Jedním z progresivních trendů poslední doby je domněnka, že v případě nějakého osobního neúspěchu je na vině nespravedlivý systém. A proto je nutné, aby společnost byla více odpouštějící. Experiment, který v reálném životě testuje, jak by to mohlo fungovat, je nejdále v Americe.
Tento týden najel řidič SUV, podle policie s největší pravděpodobností úmyslně, do davu lidí ve městě Waukesha ve státě Wisconsin. Pět lidí přišlo o život včetně dětí a 62 dalších bylo zraněno. Podezřelým je podle policejního protokolu americký občan a černošský rapper Darrell Brooks, který byl před týdnem propuštěn z vazby na kauci tisíc dolarů.
Do vazby byl umístěn, protože byl počátkem listopadu obviněn z pokusu přejet vozem matku vlastního dítěte, který vedl k její hospitalizaci. Jeho trestní záznamy dále obsahují rok staré dvojnásobné ohrožení bezpečnosti za použití nebezpečné zbraně, které bylo klasifikováno jako trestný čin.
Reforma kaucí
Jeho propuštění na kauci, kterou nyní úřady označují jako nepřiměřeně nízkou, je výsledkem reforem zákonů, které v nedávné minulosti schálily některé americké státy vedené demokraty a které upravují podmínky propouštění z vazby a ukládání kaucí. Cílem kauce obecně je zajistit, aby se obviněný dostavil po propuštění z vazby k řádnému soudu.
Například stát New York zavedl před dvěma lety rozsáhlou reformu systému kaucí, která ztížila podmínky pro jejich ukládání a umožnila snadnější propuštění z vazby. Důvodem reformy bylo zejména zrovnoprávnění přístupu ke spravedlnosti, neboť ne každý si může dovolit kauci zaplatit.
Výsledkem je podle policie nárůst kriminality ve městě, neboť řada zločinů je opětovně páchána osobami, které byly podle nových pravidel propuštěny po spáchání trestného činu na svobodu.
Kalifornie v čele experimentů
Kalifornie v roce 2014 schválila novelu zákona, podle které jsou krádeže v obchodech do hodnoty 950 dolarů, tedy zhruba 20 tisíc Kč, posuzovány pouze jako přestupek. Výsledkem je masivní nárůst krádeží v obchodech, který je dále usnadněn tím, že zaměstnanci obchodů jsou většinou instruováni, aby nezasahovali. S největší pravděpodobností ani sami nemají velkou motivaci tak činit, protože v létě byl v Los Angeles zavražděn zaměstnanec obchodu, který se pokoušel zadržet dva zloděje.
Reakce obchodníků byla v celku logická. Řetězec Walgreens oznámil v říjnu, že zavírá pět obchodů v San Franciscu z důvodu častých krádeží. Celkový počet obchodů, které v oblasti San Francisca řetězec uzavřel, tak stoupl na 22. Walgreens není zdaleka jediným maloobchodním řetězcem, který reaguje na nárůst krádeží. Řada dalších, například Safeway, reagovala zkrácením prodejní doby v problémových lokalitách.
Jako v akčním filmu
Agresivita zlodějů dále stoupá. Před týdnem přepadla organizovaná skupina zhruba 80 zlodějů maskovaných lyžařskými maskami luxusní obchodní dům Nordstrom v oblasti San Francisca. Pomocí 25 aut zablokovali ulici a železnými tyčemi rozbili okna obchodu. Cílem jejich nájezdu byly zejména luxusní kabelky.
Kalifornský guvernér Newsom zareagoval na nárůst krádeží tím, že nedávno podepsal zákon, podle kterého jsou i menší krádeže trestným činem, ale pouze pokud je zloděj členem organizované skupiny, která ukradené zboží dále přeprodává.
Buďte první kdo přidá komentář