Teroristický útok na západním okraji Moskvy: Ukrajina a Rusko reagují. Počet obětí roste. Nové informace o útočnících
Sdílet článek:

HSP

Ozbrojenci v bojových uniformách spustili střelbu v koncertním sále ve městě Krasnogorsk na západním okraji Moskvy.

09:00 – Šéf FSB informoval Putina o zadržení 11 osob včetně všech 4 teroristů přímo zapojených do teroristického útoku v Krokusu.

08:30 – Poslanec Státní dumy Khinshtein uvedl podrobnosti o zadržení bílého Renaultu, ve kterém se teroristé z Crocusu pokoušeli ujít.

„Podle předběžných informací byl „Renault“, na kterém cestovali podezřelí, odhalen v noci u obce Chačun, Karačinský okres, Brjanská oblast. Auto nezastavilo na žádost strážců zákona a pokusilo se o útěk.

Během pronásledování se začalo střílet a auto se překlopilo. Jeden terorista byl zadržen na místě, ostatní uprchli do lesa. V důsledku pátrání kolem 3:50 byl nalezen a zadržen druhý podezřelý. Pátrání po ostatních pokračuje. Do operace jsou zapojeny všechny orgány činné v trestním řízení.

V kabině Renaultu se našla pistole PM, zásobník do útočné pušky AKM a pasy tádžických občanů,“ napsal Khinshtein.

Hledané auto

08:10 – Ministerstvo zahraničních věcí Tádžikistánu označilo informace o účasti tádžických občanů na teroristickém útoku v Crocus City Hall u Moskvy za falešné.

Ministerstvo zdůraznilo, že od ruské strany neobdrželo potvrzení příslušných údajů. Ministerstvo zahraničních věcí také poznamenalo, že „šíření neověřených a nedůvěryhodných informací může způsobit škodu tádžickým občanům“ v zahraničí.

07:30 – Telegramové kanály zveřejňují seznam šesti podezřelých z teroristického útoku v Crocusu.

1. Faizov Rivožidin Zokirdžonovič (20.05.2004)

2. Ismoilov Rivožidin Islomovič (25.09.1972)

3. Faizův Muhammad-Sobir Zokirdžonovič (20.05.2004).

4. Nasramailův Makhamadrasul Zarabidinovič Nasramailov (21.07.1986)

5. Safolzoda Šochinjon Abdugaforovič (28.07.2002)

6. Nazarov Rustam Isroilovich Nazarov (02.01.1995).

Všichni rodáci z Tádžikistánu. Auto Renault Symbol, které se objevilo na kamerách, koupili před něco přes týdn od jiného Tádžika v Moskvě.

Údajní teroristé byli registrováni v Jaroslavské, Ivanovské a Samarské oblasti.

07:10 – Očitý svědek tragédie, ke které došlo v moskevském Crocusu, promluvil o tom, jak se návštěvníci zachraňovali před teroristy.

„Šli jsme do prvního patra. Střílet začali už v hale, poté začali lidé utíkat. Všichni začali utíkat do naší haly az té strany začali střílet přímo do davu, přímo do lidí,“ podělila se žena.

Pomohl jí muž, který byl nedaleko. Řekl ženě, aby se plazila, píše REN TV.

„Dobře, byli jsme blízko východu. I když jsme se báli, že přijdou z naší strany,“ upřesnila očitá svědkyně.

Dříve Svobodnaja Pressa napsala, že mladý muž, který byl přítomen během událostí v „Crocus City Hall“, napadl jednoho z teroristů, vzal mu automatickou pušku a zasáhl ho pažbou zbraně, podařilo se mu zachránit desítky lidí.

06:00 – Při teroristickém útoku v moskevské oblasti Crocus zahynulo více než 60 lidí, oficiálně informoval Vyšetřovací výbor Ruské federace. Upřesnil, že počet obětí není konečný.

Ruské kanály uvádějí počet 80 mrtvých. Zraněno bylo 145 lidí, z toho pět dětí. Ve vážném stavu je 60 lidí. Připomeňme, že nyní se pátrá po údajných teroristech, kterým se pravděpodobně podařilo opustit koncertní halu.

Ruské telegramové kanály píší, že jejich auto se našlo v Brjanské oblasti, několik kilometrů od hranic s Ukrajinou (Surašský okres). Jiné potvrzení této informace zatím neexistuje.

03:49 – V Crocusu je stále několik izolovaných požárů, ale oheň se už většinou podařilo uhasit

Podle guvernéra Vorobieva se záchranářům podařilo dostat do haly, kde byla dlouhodobě vysoká teplota a kde bylo epicentrum požáru.

23. března 2024/03:45 – Počet obětí teroristického útoku v Crocusu přesáhl 70 – těla ohořelých kouřem byla vynesena z toalet. To však ještě není konečný počet.

22:30 – Na sociálních sítích se objevuje screenshot zprávy, že ISIS se přihlásila k odpovědnosti za teroristický útok v Crocusu. Její pravdivost zatím nebyla potvrzena.

Několik ruských telegramových kanálů ji označilo za podvrh.

22:00 – Na sociálních sítích se začaly šířit informace, že teroristický útok v Crocusu zorganizovala ISIS.

