Putinovy dekrety
Sdílet článek:

Po mimořádném zasedání Rady bezpečnosti vydal Putin dva prezidentské dekrety o stanném právu. Narychlo jsem tedy spíchl úvahu o tom, že jde v podstatě o vyhlášení odstupňovaného stanného práva v celém Rusku.

Ve svém připraveném komentáři pro Radu bezpečnosti to Putin formuloval jako reakci na ukrajinský „terorismus“, neboť „kyjevský režim… odmítl uznat vůli a volbu lidu“ na okupovaných územích.

Dekret o zavedení stanného práva na území DLR, LLR, Záporožské a Chersonské oblasti je poměrně stručný a přímočarý: stanné právo a vše, co z něj vyplývá.

Výnos o opatřeních přijatých v ústavních jednotkách Ruské federace v souvislosti s výnosem prezidenta Ruské federace ze dne 19. října 2022 č. 756 (jak šmrncovní název) je v některých ohledech zajímavější.

Na Krymu, v Krasnodaru, Belgorodu, Brjansku, Voroněži, Kursku a Rostově platí jakási lehká verze stanného práva, která umožňuje vyhlásit zákaz vycházení, kontroly pohybu, dočasné přesídlení a právo zavést vojenský režim v některých průmyslových odvětvích. Netřeba dodávat, že možnosti zneužití jsou obrovské.

Kromě toho jsou v celém Centrálním a Jižním federálním okruhu zavedena zvýšená bezpečnostní opatření a všude jinde o něco méně závažná. Jinými slovy, určitá úroveň výjimečných nařízení nyní platí v celém Rusku.

Co to přesně znamená, to se pochopitelně teprve uvidí. Je to zarámováno jako posílení pravomocí místních představitelů a bude zajímavé sledovat, kdo je využije podle přání Moskvy, kdo se je v podstatě pokusí ignorovat a kdo je využije jen k tomu, aby si ještě víc nakradl.

Moskevský starosta Sobjanin, jehož dřívější prohlášení, že mobilizace ve městě skončila, bylo vnímáno jako rýpnutí do Kremlu, již oznámil, že se v současné době nehodlá využít žádné z ustanovení dekretu.

To je obzvláště zajímavé, protože Putin požádal Sobjanina, který stojí v čele komise Státní rady pro státní a komunální správu, aby ve spolupráci s prezidentskou administrativou dohlížel na realizaci dekretu.

Jde o hodně. Připomíná mi to šíření plíživého stanného práva prostřednictvím mimořádných opatření za pozdního carismu, takže v roce 1917 byla „mimořádná“ většina země. To není dobrý precedent.

 

Mark Galeotti, přeložil Viktor Janiš

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (7 votes, average: 2,57 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*