Politické spekulace z USA
Sdílet článek:

G. SITAŘ

Proč nominovala Demokratická strana do prezidentských voleb Joe Bidena, který stěží zvládne krátký projev bez klopýtnutí a jehož podpora neustále klesá? Je to proto, že jeho víceprezidentka Kamala Harris je ještě větší katastrofa?

Celý článek je subjektivní výběr různých spekulací nezávislých politických komentátorů. Jedná o spekulace, ale i ty patří do informačních zdrojů každého občana, pokud si je bude chtít přečíst. Progresivní demokracie to nechce slyšet, ale je to tak.

Pokud se někde v textu objeví nějaká faktická informace, je její zdroj uveden v odkazu na konci článku.

Joe Biden tápající

Vzhledem k tomu, že je velice obtížné utajit před světem a širokou veřejností fyzický a zejména mentální stav prezidenta nejmocnější země světa, spekuluje část veřejnosti, ta, která je odolnější vůči propagandě, jaká je strategie Demokratické strany pro nadcházející prezidentské volby.

Jednou z variant bylo odvolání prezidenta podle 25. dodatku americké Ústavy, která řeší nástupnictví ve funkci v případě smrti, odvolání v procesu impeachmentu nebo v případě neschopnosti vykonávat funkci. Jedním z možných důvodů, proč se tak ještě nestalo, je víceprezidentka Kamala Harris, která by v případě odvolání Joe Bidena převzala jeho roli a která je ještě méně oblíbená než Joe Biden.

Kamala Harris mumlající

Washington Post dokonce otiskl minulý týden sloupek, ve kterém jeho autorka prosí Kamalu Harris, ať v zájmu USA rezignuje. V článku píše, že pro své zvolení měla Kamala Harris superpředpoklady. První černoška a první žena asijského původu, která byla nominována na roli víceprezidentky.

„Zdálo se, že úkolem Kamaly Harris je být zticha, aby svého šéfa neuváděla do rozpaků svými někdy nesmyslnými bláboly. Její kouzlo je toto: Byla vybrána, protože je černoška a žena, což je kombinace, která znamená jisté zaměstnání. Teď, když se stala pro Demokratickou stranu zátěží, jí Biden nemůže odvolat.”

Někdo to okomentoval tak, že druhá nejmocnější osoba v zemi, Kamala Harris, je v podstatě ještě horší než senilní prezident, o kterém každý tuší, že on není ten, kdo vládne.

Michelle nebo Gavin?

V situaci, kdy Joe Bidena nemá smysl odvolávat, protože Kamala Harris je ještě méně oblíbená, panovaly spekulace, že Demokratická strana vytáhne pro volby v roce 2024 nového kandidáta. Často zmiňovanými jmény byl kalifornský guvernér Gavin Newsom nebo manželka bývalého prezidenta Michelle Obama.

Michelle Obama ovšem na počátku března oznámila, že se o pozici prezidentky USA nebude ucházet. Vhodný okamžik pro nástup Gavina Newsoma už dávno vypršel. Navíc je představitelem liberální Kalifornie, jejíž politiku považuje za příliš liberální i třetina demokratů.

Za dané situace tak Demokratické straně zůstal jako kandidát pouze Joe Biden, o kterém si i nadpoloviční většina jeho voličů myslí, že je pro funkci příliš starý.

Když lidé nevolí, jak by měli…

Demokraté doufali, že se jim podaří zbavit se Donalda Trumpa za pomoci 91 žalob, které na něj byly podány. Nejvyšší soud jim tento měsíc připravil první větší prohru, když řekl, že žádný soud v nějakém americkém státě nemůže rozhodovat o tom, kdo bude kandidovat na prezidenta. Další případ, tentokrát o prezidentské imunitě, bude ten samý soud rozhodovat v dubnu, ale už teď je zřejmé, že i kdyby rozhodl v Trumpův neprospěch, neskončí soudní proces do voleb.

Obří pokuta ve výši přes 400 milionů dolarů za to, že Trump podvedl banky, přestože banky tvrdí, že podvedeny nebyly, by neměla Trumpa ohrozit. Podle New York Post dokonce zvažuje, že nechá státní zástupkyni, aby začala zabavovat jeho majetek, protože šance na zvrácení rozsudku u odvolacího soudu mimo ultraliberální New York je relativně slušná.

Navíc je pokuta za údajný podvod na bankách, který viděla státní zástupkyně, ale ne zúčastněné banky, negativním signálem pro všechny hráče v jakémkoli byznysu v New Yorku. Pokud si může státní zástupce vymyslet podvod na základě subjektivního stanovení hodnoty, nemůže si být nikdo jist, že nedopadne stejně v okamžiku, kdy se znelíbí státní moci.

Trump může mít problémy zajistit hotovost na zaplacení pokuty, ale hodnota jeho majetku vysoce přesahuje výši pokuty. Tento týden napsal Wall Street Journal, že jen hodnota Trumpova podílu v sociální síti Truth Social by při uvedení na burzu mohla dosáhnout více než 3 miliard dolarů.

Prezident ve vězení?

Možná posledním želízkem v ohni je spor mezi Donaldem Trumpem a bývalou pornoherečkou Stormy Daniels ve státě New York, ve kterém může být Donald Trump odsouzen do voleb. Teoreticky by tak mohlo dojít k situaci, kdy nově zvolený prezident USA pronáší projev k národu z vězení. V takovém případě by ovšem pravděpodobně zasáhl Nejvyšší soud.

Ve většině průzkumů zaostává Joe Biden za Donaldem Trumpem ve všech klíčových státech. Podpora Joe Bidena rapidně klesá zejména v tradičních baštách Demokratické strany, mezi černochy a hispánskou komunitou. Obavy demokratů rostou.

Plán B: volby poštou

Poté, co ztroskotaly snahy o kriminalizaci politického protivníka, zbývá Demokratické straně hlasování poštou, které umožňuje masivní volební machinace ze dvou jednoduchých důvodů. Na volebních seznamech v jednotlivých státech jsou statisíce až miliony neplatných voličů a řada států nekontroluje ani podpisy na hlasovacích lístcích zaslaných poštou. Nemluvě o tom, že ve 14 státech lze volit bez jakéhokoli dokladu totožnosti.

Americký ministr spravedlnosti Merrick Garland prohlásil v prvním březnovém týdnu, že jeho úřad bude bojovat proti zákonům, které požadují doklad totožnosti u voleb, neboť jsou podle něj diskriminující. Komentář, že tím umožní nelegálním migrantům hlasovat, označili kontroloři informací za jednoznačnou dezinformaci.

Barack Obama nikdy neodešel

Řada komentátorů si myslí, že z pozadí tahá za nitky Barack Obama. Koneckonců to sám řekl v roce 2020 v televizním rozhovoru s komikem Stephenem Colbertem:

„Kdybych mohl mít náhradníka, frontmana nebo frontmanku, a oni by měli sluchátka a já bych byl jen ve sklepě v teplákách a pozoroval, co se děje, a mohl bych tak dodat program, ale někdo jiný by mluvil a dělal všechny ceremonie, tak by mi to nevadilo.”

Plastová figurína

Podle této teorie je Joe Biden kandidátem, protože je to pouhá plastová figurína, kterou občas ukáží na veřejnosti. A pokud ji dostatečně nadopují povzbuzujícími prostředky, zvládne hovořit hodinu bez zádrhelu jako během nedávného projevu o stavu Unie. Ale nerozhoduje o ničem. Veškerá klíčová rozhodnutí pro něj připravují osoby v zákulisí, mezi kterým hraje Obama nebo jeho lidé rozhodující roli.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (13 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*