď se to jen potvrdilo.

Na druhou stranu, už neexistuje žádný důchodce z Vysočiny, který s vládními opatřeními souhlasí. Onen slavný reklamní děda mluvil o valorizacích ještě v době, kdy ceny energií nebyly tak vysoko a nutella se dala koupit o dost levněji než dnes. Všichni senioři v republice budou volit někoho jiného než Pětikolku. A jejich rodinní příslušníci v mnoha případech také. Je snadné být liberálem, když je vaše maminka zajištěná a spokojená. Když živoří bez topení, tak se vám světonázor začne měnit.

 • Jaké to může (nebo bude mít) dopady na nálady ve společnosti?
No, rozhodně to na dobré pohodě nikomu nepřidá.Obzvlášť, až se začne ukazovat, na co vláda použila peníze, co sebrala důchodcům. Až se ukáže, že se z toho nic nepostavilo, jen se to vystřílelo na východní frontě. A až se pak ukáže, že celá válka na Ukrajině není vyhraná, až se ukáže, že Evropa opravdu ztratila konkurenceschopnost, až se ukáže, že se tu za poslední roky prošustrovalo víc peněz, než co by stály čtyři jaderné reaktory… tak nám k revoluci bude chybět jen rozbuška…
Demokracie odchází v záři hořících knih. Pak nastávají tisícileté říše, které o pár let později končí ruskými tanky v rozvalinách Berlína. Můžeme si odškrtnout další milník. Pokud se pamatuji, teď by měly nastat nějaké Norimberské zákony, které rozdělí společnost na občany a neobčany. A pak… pak už s knihami budou pálit i jejich autory.  Křišťálová noc… Heinrich Heine už dávno napsal, že Dichter und Denker werden Richter und Henker.

Někdy mezi Norimberskými zákony a Křišťálovou nocí existuje krátké období, kdy se člověk musí rozhodnout, jestli ohne hřbet, zglajchšaltuje se a dá své syny pro svatou válku proti Rusku… a nebo zdrhne.

 • Korespondenční volba prošla Sněmovnou do dalšího čtení.  Jak moc se blíží ten „bod zlomu“, kdy se nám pojem „demokratická a svobodná volba“ zcela rozplyne před očima?

Zrovna dneska jsem napsal článek pro Vidlákovy kydy, kde se nad touto radioaktivní věcí zamýšlím. Vypadá to, že máme před sebou poslední svobodné a necinknuté volby. Do europarlamentu a do krajských zastupitelstev. Do sněmovny už budeme volit za pomoci “cizích vojsk.” Možná proto bychom letošnímu volebnímu roku měli věnovat hodně pozornosti. Je to možná naposled, co tu nějaká svoboda volby bude.

 • Senát v týdnu odmítl ratifikaci Istanbulské úmluvy. Odpůrci úmluvy se obávali dopadů na společnost a zastírání jejích skutečných cílů. Mezi ně zařadili odklon od standardního pojetí muže a ženy, vnucování genderové ideologie nebo snahu nevládních organizací vynutit si na státu finanční příspěvky pro naplňování úmluvy. Naopak ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN) označil rozhodnutí Senátu za „mezinárodní ostudu“. Jak hodnotíte rozhodnutí Senátu Vy?
Já to jako ostudu rozhodně nevidím a mám maličkou naději, že když senát odmítl Isanbulskou úmluvu, mohl by zamítnout i korespondeční volbu. Je to naděje pranepatrná, ale svítí jako svíčka ve tmě. Vypadá to, že v senátu zůstalo ještě trochu zdravého rozumu. Kdo by to byl řekl, že budoucnost této země bude záviset na lidech, kteří jsou zvoleni třeba jen devíti tisíci hlasy…
 
 • Po skandálním vánočním večírku a mnohonásobných výmluvách a lžích je předseda KDU-ČSL Marian Jurečka opět na koni. Lidovci, kteří se dlouhodobě potýkají s nízkými preferencemi, které by zdaleka nestačily pro vstup do Poslanecké sněmovny, svého šéfa podrželi a Jurečka tak nadále zůstává ve vedení strany i ministerstva práce a sociálních věcí. Připadá mi, že je to jak další pokračování nepovedené politické reality show „Jak lidovci přicházejí o voliče“ tentokráte s názvem „Konec lidovců v Čechách…“ Jak to vidíte Vy?

Lidovci už nejsou politická strana, ale koule na noze, která má po Jurečkově večírkovém extempore potenciál potopit celou koalici SPOLU. Lidovci už generují záporné hlasy. Podle mě už ostatní jen hledají nějakou vhodnou záminku, aby SPOLU rozpustili a nevypadalo to moc blbě. Ale Jurečka je nezmar. Ten vydrží všechno. Ale ať se stane cokoliv, Jurečka je už univerzální viník všeho špatného, co se naší Pětikolce stane.

 • Vypadá to, že se nám tu v Čechách rozjíždí další nešvar… bortit a ničit jednu tradiční politickou stranu za druhou, zadupávat tradice a hrdost ke své vlasti či rozkládat morálku.  Proč k tomu dochází právě teď a může to být předzvěstí nějakého „nebezpečně velkého třesku“?
Ale kdepak, k tomu nedochází až odteď. Liberálové to tak chtěli už hodně dlouho. Jen se s tím museli tajit a různě to maskovat. Až teď, když mají všechny státní instituce pod palcem, tak odhazují masky a ukazují pravou podstatu, která má místo srdce břicho a místo duše tlamu.
Víte, já mám jedinou naději, že hlupáci jako Fiala či Síkela nebudou schopni svoje záměry dotáhnout do konce, protože jsou ve skutečnosti líní a neschopní. To je naše jediná naděje. Ježí se mi chlupy na zádech hrůzou, když si uvědomím, že také mohli mít schopnosti a disciplínu jako třeba Stalin, nebo Hitler.
Prvnizpravy.cz
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (24 votes, average: 4,67 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

4 Comments

 1. K nadpisu “Demokracie odchází v záři hořících knih” bych měl připomínku – spíš by to mělo být “Svoboda odchází v záři hořících knih”. I knihy (a jejich autory) je možno pálit demokraticky.

 2. Pan autor zjistil,že se dá slušně živit psaním od rána do večera od možného do nemožného a peníze se sypou.Jinak to vypadá na dalšího neomylnèho s klíči od všech dveří.

  • Vy jste se měl především starat, vy doživotní, tupé parazitické lejno, abyste byl v životě k něčemu užitečný! Mít takový lidský odpad v rodině, už by neexistoval!

 3. Id.Ale copak pane copak Vam zase ti lidi udělali? Zase to nesedí? Tak se na to vykašlete,ono se to usadí.Ta previt ideologie že? Ukradli Vam ji že? Nebojte se,zase si najdete jinou a budete konečně spokojen.Třeba z
  RF utíkaji lidé ven,Vy můžete zase dovnitř,všichni budete spokojeni a na svetě už bude konečně klid.Tak vidite že to půjde,a ne že ne.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*