Guvernér ČNB varuje před nejhlubším propadem životní úrovně lidí v ČR za třicet let




Sdílet článek:
Spořící dluhopisy české vlády však letos i kvůli tomu vynesou až 12 procent ročně.

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok dnes v Otázkách Václava Moravce uvedl, že letos očekává stagnaci české ekonomiky při propadu reálných mezd až o osm procent. Tato kombinace podle něj představuje mimořádný šok, jaký česká ekonomika v podstatě nezažila 30 let. V historii novodobé ČR těžko hledat rok, kdy by životní úroveň lidí poklesla tolik, jak má klesnout letos.

Rusnok doslova prohlásil, že česká ekonomika letos podle jeho osobního názoru vykáže růst odpovídající „černé nule“. Podle guvernérových slov také v pololetí letošního roku může inflace činit až 14 procent, přičemž se bude ve druhém pololetí postupně snižovat. Realistické tedy je předpokládat, že ještě na přelomu třetího a čtvrtého čtvrtletí se bude inflace pohybovat v pásmu od 10 do 12 procent.

To je částečně i dobrá zpráva, a to pro držitele spořících dluhopisů české vlády v jejich protiinflační variantě.

Tyto dluhopisy totiž jsou úročeny na základě toho, jaká je inflace. Zpravidla platí, že čím vyšší inflace je, tím vyšší je jejich úročení. Úročení se letos stanoví na základě říjnové hodnoty meziroční inflace. Pokud ta by byla v pásmu od 10 do 12 procent, což je i vzhledem k dnešním Rusnokovým slovům poměrně pravděpodobné, bude se v tomto pásmu pohybovat také právě úrok zmíněních dluhopisů. O ty Češi v loňském roce projevili rekordní zájem. Na účty lidí v ČR byly v rámci loňského upisovacího období připsány státní spořící dluhopisy za 41,1 miliardy korun

To je bezmála osmkrát vyšší částka než ta odpovídající výsledku dosud nejúspěšnějšího vydávání Dluhopisů Republiky, toho v rámci 12. upisovacího období, která odpovídá 5,5 miliardy korun.

Během loňského 13. upisovacího období se upsal větší objem státních spořících dluhopisů než za všech dvanáct předchozích upisovacích období. Za dvanáct dosavadních upisovacích období se totiž upsalo 38,5 miliardy korun státních spořících dluhopisů.

Z drtivé většiny byly v rámci 13. upisovacího období upsány spořící dluhopisy v proti-inflační variantě. Právě ve své proti-inflační variantě tyto dluhopisy představují pro letošek jeden z nejlepších bezpečných způsobů, jak veřejnost může úspory před inflací ochránit – letos tedy pravděpodobně s výnosem až 12 procent. Výnos na Dluhopisech Republiky je navíc kvůli pandemii osvobozen od daně.

 

Lukáš Kovanda

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

8 Comments

  1. prý že:— Čína, Indie a Brazílie se na sankcích proti Rusku nepodílejí – jinými slovy, spolu se zeměmi G7 jsou ekonomicky nejdůležitějšími zeměmi světa. Sankce proti Rusku proto také ukazují podivnou novou osamělost na Západě ve vztahu ke všem těm rozvíjejícím se státům, které již ve velkých částech světa udávají tón ekonomicky a politicky.

    Když se podíváte na země na mapě světa, které západní sankce uplatňují jen napůl nebo vůbec, rychle si všimnete, že téměř celá Asie, ale také Arabský poloostrov a velké části Jižní Ameriky si udržují své vlastní kurz nezávislý na Západě – zvláštní případ Kromě Japonska, které se stále musí vypořádat s japonským východopruským problémem s Ruskem na poloostrově Sachalin.

    Na globální izolaci Ruska, jak si přeje především EU a USA, tedy není moc vidět. Naopak: Rusko právě podepsalo nové smlouvy na plynovody do Číny a Pákistánu, Indie nakupuje ruskou ropu a ruské diamanty a také ruský uran je celosvětově stále vítán za špičkové ceny. Místo SWIFTu nyní Rusové zpracovávají své mezinárodní platby pomocí čínského platebního systému.

