Byl to pokus o atentát. Netanjahua chtěl zabít Hizballáh




Sdílet článek:

LIBOR NOVÁK

V sobotu došlo k pokusu o atentát na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, za který podle jeho vyjádření stojí íránem podporovaná militantní skupina Hizballáh. Libanonský dron, který zasáhl Netanjahuovu rezidenci v pobřežním městě Cézarea, byl podle úřadů vyslán z Libanonu. Premiér útok označil za “vážnou chybu” a slíbil tvrdou odplatu vůči Íránu a jeho spojencům. Incident nastal v době eskalace bojů mezi Izraelem a ozbrojenými skupinami v regionu, které podporuje Teherán.

Podle oficiálních informací se Netanjahu s manželkou v době útoku nenacházeli v domě, a tak zůstali nezraněni. Přesto premiér vyjádřil ostrou reakci. „Dnešní pokus íránského proxy-Hizballáhu zavraždit mě a moji manželku byl vážnou chybou,“ uvedl ve svém prohlášení. Vyzval k odpovědnosti Írán a varoval, že každý, kdo se pokusí ublížit izraelským občanům, „zaplatí vysokou cenu.“

Netanjahu rovněž zdůraznil, že Izrael je odhodlán dosáhnout všech svých válečných cílů a zabezpečit region na mnoho dalších let. Tato vyjádření přicházejí v době, kdy napětí mezi Izraelem a ozbrojenými skupinami v regionu roste. Kromě Hamasu, který operuje v Pásmu Gazy, jsou do konfliktu stále více zapojovány i další íránem podporované skupiny, jako je právě Hizballáh.

Od 7. října 2023, kdy palestinské militantní hnutí Hamas podniklo koordinovaný útok na Izrael, zuří v Pásmu Gazy válečný konflikt, který má dalekosáhlé důsledky. Izrael v reakci na útoky zintenzivnil vojenské operace proti Hamasu a dalším ozbrojeným skupinám v regionu, které Teherán dlouhodobě podporuje a vyzbrojuje. Konflikt se však rychle rozšířil i mimo hranice Gazy, kdy se do bojů zapojily další skupiny, včetně Hizballáhu operujícího na jihu Libanonu.

Právě Hizballáh, který má úzké vazby na Írán, se podle izraelských zdrojů stal aktivním účastníkem konfliktu. Ačkoli se k sobotnímu útoku dronem na Netanjahuův dům nevyjádřil, íránská mise při OSN potvrdila, že za ním stojí právě tato libanonská skupina. V krátkém prohlášení, ze kterého citovala oficiální tisková agentura IRNA, Írán uvedl, že za útok je zodpovědný Hizballáh.

Írán hraje v tomto konfliktu klíčovou roli jako hlavní sponzor řady militantních skupin, které tvoří tzv. “osu odporu.” Kromě Hizballáhu do této osy patří i hnutí Hamas a další ozbrojené skupiny napojené na Teherán. Tyto organizace vedou vojenské operace proti Izraeli a snaží se podkopat jeho pozici v regionu. Boje mezi Izraelem a těmito skupinami nabírají na intenzitě a hrozí další eskalací.

Izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac obvinil Írán, že vede „osu zla“ regionálních zástupců. V příspěvku na sociální síti X (dříve Twitter) uvedl, že sobotní útok dronem „odhalil pravou tvář“ islámské republiky, která stojí za ozbrojenými akcemi proti Izraeli.

Vztahy mezi Íránem a Izraelem jsou dlouhodobě napjaté. Izrael vnímá Írán jako jednu z největších hrozeb pro svou bezpečnost a dlouhodobě upozorňuje na jeho jaderný program i na podporu militantních skupin v regionu. V posledních měsících však došlo k přímějšímu zapojení Íránu do konfliktu. Teherán podnikl během války v Gaze dva přímé útoky na Izrael, naposledy 1. října, kdy vystřelil přes 200 raket na izraelské území.

Írán zatím veřejně neodpověděl na hrozby izraelského premiéra. Nicméně mluvčí íránského ministerstva zahraničních věcí Esmáíl Bagháí na Netanjahuova obvinění reagoval slovy, že Izrael „šíří lži“ a že jeho vláda vede „zločineckou politiku“ vůči regionálním státům. Teherán zároveň varoval, že jakýkoli izraelský pokus o odvetu nezůstane bez reakce.

Situace na Blízkém východě zůstává vysoce nestabilní. Boje mezi Izraelem a militantními skupinami napojenými na Írán se neomezují pouze na Pásmo Gazy, ale rozšiřují se i do Libanonu a dalších oblastí. Vzhledem k tomu, že Hizballáh a další íránské proxy skupiny pokračují v bojích, existuje riziko, že konflikt přeroste v širší regionální válku.

Izrael nadále podniká cílené útoky na vůdce militantních skupin, včetně nedávné likvidace šéfa Hizballáhu Hasana Nasralláha. Tyto operace však vedou k odvetným akcím ze strany těchto skupin, čímž se spirála násilí stále více prohlubuje.

Mezitím se mezinárodní společenství snaží situaci diplomaticky řešit, ale bez výrazných výsledků. Írán se zavázal, že bude nadále podporovat své spojence v regionu, a Izrael zdůrazňuje, že nepoleví ve své snaze zničit infrastrukturu militantních skupin.

Tento pokus o atentát na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua je dalším znakem eskalujícího konfliktu na Blízkém východě, který hrozí destabilizovat celý region na dlouhá léta.

EUROZPRAVY.CZ

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (12 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

5 Comments

  1. Militantní teroristi z Bešalelu napojení na hnUSA spustili své kykyryký, poněvadž soupeř si dovolil opětovat palbu.

  2. Kdo vstoupí do války a zabíjí lidi, musí počítat s tím, že i jeho budou chtít zabít, to je ve válce normální jednání. Válka je stav, kdy je vše obráceně – zabijte v míru pět lidí a jste masový vrah, zabijte jich ve válce sto a udělají z Vás hrdinu. (Pokud nevymlátíte nemocnici nebo podobné zařízení, to jste pak možná válečný zločinec, ale jen v případě, že stojíte na špatné straně, tj. té, co nevyhraje).

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*