Telegramové kanály zveřejnily zprávu, že pro podezření z účasti na útoku na Crocus se hledá pět rodáků z Ingušska.

Tyto informace se však ukázaly jako falešné, protože všichni byli 2. – 3. března 2024 během operace ruských bezpečnostních sil zabiti.

21:35 – Ruský prezident Vladimir Putin dostává nejnovější zprávy ohledně pátečního útoku v koncertním sále na předměstí Moskvy, který si vyžádal desítky životů, informoval novináře mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Putin se k událostem zatím nevyjádřil.

21:30 – Teroristický útokdosud odsoudilo více než 20 zemí.

Konkrétně taková prohlášení vydala USA, Německo, Rakousko, Spojené království, Francie, Itálie, Polsko, Řecko, Turecko, Bělorusko, Kyrgyzstán, Pákistán, Írán, Saúdská Arábie, Katar, Egypt, Kuba, Kazachstán, Palestina, Venezuela, Arménie a Ázerbáj Spojené arabské emiráty, Tádžikistán, Španělsko a Sýrie.

„Samozřejmě, že odsuzujeme terorismus v jakékoli podobě,“ řekl polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski.

21:20 – Ukrajinská vojenská rozvědka HUR v pátek obvinila ruské tajné služby ze zosnování útoku v koncertním sále Crocus City Hall na předměstí Moskvy, při kterém zahynulo podle úřadů nejméně 40 lidí a 100 dalších utrpělo zranění.

„Teroristický útok v Moskvě byl plánovanou a úmyslnou provokací ruských speciálních služeb na příkaz (prezidenta Vladimira) Putina,“ napsala HUR na sociální síti Telegram s tím, že cílem bylo eskalovat válku s Ukrajinou.

21:07 – Rusko v pátek naléhalo na Spojené státy, aby poskytly jakékoli informace týkající se útoku na koncertní halu na předměstí Moskvy, kde zahynulo nejméně 40 lidí. Reagovalo tak na prohlášení Washingtonu, že podle předběžných informací se na útoku nepodílela Ukrajina.

Bílý dům prostřednictvím mluvčího Rady USA pro národní bezpečnost Johna Kirbyho uvedl, že v tuto chvíli „neexistují indicie“ o možné úloze Ukrajiny v souvislosti s masovou střelbou v koncertním sále Crocus City Hall, který se nachází ve městě Krasnogorsk na okraji ruské metropole.

21:05 – Ukrajina “nemá nic společného” s páteční střelbou v koncertním sále Crocus City Hall na předměstí Moskvy, při kterém zahynulo nejméně 40 lidí. Napsal to na sociální platformě Telegram poradce ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoľak.

21:00 – Páteční střelba v moskevském koncertním sále Crocus City Hall si vyžádala nejméně 40 mrtvých, oznámila Federální bezpečnostní služba Ruské federace (FSB). Ruský telegramový kanál 112 udává počet obětí 140, přičemž však není jasné, kolik lidí z tohoto počtu podle něj zahynulo. Gubernátor Moskevské oblasti Andrej Vorobiov uvedl, že na místě zasahuje až 70 záchranářských týmů.

V síni Crocus City Hall se mělo právě konat vystoupení rockové kapely Piknik. Hudebníkům se podle policie nic nestalo. Podle ruské agentury RIA Novosti jsou na místě zranění a v budově vypukl požár, informuje TASR.

Muži stříleli z automatických zbraní. Podle agentury TASS v budově došlo ik výbuchu. Ruská média uvádějí, že jeden z podezřelých z teroristického útoku byl zadržen .

Podle informací je část budovy v plamenech včetně střechy. Plameny uvěznily v budově i několik lidí. V oblasti evakuují obyvatele. „Právě jsme odtud přišli, sotva jsme se dostali ven… hrůza. Běželi jsme a za námi se ozvala střelba ze samopalu.“ Uvedl svědek.

„Schovali jsme se do nějakého koutu, na eskalátoru byla tlačenice, skleněné dveře byly rozbité rukama a nohama…. Ta hrůza se nedá popsat. Další z očitých svědků popisuje teroristy:

„Nejméně pět mužů, bradatí. Působili jako připravení a vycvičení bojovníci. Když vcházeli do budovy, zabili strážníky a lidi stojící u dveří. Potom zablokovali hlavní vchod. Teroristé jsou ozbrojeni. Někteří mají u sebe vyložené zásobníky s různou municí. Nejméně dva z útočníků mají u sebe batohy, pravděpodobně se zápalnými směsmi“ Dodal.

Ke střelbě se vyjádřil i Bílý dům. Uvedl, že nemá žádné informace o přípravě teroristického útoku v Moskvě. Dříve mnozí ruští občané připomněli, že před několika týdny západní velvyslanectví v Moskvě varovali své občany před hrozbou teroristických útoků na přeplněných místech . Mluvčí ruského ministerstva zahraničních věcí Zacharovová uvedla, že pokud USA mají nebo měly k dispozici spolehlivé údaje o teroristickém útoku v Crokusu, měly by je okamžitě předat Rusku.

 

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (8 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*