    A protože ruští střadatelé již nemohou investovat své peníze v eurech a amerických dolarech, nabízejí nyní ruské banky svým zákazníkům spořicí účty v čínských jüanech s úrokovou sazbou osm procent. Pohled na dramatický pokles směnného kurzu eura vůči juanu za posledních 12 měsíců rychle odhaluje, že pro zákazníky ruských bank je to pravděpodobně dobrý byznys. Zdá se, že západní sankce proti Rusku nejdou podle plánu, protože Rusko má otevřeno spoustu dalších dveří.

    Existuje několik důvodů, proč mnoho ekonomicky a politicky významných zemí po celém světě odmítlo politiku západních sankcí: prý že, více zdroj

    https://www.pi-news.net/2022/03/wie-einsam-ist-der-westen/

    • Toto jsou fakta, nikoliv konspirace! Nic z toho ke dni 22.2.2022 není založeno na lži. Můj osobní názor: No, nemám ))) počkám si na něj třeba rok, nebo se na to vykašlu a zapomenu na to ))) Svět je kulička, vesmír nekonečný a my jako lidstvo v tomto poměru jenom prd .

  2. No po 30ti letech ( svobody a DEMOkracie ) budeme svobodně chcípat hlady, to jsme za totáče nemohli. Rád bych věděl kolik skutečných Čechů ještě v ČR žije. Mnoho už jich tady asi nebude, proto tady vládnou kdejací přivandrovalci a také to tak vypadá.

    • KATAR–2016–Přísně tajná ekonomika
      Na území Kataru se nachází 2 % všech prokázaných světových zásob ropy a zhruba 13 % veškerých zásob zemního plynu. Při současné intenzitě těžby by mělo tamní černé zlato vydržet ještě více než padesát let. Hrubý domácí produkt neustále roste a už tři roky po sobě je Katar v přepočtu HDP na hlavu vůbec nejbohatší zemí světa…Zločiny a tresty
      Z hlediska lidských práv Katar nejvíce omezuje ženy, které například musejí žádat své nejbližší mužské příbuzné o povolení zapsat se do autoškoly a jejich slovo má u soudu menší váhu než to mužské. Volit a kandidovat v komunálních volbách může tamní něžné pohlaví teprve od roku 1999. Katarské právo dále charakterizuje jeho zastaralost. Například za konzumaci alkoholu nebo odhalený nemanželský sexuální poměr hrozí bičování a kamenování. Za odpadlictví od víry či homosexualitu se podobně jako v dalších muslimských zemích popravuje. Podle současné praxe hraje ovšem trest smrti spíš výstražnou roli, protože od roku 2003 nebyl žádný vykonán.

      Otroci ve zlaté věži
      Samostatnou kapitolu v oblasti práv představuje zacházení s cizinci, kterých žije v Kataru víc než původních obyvatel (viz Země cizinců). Velké bohatství přilákalo do emirátu mnoho zahraničních pracovníků, jejich postavení ve společnosti se však blíží spíš moderním otrokům. Zaměstnavatel jim může jednostranně zrušit povolení k pobytu, bránit jim ve změně místa, nahlásit je na policii jako „uprchlíky“, a také jim více zdroj
      https://www.stoplusjednicka.cz/katar-vezeni-z-ropy-plynu
      .–Jo, jo tohle neva )))??
      2017–Katar financoval terorismus na té nejvyšší úrovni. —
      https://zahranicni.hn.cz/c1-65762390-katar-financoval-terorismus-na-te-nejvyssi-urovni-prohlasil-trump-zemi-vyzval-aby-zastavila-propagaci-extremisticke-ideologie

  3. „Rozpočet by měl být vyvážený, státní pokladna by se měla znovu naplnit, veřejný dluh by se měl snížit, arogance úřednictva by se měla zmírnit a být pod dozorem a pomoc cizím zemím by se měla omezit, pokud Řím nemá přijít na mizinu. Lidé se opět musí naučit pracovat namísto toho, aby žili z veřejné podpory.“ — Marcus Tullius Cicero římský filozof a státník -106 – -43 př. n. l.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*