Britská princezna Kate oznámila, že má rakovinu a podstupuje chemoterapii
Sdílet článek:

ET/ČTK

Britská princezna Kate má rakovinu a podstupuje chemoterapii. Oznámila to dnes ve videu, které zveřejnil Kensingtonský palác. Oznámení přišlo po týdnech spekulací o jejím zdravotním stavu. V lednu byla hospitalizována kvůli blíže nespecifikované operaci břicha a od té doby se neobjevovala na veřejnosti.

Dvaačtyřicetiletá Kate ve videu požádala o „čas, prostor a soukromí“ během léčby s rakovinou, jejíž druh neupřesnila.

„Byl to samozřejmě velký šok a William a já děláme vše, co můžeme, abychom to v zájmu naší mladé rodiny soukromě zpracovali a zvládli. Jak si dovedete představit, chtělo to čas. Já jsem potřebovala čas, abych se zotavila po velké operaci a mohla začít s léčbou. Především jsme ale potřebovali čas k tomu, abychom vše přiměřeným způsobem vysvětlili Georgeovi, Charlotte a Louisovi a ujistili je, že budu v pořádku,“ řekla Kate s poukazem na své tři malé děti, které má s následníkem trůnu princem Williamem.

Až do dnešního oznámení toho Kensingtonský palác o zdravotním stavu princezny mnoho nesdělil. Uvedl pouze, že problém s břichem nesouvisel s rakovinou, že operace byla úspěšná a že princezna z Walesu nebude kvůli zotavování až do dubna vykonávat své povinnosti.

„Cítím se dobře,“ řekla Kate v dnešním videu. „Stávám se silnější každým dnem, kdy se soustředím na věci, které mi pomohou se léčit,“ dodala manželka následníka trůnu.

„V lednu jsem v Londýně podstoupila velkou operaci břicha a tehdy se předpokládalo, že nemám rakovinu. Operace byla úspěšná. Testy po operaci ale ukázaly, že rakovina tu byla. Můj lékařský tým mi proto doporučil preventivní chemoterapii a já jsem nyní v počáteční fázi této léčby,“ řekla také Kate ve videu, v němž také poděkovala za podpůrné vzkazy a vyzdvihla „fantastický lékařský tým“, který se o ni v posledních měsících skvěle staral, za což mu vyjádřila vděčnost.

Buckinghamský palác dnes uvedl, že král Karel III. a královna Camilla budou nadále celé rodině procházející obtížným obdobím poskytovat lásku a podporu. Král Karel je podle mluvčího paláce na Kate hrdý za odvahu, jak o věci mluvila, a byl „se svou milovanou snachou během uplynulých týdnů v nejtěsnějším kontaktu“.

Také podle britského premiéra Rishiho Sunaka princezna z Walesu nyní potřebuje soukromí, aby se mohla soustředit na léčbu. Kate podle Sunaka prokázala nesmírnou statečnost a některá média k ní přistupovala nespravedlivě. Lídr opozičních labouristů Keir Starmer uvedl, že je „povzbuzen optimistickým tónem“ princezny a jejím „poselstvím víry a naděje“.

Kate se na veřejnosti neobjevila od Vánoc. Tento týden se však v médiích objevilo video, které zachycuje Kate a prince Williama o víkendu u farmářského obchodu ve Windsoru. Předtím Kensingtonský palác na Den matek zveřejnil fotografii Kate s jejími třemi dětmi, zjevně ve snaze utlumit nejrůznější fámy. Brzy se však ukázalo, že fotografie byla lehce upravená, takže média byla nucena ji stáhnout a veřejnost byla nadále znejistěná.

S nespecifikovanou rakovinou se v současné době léčí také britský král Karel III. Buckinghamský palác to oznámil na počátku února nedlouho poté, co 75letý panovník absolvoval zákrok kvůli zvětšené prostatě. Při něm byla u něj rakovina odhalena. Král podstoupil zákrok ve stejné nemocnici a ve stejnou dobu jako Kate.

Král Karel se kvůli léčbě neúčastní veřejných akcí, ale některé své povinnosti spíše administrativní povahy nadále plní. Zveřejněny byly také fotografie, na nichž je zachycen při přijímání vládních představitelů.

Princezna Kate, původně Catherine Middletonová, se provdala za Williama v roce 2011. Svatba posílila oblibu britské královské rodiny na celém světe. Kate je nejstarší ze tří dětí. Middletonovi nemají aristokratický původ.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (4 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

5 Comments

  1. No tak zrovna ona je podle mě jediná,která z té famílie za něco stojí-přeji jí brzké uzdravení

  2. Není to britská, ale ukrajinská, není to princezna, ale uklízečka, není to Kate, ale Šura. Neoznámila, ale omámila, ne rakovinu, ale chlapa v baru. Nepodstupuje, ale krade, ne chemoterapii, ale šrajtofli.

  3. Rakovina prostaty v tomto věku (Charles III) roste poměrně pomalu a bývá u starých mužů jako klinicky nevýznamný nádor rutinně nalézána.
    Chemo na rakovinu v břišní dutině znamená, že se nádor nepodařilo vyjmout celý, asi kvůli vzdáleným metastázám. Přeji jí, pochopitelně, uzdravení, ale prognózu považuji za velmi vážnou, bohužel.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*